Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

IRINA...spala bine sanii cu apa si sapun (incearaca sa folosesti numai sapun de bebe..chiar pe tot corpul este indicat)...si freaca bine sfarcurile cu un prosop aspru ca sa se curete bine sa nu ramana colostru acolo uscat..
...eu iar am candida..m-am saturat de ea..sper sa nu apara mancarimile , ca alea chiar sunt insuportabile..
..gata fetelor eu incep sa ma pregatesc pt eco..sa-mi tineti pumnii va rog....ma rog sa fie totul ok cu bebe

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Anca am inteles, eu nu-l las pana nu imi spune tot si pana nu imi scoate ceva poze 3d sau macar sa imi puna pe cd.

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..fetelor..intrebare..dupa ecografia morfo-fetala de tr 2..cam ce teste si ecografii ar mai trebui facute..ca eu una sunt disperata...cred ca de acum incolo o sa fac mult mai multe ecografii..am o frica de circulara de cordon ca de moarte

ROXANA 22+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

buna dimineata!se mai poate spune?
Roxana lasa prostiile ca stii tu cum e de ce ti-e frica de aia nu scapi... mai bine roaga-l pe Doamne Doamne sa fie totul bine si nu exagera cu eco. te rog eu mult!

STEFANIA+15Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Dany, doctorul ginecolog mi-a spus ca o sa-mi faca si dansul ecografie (la Euroclinic). Stiu ca este un ginecolog bun (/f. bun), mi-a zis ca imi va face una morfologica.Nu stiu cum este ca ecografist.Pe site la ei pretul este 222 lei (eco pt. verificarea dezv. fatului); presupun ca este cea 2D.

Uite o lista cu ecografistii de la Euroclinic, cred ca RGE poate sa-ti spuna mai multe pt. ca a facut acolo
http://www.spitaluleuroclinic.ro/servicii_medicale.php?spec=Radiologie%20si%20imagistica&serv=19#specialitati

La Sebastian am facut si la doctorita Chitescu (CFR2 si Medlife; mie NU mi-a placut, dar depide de fiecare cum apreciaza-ai vazut prea bine)

La Medsana o eco 2D de trim. 2 costa 214 Ron, iar una 3D/4D costa
315 fara Doppler, aproape 400 cu Doppler:
http://www.medsana.ro/prices.php?op=1

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

irina, eu am citit pe undeva ca nu trebuie sa strangi sfarcurile, ca duce la contractii.
mai, voi unde il simtiti pe bebe? ca eu tot in partea de jos il simt..muuult sub buric...la 4 degete asa...
ma mir cu ce s/o fi umplut burtica ceea??
aaa..si apropo de cedatu scaunului..am observat ca e regula in Bucuresti. chiar ma uitam o data..mai, erau pline banicle(in metrou) de barbati..care stateau..si stateau...
sa va zic ca sotu meu cd vine in Bucuresti nu sta jos, ca zice ca i/e rusine..:)

20+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Rox pacatoasa e candida asta ...si eu zic sa stai linistita ca bb o sa fie bine,oricum de acum incolo eu stiu ca vizitele la dr se fac din 2 in 2 saptamani.

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Roxana,circulara de cordon poate apare de pe o zi pe alta (depinde de cat de jucaus este fatul).Eu am avut mult timp "esarfa de cordon", s-a agitat el ce s-a agitat- inaintea nasterii s-a tyransformat in circulara de cordon-si am nascut natural (am avut ceva emotii, dar probabil ca a fost dstul de lung ca pana la urma totul a fost ok).
Peste tot unde am citit scrie ca in uter probabilitaea ca fatul cu circulara de cordon sa moara este infima-oricat de innodat ar fi este totusi destul de elastic si mai lung pt. spatiul de acolo.Problema poate apare la nastere...

In privinta cedarii locului, eu nu mai am nicio pretentie- inainte cu 3 saptamani de a naste am mers cu metroul (sotul a avut o problema); cand s-au deschis usile toti au fugit si au ocupat locurile. Nu tsiu daca ma credeti, dar efectiv am ramas singura in picioare. Nimeni nu mi-a oferit locul, imi era mie rusine si ma simteam penibil (cred ca si comentau de situatia mea...).
Acum m-as duce la locurile rezervate special si le-as cere cu tupeu sa-l elibereze (daca nu fac parte din categoria celor carora li se adreseaza...).
Noroc ca acum nu mai am nevoie; merg in capatul celalalt al orasului si trebuia sa schimb 2 linii de metrou+ o linie de autobuz. Era groaznic, asteptam cate 2 trenuri de metrou si 2 autobuze ca sa ma pot urca si eu (ca in conserva).Nici nu-mi pot inchipui cum ar fi fost acum!!! Eu am carnet de vreo 8-9 ani, dar de abia anul acesta (de nevoie, ca mi-am schimbat anul trecut locul de munca) mi-am cumparat o masina (Second Hand, dar doar pt. mine).A fost exact in februarie, luna i ncare am si ramas insarcinata -adica taman la fix!!!


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

eu il simt pe bebe din ce in ce mai tare; la inceput undeva pe la mijloc-in lateral; acum este pe centru, dar foarte jos (adica spre zona pubiana ...O face gimnastica pt. modelarea piciarelor de pe acum

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor v-aticonfruntata careva cu placenta jos inserata in primele luni de sarcina? Va rog sa-mi raspundeti.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput