Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

bun venit xela!
dupa cum vezi, in week/end nu se prea scrie aci.
si de/acum vine vacanta..cred ca va fi mai liniste
eu in 3 aug merg la mare..cu ditamai burtica...
mihuta, sry..nu stiu sa/ti raspund la intrebari.
si eu f greu ma descurc cu caldura asta.

20+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Buna fetelor

Felicitari si succes la vreme buna celor care vor petrece in urmatoarea perioada mult meritatul concediu.

Voi cum stati cu tensiunea?,pe mine ma ingrijoreaza tensiunea si pulsul meu care arata cam asa:

19.06.2007
(ora 08:12)- Tensiunea - Sys - 168
Dya - 99
Puls - 103

(ora 08:22)- Tensiunea - Sys - 114
Dya - 82
Puls - 94

(ora 20:09)- Tensiunea - Sys - 123
Dya - 77
Puls -102

22.06.2007
(ora 09:06)- Tensiunea - Sys - 166
Dya - 98
Puls -92

(ora 09:16)- Tensiunea - Sys - 123
Dya - 84
Puls -91

(ora 22:42)- Tensiunea - Sys - 135
Dya - 99
Puls -87

23.06.2007

(ora 09:10)- Tensiunea - Sys - 113
Dya - 73
Puls -90

(ora 09:22)- Tensiunea - Sys - 106
Dya - 73
Puls -79

(ora 22:49)- Tensiunea - Sys - 144
Dya - 86
Puls -111

(ora 23:08)- Tensiunea - Sys - 120
Dya - 69
Puls -109

24.06.2007

(ora 10:20)- Tensiunea - Sys - 171
Dya - 96
Puls - 86

(ora 10:26)- Tensiunea - Sys - 113
Dya - 72
Puls - 88

Marti, miercuri am sa merg la dr. sa-i cer sfatul.

Voi cum stati cu tensiunea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

dany, pulsul si tensiunea ta sunt in parametrii aproape normali, numai ca variatia lor nu prea este normala. Ar trebui ca fiecare masurare sa o efectuezi dupa ce ai asteptat asezata 3-5 minute in care sa nu faci efort fizic si psihic insemnat. Sotului meu, de la 110 cu 75 in repaus asezat ii creste tenisunea pana la 165 cu 98 doar daca se ridica. Nu e anormal dar arata ca si-a pierdut fitness-ul. Eu cred ca sunt vicii de masurare, daca nu iese bine roaga un doctor sa te masoare corect.
Eu am tensiunea putin cam mica, iar in repaus total pulsul e relativ acelasi - 70.

Iti doresc multa sanatate si sunt sigura ca totul o sa fie bine.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Dany,neparat sa mergi la dr.! Si tensiunea si pulsul sunt cam mari (pulsul la un adult stiu ca ar trebui sa fie in jur/nu mai mare de 80 batai pe minut).
Si eu am avut ceva probleme, tensiunea in limite, dar pulsul o mai ia razna uneori. La cabinetul medical de la serviciu mi-au zis: mai multa odihna, liniste, far produse care sa contina cofeina (cafea,sucuri,etc).
Bea multe lichide si incearca sa eviti caldura asta mare (nu iesi in timpul orelor "de foc")+ variatiile de temperatura (adica nu iesi brusc de la aer conditionat in strada)
Multa sanatate!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Voi merge la dr. marti - miercuri tocmai pt ca imi este frica de tensiune dar mai ales de puls. Nu am "nici un fel" de activitate, stau acasa de 2 saptamani si cos la goblen, am un amarat de ventilator cu care ma mai racoresc. Din pacate nu pot bea apa mai deloc, daca pun apa in gura o vomit instantaneu, fanta din pacate o tolerez mai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

nu stiu Dany, sigur vei primi sfaturi bune de la doctor.
Incerca sa renunti la carbogazoasele din comert- fa-ti un suc din fructe prospete,mananca multe mere (curata...), bea laptic,poate ar fi bine sa mananci nesarat.
Sa ne spui si noua ce sfaturi iti da doctorul, de acum inainte este foarte posibil sa apara asemenea probleme la majoritatea

_
eu caut pe net lucruri pt. bebe; incerc sa fac o lista cu ce-mi trebuie. Saptamana viitoare am programare la o eco la dr. Pop (mi-am facut-o acum vreo 5 luni, fara nicio leg. cu discutiile despre dr. Iosup...)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Eu din pacate nu pot face nici o lista pt bebe, am o fobie, anul trecut am pierdut pe bebe la 8 luni (DE SARCINA) si ii cumparasem atatea, acum mi-am spus ca dupa ce o veni bebe ma duc si ii cumpar de toate.

Mult succes la eco si abia astept sa-mi spui cum a fost si ce-ai vazut. Cate sapt o sa ai cand vei merge la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Imi pare rau Dany!

O sa am 20 saptamani implinite dupa UM (21 saptamani dupa ecograf, daca a respectat cresterea de pana acum).Oricum, ma voi duce si la 24 saptamani la dr. meu, care face si el ecografii (dr. Gherasie)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by dany2007

Eu din pacate nu pot face nici o lista pt bebe, am o fobie, anul trecut am pierdut pe bebe la 8 luni (DE SARCINA) si ii cumparasem atatea, acum mi-am spus ca dupa ce o veni bebe ma duc si ii cumpar de toate.

Mult succes la eco si abia astept sa-mi spui cum a fost si ce-ai vazut. Cate sapt o sa ai cand vei merge la eco?


imi pare rau! si eu am patit o astfel de tragedie anul trecut dar erau mult mai putine luni; nici eu nu vreau sa-i iau nimic si nici nu vreau sa stiu ce sex are vreau doar sa stiu ca e bine!si pana nu-l vad iesit stau un pic ca pe ace...
mama a pierdut si ea, si a facut la fel tot din frica ca... si cand tb sa iasa din spital nu avea nici cu ce sa ma imbrace
Sa mergem cu Dumnezeu inainte!


STEFANIA+14Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
E usor sa cazi, dar e asa de greu sa te ridici!


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Buna dimineata si vacanta placuta tuturor celor care pleaca in vacanta, sa va simtiti minunat :)
Ana, daca cumva ajungi la o forma finala a listei pentru bebe, as fi tare fericita daca mi-ai zice si mie si poate si fetele vor, eu cel putin nu am alti copii si sincer nu am experienta deloc, asa ca orice informatie de genul asta ajuta :)
Aa, si azi avem 20 de saptamini :)
Nici nu imi vine sa cred , si ma tot gindesc cite mai am de facut, de citit, etc ...


------------------------
Flory 20+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput