*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

androix, ma bucur ca ai scris despre alaptat si ca sa vezi ca nu esti singura careia i se spune ca poate laptele nu e suficient, ei bine, mie asta-mi spune maica-mea de cate ori plange Albert. Iti dai seama ca dupa ce imi spune ( la telefon, sau pe viu) imi strica toata ziua si ajung sa ma gandesc ca are dreptate. Noroc ca sotul e mai realist si imi schimba parerea, ca altfel... Oricum i-am zis maica-mii ca daca mai aduce vorba vreodata de asa ceva nu o s-o las sa-si mai vada nepotul. Despre greutatea zilnica a lui bb oricum n-o mai informez, chiar daca ma intreaba, chit ca ea i-a cumparat cantarul electronic.
Si pentru fetele ai caror bb-i par ca nu se satura dupa o ora, nu-i nimic, dati-le sa manance. Si al meu manca la o ora, acum a inceput sa manance la 2 ore. Si noaptea doar primul somn, de la 10-11 la 2 il are de 3-4 ore, restul se trezeste din ora in ora. Si pot sa zic ca m-am obisnuit.
Va doresc rabdare si usurinta in alaptat.
Despre dormitul in patut, teroare, patul lui parca frige, dar insist. Il iau in brate dupa masa si adoarme instantaneu, il pun in patut si normal ca simte si se trezeste, dupa care repetam figura de vreo 3-4 ori, si in sfarsit adoarme.
Despre colici cred ca al meu nu are, are doar fite. Plange in patut de zici ca-l doare ceva si daca-l iei in brate i-a trecut. Asta e, ne place in brate.
Va pup pe toate

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

ankaa felicitari! sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos si norocos!

fetele care mergeti astazi in parc, daca ajungeti la kay sa le transmiteti ei si sosonicai gandurile noastre bune.

iar despre alaptat... pitica mea suge 15 min la dr si 15 min la stg dupa care doarme cate 4 ore. oare nu papa prea putin? cand va aud pe voi cat de des cer papa incep sa ma ingrijorez.

pupici

mama lu' maria

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna dimineata!

elteka, nu stiu de ce ma intrebi daca ii pun printisorului castile pe urechi, presupun ca oi fi scris eu ceva de ascultat muzica (dar nu mai stau acum sa caut mesajul sa vad ce exprimare catastrofala am avut). adica stiu ca am zis ca asculta muzica, dar in nici un caz cu castile pe urechi. eu una nu suport sa ascult muzica asa...si nici nu ma gandesc sa ii pun casti bebeului acum. mi-e sa nu il surzesc cu mana mea (si asa imi faceam griji ca prin luna a patra am slefuit usile si la ce zgomot facea dracia aia de aparat am avut emotii..dar a trecut testul de auz din spital cu brio, si pare sa reactioneze la zgomote )deci, noi ascultam muzica la combina, in camera, uneori putin mai tare, dar in general in surdina...si mai si dansez cu el. are deja o slabiciune pt leonard cohen!!!

ankaa, felicitari pentru baietelul tau!!! pentru epiziotomie pune prezervative umplute cu apa la congelator si tine-le intre picioare; asta ajuta mult. sau comprese de tifon imbibate in ceai de pelin puse la congelator si aplicate local.in prima secunda urli de rece, dar apoi e asa de bine...dezumfla locul si se vindeca mult mai repede. cel putin pe mine compresele astea m-au ajutat mult mult in spital. si ia calmante, tot ce e permis. in cateva zile va fi totul mult mai bine.

pupici, fetelor, si o duminica placuta.

elteka, pana la urma tot am recitit din urma ca sa vad ce am scris. da, era el in bouncer cu mozart la urechi, dar asta era o exprimare plastica , de fapt mergea combina si el savura muzica. la cum da din maini, dirijor il face mama!!!!

of, tot vreau sa pun poze cu el, dar nu stiu unde. cred ca am o problema cu yahoo, ca nu mi se deschid pozele puse de voi acolo...si pe alte site-uri mi se pare complicat. poate ma montez totusi intr-o zi. (oare a cata oara spun asta?????).






mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Intru si eu rapid ca sa va comunic un mesaj trimis de OANA (KAY)... Nu am timp sa citesc in urma sa vad daca l-a postat cumva si CHRIS27... asa ca SCUZE daca REPET ceva ce stiti!

"4 Chirurgi mari, 4 pareri diferite... Nimeni nu pare sa stie exact ce are in inimioara ei mica... Asteptam raspuns de la BOSTON, de la cel mai mare chirurg cardiolog din lume, marti + eco la conf Ioana Anca luni. Sa02 e de peste 90, fara 02... Nu stiu ce sa zic... Va pup!"

In urma primirii acestui mesaj i-am trimis si eu unul la care am primit urmatoarea replica:

"Multumim mult! Sper sa-mi dea D-zeu puterea sa fac alegerea cea mai buna pt. ea. Sper sa-mi dea Domnul putere si intelepciune!"

Am incercat s-o sun dar mi-a dat BUSY...

Gata am iesit... sa nu ma dea lumea disparuta Mai ales fi-miu... care ziua sta mai mult treaz si vrea multa "BAGARE IN SEAMA"

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

iar avem o zi de maraiala...scriu cu galushca in brate. se pare ca in cosulet avem pioneze...
Moberi, multi bebei plang seara de epuizare. Bietii lor neuroni sunt hiperexcitati si asa se descarca...si noi avem perioade cand urla cate 1-2 ore seara. ce o mai linisteste uneori e dansatul cu ea in brate. dar numai uneori. alteori urla pana adoarme (in brate evident ca nu rezistam sa o lasam in cosuletul ei).
Ralucami, eu am ajuns deja 'experta' la baita singura. recunosc ca mi-au cam tremurat mainile la primele baite, dar acu totul merge snur. mai putin scosul din apa care se lasa cu urlete intotdeauna.
Angelabv, noi am folosit si pampers si huggies.sincera sa fiu prefer huggies.daca ti-i permiti pe aceia superflex e si mai bine, desi si cei classic sunt ok.
transmiteti-i lui Kay si gandurile noastre bune!ne rugam ptr ea si Sosonica!
va doresc o zi fara colici si plans de seara!


Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Doamne ajuta inimioara mica sa se faca bine!mergeti azi la kay?

Addinel io zic sa te bucuri de programul lu bb ca si al nostru a fost asa in primele saptamani, dupa aia s-a mai restructurat
Paflo eu am scos-o din cosulet la o luna ca se enerva ca nu avea suficient loc...

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

Dragi mamici,
Eu sunt noua si veche aici.
Va citesc de la inceput, dar nu am scris pana acum - ma regasesc in multe dintre mesajele voastre.
Sunt o mamica fericita de iunie - o ciresica - 9 iunie - Anastasia.
Mai am un printisor si vreau sa va cer sfatul celor cu 2 copii.
Eric e de o gelozie mare si ne intelegem tot mai greu.
Nu vreau sa se simta dat la o parte, l-am mai trimis la bunici, acum il trimit la mare...
Cat stam acasa avem tot felul de conflicte, iar bebelina abea reuseste sa doarma...
Doamne ajuta sa fie bine pentru Kay.
Bne v-am gasita!


mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Didi, stiu ca e frustrant cand vrei sa alaptaezi si nu merge...si euam trecut prin asta..eu am alaptat(mai bine zis m-am muls) 2 luni si asta in conditiile in care reuseam cu chiu cu vai sa adun 50-60 ml pe zi (m-am muls din 4 in patru ore si curgea doar 10-15 ml odata si asta adunat din ambii sani) Am stat de nenumarate ori de vorba cu Stillberaterin si mi-a dat sa beau Stilltee si Milchbildungstee, apoi niste tablete homeopatice... nimic nu a facut sa cresca productia..singurul lucru care ar mai fi ajutat ar fi fost sa-l pun pe el sa suga , dar el saracu era prea mic sa poata suge. Leon a inceput sa primeasca la inceput cate 1ml de lapte...deci ce mulgeam eu ii ajungea... asa ca am continuat sa ma mulg pana cand laptele de la mine i-a ajuns cel putin la o masa, in rest primea lapte pt prematuri... apoi cand nu i-a mai ajuns nici la o masa am renuntat sa ma mai mulg... a fost ft greu si ft frustrant...nu o data am plans cand vedeam cat de putin lapte am ..adunam fiecare picatura...dar am facut asta pt el ... era singurul lucru care-l puteam face..si cred ca desi a fost putin l-a ajutat. E grea decizia de a nu mai alapta, s eu am avut momemte de depresie din cauza asta... dar daca laptele de la tine nu-i ajunge tb sa-i dai completare, copilul tb sa manance, el nu poate sa astepte. Desigur chestia cu cererea si oferta e ft corecta , dar exista totusi femei care au putin lapte...deci daca nu reusim sa ne indestulam bebei nu cred ca tb sa-i infometam sau sa fim puse la zid... asta e strict parerea mea
Intreba cineva de menstruatie, la mine lohiile au durat cam 3 saptamani, mentruatia a venit cam dupa 1 luna dupa ce m-am oprit din muls.
Miniuta tu de ce ti-ai cumparat aparat de muls, nu ti-au spus in spital ca poti sa-l inchiriezi?

mi-am amintit o faza: in spital unde era Leon exista o camera unde mamele se puteau mulge, si acolo am intalnit o negresa care in fata mea s-a muls dintr-un singur san 250ml ... a zis ca nu face nimic pt asta, pur si simplu asa a decis natura..unele au alte nu...

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

ankaa felicitari mamico. Te-am trecut in listuta.

elteka la mine inca mai curge ceva galbui, cei drept nu mult da am 6 saptamani de la nastere.

sonia si kay

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Fetele, mai intru si eu din cand in cand pe la voi, cele cu nasteri recente si imi permit sa va intreb: a nascut cumva cineva dintre voi natural, avand fibrom? Ma intereseaza f tare, pt ca urmeaza sa nasc in destul de scurt timp si as vrea sa stiu daca exista experiente in sensul asta...Pana acum dr a zis da, dar as vrea sa stiu si din practica cum e...va pup, felicitari si multa sanatate celor care ati nascut, nastere fff usoara celor care urmeaza sa nasteti si gandurile cele mai bune lui kay si fetitzei ei, sa se faca bine si sa fie sanatoase! Pupici la toate fetele

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 33+

Mergi la inceput