Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

aa, este si medic pediatru si medic de familie; nu stiu daca este doar pediatru daca trebuie inscris si la inca unul de familie (pentru medicamente gratuite,etc..-presupun ca daca mergi la un pediatru de la o clinica particulara trebuie sa platesti reteta)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Multumesc mult pentru detalii. Nici nu stiam de unde sa incep.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by anacami

este un ex. f. bun; exista 2 cazuri:
- unul in care alaptezi si nu iti trebuiesc (multe) biberoane-eventual unul-doua in cazul in care sunt probleme cu "tehnica" si ii dai laptic muls de la tine (desi cateva zile pana la rezolvarea "problemei" se poate da cu lingurita sa nu s invete cu biberonul si sa refuze sanul); in acest caz iti trebuie eventual o pompa de muls, pentru ca la inceput sunt suisuri si coborasuri in productia de lapte
- unul in care nu alaptezi dintr-un motiv sau altul- iti trebuiesc biberoane dar nu mai ai nevoie de pompa (pt. oprirea lactatiei se dau medicamente, se folosesc anumite tehnici, pompa nu pt. ca stimuleaza si mai tare).
Sunt lucruri care se pot cumpara imediat dintr-u nsupermarket/ farmacie, la nevoie. Nu are rost sa le cumperi degeaba

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania



noroc cu tine ca ai experienta. Dar, intrebare: e suficient daca cumpar 8 sticlute cu tot cu biberoane(am 2 ieduti de hranit si eu nu stiu daca reusesc sa-i satur) cu tot cu cele de ceai??
Si produsele de la AVENT sunt bune? ca am vazut ca au de toate: pompa, sterilizator si incalzitor de sticle??



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by roxxi

Buna dimineata mamici!
Ce faceti?
Eu nu vreau sa va sperii si pe voi, dar am fos tmuscata de o capusa....asa ca sunt foarte ingrijorata, pentru ca acum cativa ani am patit la fel si am facut ferba butonoasa, o boala f nasoala....Nici nu situ incoto sa o apuc si dc pot face ceva acum, dupa ce m-a muscat deja....aveti grija
Va pup

17+



imi pare rau



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by RGE

Buna dimineata fetelor..
urez si eu bun venit noilor mamici!!!!
.fetelor eu raportez cateva zile la munte...frig rau..aer curat, urcat mult pe munte, plimbari, nani mult..de mancare nu mai spun..dar mi-au prins foarte bine..as vrea sa ma mut la munte...astazi la 14 am programare la ecografia morfologica...eu momentan nu-mi mai schimb semnatura ca m-am saturat de atatea calcule..nici eu nu mai stiu in ce saptamana sunt..dr astia m-au dat pe spate..la fiecare ecografie ei spun alta varsta fata de ce stiam eu ca ar trebui sa fie....uitati aici poate va ajuta si pe voi...o sarcina normala are 280 zile, 10 luni (de 28 zile luna), 40 saptamani sau 9 luni calendaristice..
...

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"



bafta!!tinem pumniiiiiiiiiii



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

Fetelor v-aticonfruntata careva cu placenta jos inserata in primele luni de sarcina? Va rog sa-mi raspundeti.

iunie 2006
GUGU 13+



eu.. .. inca nu e nimic grav. Poate sa se ridice!



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

pussi imi permit sa iti raspund eu

Eu la primul baiat am folosit produsele Avent ( pe atunci nu erau inca la noi dar le-am primit ) si am fost foarte incantata de ele .
acum la bb 2 o sa le folosesc din nou desi sper sa alaptez mai mult ca la baiat.
Eu aveam 4 biberoane.
La gemeni, pentru inceput 8 cred ca sunt super bine .
Sarcina usoara si gemeni mancaciosi

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

lala D multumim frumos



PUSSI 15+ CONSTANTIN & ANA

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Lala,la fel si eu; mie mi le-a cumparat sotul ca sa fie (nu din Ro)-se pare ca le-a nimerit; de fapt a cumparat mai multe tipuri , a zis ca macar unul bun nimereste (Avent,Playtex si Mr. Brown). De la Avent am avut si normale si cu pungi presterilizate, biberoane care au o tetina speciala pe care Sebi a refuzat-o cu indarjire...
Acum mai este o problema , sunt mai multe tipuri de tetina-silicon/latex..- unii copilasi prefera un tip, altii altul .Eu zic sa nu iei prea multe, sa le "testezi" gusturile . Este drept ca l-am alaptat 7-8 luni si dupa aceea avea alte preferinte in materie de material... Probabil ca, conteaza si cu ce se invata
Pusii,eu am primit un sterilizator de la nasa mea, dar am preferat totusi sa le fierb (este drept ca se depune calcarul si par uratele ); este drept ca noi am inceput cu biberonul mai tarziu, cand aveam mai putine mese de lapte.
Al meu era cu aburi, ar trebui sa-ti cumperi unul dar nu stiu ce ai prefera (la microunde sau normale)...Doamne, cate problemeeeee

u te sfatuiesc sa iti iei set de la Avent, au si peria pt. spalare (neaparat este nevoie de ea, este cea mai buna si mai sanatoasa perie pe care am avut-o pt. biberoane), au si tot felul de recipiente- pt. pastrare lapte matern, pt. dozare lapte praf,etc,etc; mai tarziu pt. congelare mancarica in caz de nevoie,...


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

pussi, eu am alaptat-o pe Ilinca pana la 9 luni, dar apa, ceai sau supa i-am dat cu biberon nuk, tetine ortodontice, n-a vrut altfel atunci, acum nu o pot dezvata de biberon la suc de fructe sau apa, dar vad ca accepta si altfel de tetine, din acestea normale. Si suzete tot de la nuk am avut, tot ortodontice, mai mult din latex, spre deosebire de tetine pe care le-a preferat din silicon. Ce-am mai incercat a fost chicco, nu mi s-au parut stralucite, sincer.
vasari, eu m-am interesat de pediatru cam prin luna a opta, vroiam musai unul care sa fie si dr de familie pt retete si tot tacamul, am gasit o dr f draguta si de care sunt multumita, e prin Militari, vine acasa la cerere, de fapt in primele luni venea din proprie initiativa acasa, zicea ca e bb mic sa ma trambalez cu el. Partea buna e ca are prietene pe la spitale, daca, Doamne-fereste, se intampla ceva si trebuie sa mergem acolo, deci ma trimite pe maini bune. Banuiesc ca in situatii deosebite poti apela la un dr mai cunoscut de la o clinica particulara.

Mergi la inceput