Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Anca sau Sheri ca nu mai stiu care ati zis, la Fortis eu am primit bon fiscal de fiecare data, dar ma rog. Acuma chiar nu mai am chef de alte ecografii, dar o sa fac si eu o comparatie cand voi face la 32 de sapt ecografia la Pop,. dar pana in septembrie mai e muuuuuuuuuult.

Anca 21+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Ana o sa aiba fundita c-a sa nu se lase la Alesia, dar de Costi cu papion ce ziceti??



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..Pop la ce clinica este??

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

La Diagnosis e Pop. parca Cami se duce sapt asta la el.

Anca 21+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Am luat o mica pauza, ca este ultima saptamana inainte de concediu si m-au invadat treburile (sper sa le termin pana vineri, ca altfel v-a trebui sa vin si luni macar...).

Maine ma duc la eco la dr. Pop- stati linistite ca sunt cam aceleasi masuratori (dr. Iosup a fost "elevul" dr. Pop, au lucrat o vreme impreuna la Diagnosis). In plus, nu va faceti mari iluzii: dr. Iosup este cel mai vorbareti dintre ecografistii pe care i-am cunoascut, de la dr. Pop nu scoti un cuvintel in plus (si am zis asta nu numai eu, ci majoritatea pacientelor).
In leg. cu gradul de maturitate al placentei-este absolut normal sa imbatraneasca pe masura ce sarcina creste- ganditi-va ca sunt 4 grade (de la 0-3, sau de la 1-4 dupa altii?!?), pana la sfarsit trecem prin toate.
Sa ma hidratez mai mult mi-a spus si mie dr. Iosup, beau f. multa apa; am citit undeva ca lichidul amniotic se "improspateaza" f. des, de nu stiu cate ori pe zi-deci este normal sa bem multe lichide.

Si inca o data, dr. Iosup le spune asa ca pe un "bonus", el nu ar trebui sa ne dea sfaturi, medicul ginecolog o face (inclusiv legat de greutate).

deci, maine la 18:00 am eco ; sper sa fie totul ok.

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Pufulet, nu trebuie sa uiti ca TT are doar valoare orientativa. Arata ca exista riscul, nu sindromul. Ar fi fost super sa ai timp sa repeti analiza.

Eu facusem bitestul inainte si iesise bine. Stiu ca este mai bun decat TT, dar nu se prea face in ro. Daca iesea aiurea TT-ul, nici eu nu optam pt amniocenteza.
Am gasit valoarea cutoff, daca te ajuta la ceva - 1:250.

Iti doresc multa sanatate.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

TT nu este exact-poate da rezultate fals pozitive sau fals negative (deci nici la cei la care le-a iesit totul ok nu este sigura lipsa anomaliilor genetice..). Amniocenteza da insa un rezultat sigur!!!
Eu as face amnio, este cumplit sa-ti vezi copilul cu malformatii ( se chinuie, de ex. cei cu SD au malformatii si la inimioara sau alte organe); in plus,cei cu trisonomia 18 mor in primul an...Este mai bine sa iti ei de o grija, sa nu stai stresata toata sarcina. Asta este parerea mea,asta as face-deci nu este o recomandare.

Pufulet, cel mai probabil sa te incadrezi la cei cu rezultate fals pozitive; totusi, parca se facea pana in sapt. 18-19. Bafta si multa sanatate!

V-am zis ca eco 3D la Diagnosis costa 4 milioane? ...


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

Salutam burticile si multa sanatate
Eu sunt socata, am scos rezultatul de la TT si mi-a iesit risc de 1:50 care am inteles ca e f mare :((
Nici nu stiu ce sa fac si cum sa fac, medicul meu mi-a spus sa fac amniocenteza dar nu stiu, nici ce presupune, care sunt riscurile, etc :((
La clinica Gine I unde stiu eu ca se face nu mi-a inspirat incredere deloc medicul ala, Stamatian, iar in alta parte nu stiu unde se poate face :((
Poate cineva sa ma ajute cu niste informatii?


------------------------
Flory 20+
Is it really true ... ?




Eu zic sa te linistesti, acum pot spune asta ca am trecut si eu prin acest stres; nu cred ca cineva care nu a trait asa ceva isi poate imagina prin ce treci cand citesti un astfel de rezultat - chiar si fara valoare de diagnostic; daca vrei ca sa ai un copil sanatos d.p.d.v. al acestor riscuri atunci faci amniocenteza; toate vrem un copil sanatos, facem n ecografii de nu stiu cate feluri , dar cand vine vorba de asta ni se recomanda sa nu o facem...nu cred ca e corect...
Eu am facut amniocenteza si as mai face-o din nou dc ar fi cazul, chiar i-am spus medicului ca o tampenie mi se pare TT, nu amnio, iar pt pers cu risc de varsta sau mai stiu eu ce, mai bine faci cariotipul copilului decat sa faci TT, sa te stresezi si tu dublu si pe bebe, si pana primesti rezultatul de la amnio poti sa pierzi sarcina de suparare, stres, nopti nedormite sau cine stie ce sa se intample.
Asa ca eu am optat pt amnio, am avut incredere in medicul meu si poate daca nu as fi avut m-as fi indreptat catre clinica Kali din Szeged.
Daca vrei mai multe detalii iti pot da pe pm, ca sa nu scriu aici toata povestea.

Sa fii optimista, nu te mai gandi la rau, vorbeste cu bebe, el stie ca ti-l doresti sanatos si asa va fi.

Ellis18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Pufulet, uite un subiect cu un rezultat asemanator cu al tau:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90774
Se pare ca pana la urma a fost fals pozitiv

(inca un subiect:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99540 )


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

pufulet imi pare rau de aceasta veste dar si eu, ca si alte fete la fel as face....as opta si pt amnio mai ales de cand am auzit...parca ellis a povestit ca nu a fost deloc dureros....

18+ ANDREI

Mergi la inceput