Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Cami si eu o simt jos si ma gandeam ca sunt dureri sau contractii,deci este Mariuca..

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

pt. cele interesate, tocmai m-au sunat pt. confirmare programare la Diagnosis- o eco morfologica 3D la dr. Pop costa 4 mil

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Anca,eu asa cred

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by anacami
...In privinta cedarii locului, eu nu mai am nicio pretentie- inainte cu 3 saptamani de a naste am mers cu metroul (sotul a avut o problema); cand s-au deschis usile toti au fugit si au ocupat locurile. Nu tsiu daca ma credeti, dar efectiv am ramas singura in picioare. Nimeni nu mi-a oferit locul, imi era mie rusine si ma simteam penibil (cred ca si comentau de situatia mea...).
Acum m-as duce la locurile rezervate special si le-as cere cu tupeu sa-l elibereze (daca nu fac parte din categoria celor carora li se adreseaza...).
Noroc ca acum nu mai am nevoie; merg in capatul celalalt al orasului si trebuia sa schimb 2 linii de metrou+ o linie de autobuz. Era groaznic, asteptam cate 2 trenuri de metrou si 2 autobuze ca sa ma pot urca si eu (ca in conserva).Nici nu-mi pot inchipui cum ar fi fost acum!!! Eu am carnet de vreo 8-9 ani, dar de abia anul acesta (de nevoie, ca mi-am schimbat anul trecut locul de munca) mi-am cumparat o masina (Second Hand, dar doar pt. mine).A fost exact in februarie, luna i ncare am si ramas insarcinata -adica taman la fix!!!
Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania


ei.. daca e sa vb despre asta peste tot sunt nesimtiti.. aici a tb s ma ridic eu de pe scaun in metro sa-i dau locul unei mamici abia iesita din spital cu bb al ei, caci nimeni nu se ridica si cred ca si la mine se vede ca am burta destul de mare mai ales acuma si oricum nu prea pot sta mult in picioare...dar sunt obositi oamenii vin de la serviciu...si nu pot face o fapta buna

STEFANIA+15Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Gugu in primele luni de sarcina placenta jos inserata e un termen foarte relativ.
In decursul sarcinii, placenta urca, odata cu bb, de aceea doctorii nu se alarmeaza daca vad ca placenta este jos inserata la inceputul sarcinii.
Abia in lunile superioare se poate considera un pericol si se poate da diagnosticul de "placenta praevia".

Nu te speria


20+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

da, Stefania; si la mine se vedea f. tare- eram cu 3 saptamani inainte de a-l naste pe Sebi (stiu si exact cand, ca era in ultimele zile de serviciu-daca nu chiar ultima), deci in luna a 9-a!!!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salutare!
alfa_anca, nici eu nu tin minte sa imi fi zis Iosup lungimea exacta, dar ea este trecuta pe pozicile acelea care se ataseaza de fisa ecografiei pe care ti-o da, ia sa verifici acolo, sunt trecute si greutatea si masuratorile pe bucatele.

Referitor la sani, un sfat bun, chiar daca e timpuriu, e sa va dati pe sfarc si zona mamelonului cu garmastan, cam de prin luna a saptea, e f bun impotriva ragadelor care pot aparea dupa nastere din cauza alaptatului. Acuma nu garanteaza 100% ca nu vom face deloc, dar sunt clar diminuate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

anacami...te-am intrebat la ce hotel stati ca sa caut pe harta daca e aproape de al nostru....dar nu e prea aproape...oricum om vedea noi....mai e pana atunci...!

18+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Buna! Ce de lume pleaca in vacanta :). Eu o sa fiu prinsa in Bucuresti toata vara, partea buna e ca de-acum pana la sfarsit pot sa lucrez de-acasa - pe net. Faceam mai mult de o ora pana la servici (autobuz, tramvai si metrou) - si de obicei agatata de o bara. Totusi, multa lume mi-a cedat locul, desi nu se vedea asa tare sarcina. Oricum, am avut si eu parte de evenimente neplacute. O femeie in varsta era sa lesine in metrou si a venit si a rugat niste domni care stateau pe locurile rezervate sa-i dea voie sa stea jos. Bineinteles ca nu s-a urnit niciunul, am luat-o eu de mana si am asezat-o pe locul meu.
Din pacate sunt incidente incredibile... si nu multa lume are putina noblete cat sa ajute pe altii.

Eu am programare la Sanador (Herghelegiu)pt 4D si ma costa 3,6 mil. Am facut programarea in sapt 7 si am prins abia la sf saptamanii 24 :(.

Eu de saptamana asta as vrea sa caut un pediatru bun prin zona. Oare este prea devreme? Ma gandesc ca ar fi mai greu sa-l schimb dupa aceea si mai bine il urmareste pe bb de la nstere.

S-a interesat cineva de asta? Trebuie cautat la o clinica din apropiere sau sunt alte criterii?

Va doresc tuturor o saptamana super!


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Vasari, by default esti inscris la Policlinica din zona.Poti sa iti alegi insa ce medic doresti, de oriunde.
Eu am deja medicul pediatru al lui Sebastian, vine acasa ori de cate ori o chem (bine, o sun macar cu o zi inainte, vine in afara programului de la Pol. la care lucreaza). Am fost foarte multumita de ea,asa ca nu o schimb.
La Sebi o chemam saptamanal in primele 2 luni, apoi lunar pana la un an. De la un an pana la 2 am chemat-o cam la 2-3 luni (functie si de programul de vaccinari, ca i le-am facut pe toate obligatorii+optionale).De la 2 ani mai rar, acum de ex. nu ne-am mai intalnit de vreo 4 luni-vreau sa o chem inainte sa plecam la mare,apoi inainte sa inceapa gradinita). La gradinita au si cabinet medical,probabil ca o sa-i vada destul de des

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput