Mamici de iulie-august 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Mai Brazuca se facea referire la plansetele despre "traficul aerian", nu de cele legate de sarcina.

Simona 34+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

quote:
Originally posted by Simo78

Mai Brazuca se facea referire la plansetele despre "traficul aerian", nu de cele legate de sarcina.

Simona 34+ Matei Hisham

Crash test dummies



Nu as baga mana in foc ca despre asta era vorba. Iar karligutza nu este prima oara cand foloseste termeni destul de duri la adresa unor fete. Mie una nu mi se pare normal.

Denisa Maria
Mai sunt 5 saptamani!!!

poze cu noi + poze cununie
hainute bebe Denisa Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Presupun ca o sa imi para rau ca am sa scriu asta, dar nu stiu....trebuie sa iti dau un exemplu limpede

problema ireala "trebuie sa merg prin caldura in fiecare luna dupa concediu prenatal"....TOATE mergem prin caldura, si toate mergem in fiecare luna. Corect? Te rog sa ma corectezi daca tu stii altfel.

problema reala: "medicul meu nu a auzit de puericultura", "am contractii dureroase", "medicul meu nu vrea sa imi dea nu stiu ce compensat"....si multe altele, pe care intr-adevar sotul sau cineva care nu le traieste nu le intelege.

Eu asa privesc problema.

Nu cred ca este una dintre noi care sa nu se fi plans macar odata (inclusiv subsemnata) de diverse....chiar si pe langa subiect (vecini nesimtiti, soacre acre, neamuri proaste si lista-i lunga)....Dar acelesi fete au scris si de bine, de plimbari in parc, de mirosul florilor, de micile bucurii ale vietii...

Te rog sa ma crezi ca se face referire la cele care in fiecare zi au o problema...uneori imi e si mila de ele...ce viata e asta - nu te lasa bine una ca te ia alta? Unde e bucuria de a trai, de a fi mama?

Simona 34+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Mai burticutze dragi unde ati ajuns?!!!
Uitati, eu recunosc, ma plang aici la voi (in general ca nu mai nasc si eu ... ca apa calda am mereu ;)) si citesc si pe sarite ca pur si simplu nu am timp - na azi a fost o exceptie ca sunt la mama si are ta-su grija de copil. Asa ca aruncati in mine cu rosi, oua si tot ce mai aveti prin casa si calmati-va ... pliiiiizzzzz! Da? Pacat de ziua asta frumoasa! Sau va certati sa ma faceti pe mine sa nasc?
Hai, pace va rog!!!! E asa frumos sa fi gravida si in curand mamica ... indiferent de probleme si alte cele ... ei, nasoala e chestia ca n-ai apa, mai ales cand ai bb-ic ;)

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Gogoasa infuriata" ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:


quote:
Te rog sa ma crezi ca se face referire la cele care in fiecare zi au o problema...uneori imi e si mila de ele...ce viata e asta - nu te lasa bine una ca te ia alta? Unde e bucuria de a trai, de a fi mama?


Simo, daca cineva stie secretul de a trai doar intr-o permanenta bucurie, de ce sa nu-l impartaseasca si celor care il cauta, poate. Sunt de acord cu tine. Suntem aici si ca sa invatam una de la alta ce e bucuria de a fi mama. Si atatea fete m-au facut sa simt asta, chiar dintre cele care nu au inca copii. (nu cred ca pot nominaliza pe toaate, dar nu pot uita "contractistele, pe Luna, pe Anya, pe Valen, pe Gabi)
Dar cred ca exista o cale de a le indruma pe cele ce inca nu stiu ca e o minune sa fii mama, alta decat:
quote:
n fiecare zi ne dispera cu cate o noua durere! ma si intreb maine ce mai inventeaza sau chiar are....
sau
quote:
"au p**** m****"


Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

.... eu cred ca si hormonii tuturor isi aduc aportul la aceasta mica "animatie" de aici... altfel nu imi explic cum de abia acum pe ultima suta de metri se discuta acest subiect, huh?

