Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012
[
Dany si Creem, cred, intrebati in capitolul trecut de ce avem acelasi nr de saptamini de sarcina daca UM al vostru e diferit de al meu: pai mie asa imi iese la calcul si in afara de asta de cite ori merg si la medicul ginecolog si la eco mi-au spus exact la fel cum imi calculasem eu. Voua nu va zic medicii vostri sapptamina? Ca eu cum intru pe usa ma intreaba Um si imediat imi zic saptamina: au o dexteritate, ceva de speriat... In afara de asta si la eco, virsta fatului a coincis cu calculele. Oricum eu pastrez o evidenta foarte stricta a saptaminilor, chiar a, luat un calendar si am incercuit fiecare saptamina si am numerotat saptaminile.


bebe si burtik

Jasmin17+Daniel



Buna Jasmine...ba da si mie dr mi-a zis cate saptamani am....tocmai de aceea ma miram si ma mir ca noi avem acelsi nr de sapt si UM diferit

17+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ralucismersi frumos le-am scris 2 mailuri...la 2 din site-uri, care mi-au treZit interesul! Astept raspuns!
creem pupam graviduta cu freaza noua!

Azi am descoperit cu ajutorul unei prietene de pe DC ca mobilierul de la BABYDESING e produs in Ungaria, au magazin si in Szeged, o sa-l cumpar de acolo...e mult mai apropape si mai ieftin(detalii de pret o sa va dau sapt. viitoare pt. cele interesate). Acesta : http://www.babydesign.ro/mobilier.php?selid=12


Dupa 20 iulie merg la szeged sa-l comand cu o verusoara care stie maghiara...si atunci poate iau decizia si cu caruciorul ...poate gasesc acolo



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Raluca, da, sa speram ca totul va fi bine, eu sunt curioasa daca a mai scazut IR la artera dreapta, ca eram un pic ridicata valoarea, dar cum fetele spun ca oricum in primul trimestru valorile IR sunt mai ridicate, am preferat sa cred ca totul va reveni la normal pina la eco de 20+. Se poate sa ne vedem pe acolo, ca in general se mai decaleaza programarile, dar cada nu, vorba ta, ne auzim aici si ne impartasim experienta. In legatura cu celalt ecograf, stiu ca nu e tirziu in saptamina 22, eu poate ma programez la Sanador, care e aproape de Polisano, dar ce ecografist bun au acolo.

Dany, eu cred ca tu esti in saptamina 19 daca ai UM pe 10 februarie. Fa chestia cu calendarul, numara-ti saptaminile, vei vedea ca esti in saptamina 19, ca esti cu doua saptamini inaintea mea. Poate medicul tau calculeaza saptaminile incepind de la conceptie, cine stie... Sau, poate ca tu ai ciclu mai neregulat si-ti venea la mai mult de 28 zile si ovulatia s-a produs mai tirziu...dar e putin probabil sa fie asta, caci in general de aia se calculeaza dupa UM, ca e greu sa-ti dai seama cind ai ramas daca nu ai tinut evidenta ovulatiei.



bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am intrat si eu scurt! acuma am ajuns aks si en pregatim sa iesim la o terasa!!
creem, dr a zis sa iau Utrogestan 6/zi cu 2-3 zile inainte sa merg cu avionul si No spa.
jasmin, dr la care am fost la eco morfo fetala a zspus ca nu are nici o importanbta Ir-urile acuma (in perioada asta a sarcinii), asa ca nu te stresa!
dany, dr calculeaza varsta sarcinii dupa UM.
pupici , fug.....

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 20+ Yasmina Alisa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

BB, ocupata cu bagajele si tot mai arunci cite un ochi sa vezi ce facem !!! Vad eu ca nu te poti desparti de noi. Pai atunci ia-ne cu tine, nu ne-ar prinde rau un sejur in Italia

bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

jasmin, cel mai bun de la sanador eu stiu ca e herghelegiu, poate mai e cineva la fel de bun. Cunosc pe cineva care lucreaza acolo, o sa intreb luni sa vedem ce alta optiune ar fi in afara de super-ocupatul herghelegiu, poate merg si eu.

pussi, sper sa gasesti cea mai buna varianta! btw, am vazut ca e si un baby-expo in Timisoara, parca de mos nicolae, cam tarziu, stiu, dar, in ultima instanta... Ei, dar o sa iei pana atunci. In Ungaria nu gasesti?

V-ati mai uitat la topicul "incompetenta lui Iosup"? Mi se pare absolut incredibil la ce s-a ajuns... camelia, ca de obicei, ai fost pe faza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Raluca, da, sa intrebi si sa-mi spui si mie, daca vrei sa faci programare fa-mi si mie, te rog, daca poti, fireste. Eu am hotarit sa nu mai citesc la subiectul ala, ai dreptate, e incredibil la ce s-a ajuns, ma umplu de indignare, pt ca in loc sa fie un subiect care sa traga un semnal de alarma, a devenit un loc unde ura se dezlatuie cu o furie incredibila. E ca si cum te-ai lupta cu morile de vint, eu am preferat sa nu-mi mai scriu parerea ca vad ca n-ai cu cine sa discuti. Oricum nu-mi place ca toate am devenit dintr-o data "fane" ale lui Tutunaru si Iosup. Eu una nici macar nu-l cunosc pe Tutunaru, iar despre Iosup, momentan s-a purtat corect cu mine, nu am deocamdata ce sa-i reprosez, iar pe mine ceea ce ma intereseaza cel mai mult este binele si sanatatea copilului meu si pt el fac totul. Daca Iosup e cotat ca fiind unul din cei mai buni am sa merg la el, chiar daca am sa mai cer si opinia altui ecografist, caci am dreptul la a doua opinie si cele intimplate m-au facut sa inteleg ca e bine sa fii prudent si prevazator. Eu nu sunt orbita de nici un doctor, dar nici nu pot sa acuz fara sa stiu adevarul. Incerc doar sa-mi pastrez obiectivitatea si sa nu uit de fiu-meu, care merita tot ceea ce-i mai bun, ca sa poata veni pe lume in cele mai bune conditii.


bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

buna burtici,am intrat sa vad ce mai faceti,noi suntem bine ,am ajuns in Franta,Angelina e ptr. prima data in afara Romaniei,sa conportat chiar bine in avion,abia la aterizare a inceput sa miste serios,in rest totul a decurs normal,chiar citisem intr-o carte din Franta ca e recomandat calatoria cu avionul dupa 18sapt de sarcina si pana la 27-28 de sapt parca,asa ca am putut sa stau mai linistita!!! in rest miscam mult,intr-o noate am uitat si am mancat o ciocolata dupa care am si tresarit cat de tare ma inpinga cu piciorusele Angelina,mancaor mama pe ea de energica!!! V a pup pe burtici si sa aveti grija de ea,mai vb,in Romania ne intoarcem pe 2 Iulie,iar pe 3 am ecografia,dupa care pe 4 merg la Euroclinica,am programare la Dct Emel,sper sa ma ia sub aripa ei,ptr restul sarcinei ramase!!!

18+ Angelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Erika, ce bine ca ati ajuns, sper ca nu ai obosit prea tare in calatorie. Sa va distrati, sa aveti parte de locuri frumoase si momente excelente si sa va intoaceti cu bine acasa. Vacanta placuta!

bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Neata!
Jasmin, nicio problema, voi intreba maine sa vedem ce dr sunt si cu au programul, mama e prietena cu o dr de acolo, nu e la gineco sau eco, dar stie mersul lucrurilor si poate ne indruma. O sa te anunt maine.

Mergi la inceput