Si pentru ca eu am DPN pe 28 august, tin sa mai fac o precizare importanta: lei si raci, cativa gemeni, dar si.... cateva FECIOARE!

Fetelor, nu conteaza in ce zodie se nasc bebeii! Orice zodie a dat genii, artisti, lideri, adica oameni de mare calitate, si din orice zodie au existat criminali, pungasi, excroci. Deci or fi ele niste caracteristici native mai pronuntate, dar si astea sunt pe grade. In fond si o zodie nativ "incapatanata" poate fi educata in sensul controlarii acestui impuls, nu?! Eu zic ca important este ca mediul in care creste si parintii sa "lucreze" la estomparea tendintelor native negative (incapatanare, egoism, inclinatia spre frustrare, sau oricare ar fi ele) si in acelasi timp la amplificarea celor pozitive.




sapt. 31 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Oana nu am spus ca cineva traieste in bucurie vesnica, chiar am mentionat ca toate ne plangem, dar mai gasim si cate o bucurie. Si daca vrei te dau chiar pe tine exemplu: te mai plangi de una alta...copil, sarcina, nu stii ce sa mai faci de mancare (asta-i cred problema universala), dar gasesti puterea sa povestesti ce frumos miroase a tei in Copou, sa te bucuri ca a plouat afara si poti in sfarsit iesi la o plimbare....Ma intelegi?

Simona 34+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Si daca tot am deschis si eu gura, (ca ati vazut ca eu sunt mai "tacuta" de fel, dar va citesc aproape zilnic), as vrea sa felicit pe toate proaspetele mamici, si sa va spun ca odata cu inaugurarea nasterilor la acest capitol mi s-a pus un mare NOD IN GAT. Adica "colegele de odisee nasc DEJA?" Mie mi se pare ca sunt complet nepregatita, si fizic, si moral, si din punct de vedere al cumparaturilor! Nu am nici bagajul facut, nu stiu mai nimic despre ce trebuie sa fac sau sa am la mine la nastere, mi se pare ca voi toate stiti mai multe decat mine si ma simt un pic vinovata. Nu pentru ca nu as fi citit listele pentru spital sau cele pentru acasa, dar parca tot nu stiu nimic. Am momente cand mi se pare ca nu voi face fata ca mamica, pentru ca nu stiu asa ca voi pe dinafara procedurile din timpul si de dupa nastere (ce ii dai bebeului, cu ce te ungi pe sani, ce ceaiuri bei si cand, cum respiri la nastere, etc).

Uff.... asta sper sa nu intre la categoria "persoane care numai se plang", pentru ca e drept ca eu nu intru decat ca mai felicit pe cineva, sa mai intreb ceva, sau (de exemplu acuma" sa mai vars din frustrari si temeri. Am emotii mari si mi-e foarte teama de tot ce va urma, stiu ca asa suntem toate probabil, dar pentru mine ma simt "vinovata" ca sunt asa nestiutoare.

sapt. 31 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz


quote:
Te rog sa ma crezi ca se face referire la cele care in fiecare zi au o problema...uneori imi e si mila de ele...ce viata e asta - nu te lasa bine una ca te ia alta? Unde e bucuria de a trai, de a fi mama?


Simo, daca cineva stie secretul de a trai doar intr-o permanenta bucurie, de ce sa nu-l impartaseasca si celor care il cauta, poate. Sunt de acord cu tine. Suntem aici si ca sa invatam una de la alta ce e bucuria de a fi mama. Si atatea fete m-au facut sa simt asta, chiar dintre cele care nu au inca copii. (nu cred ca pot nominaliza pe toaate, dar nu pot uita "contractistele, pe Luna, pe Anya, pe Valen, pe Gabi)
Dar cred ca exista o cale de a le indruma pe cele ce inca nu stiu ca e o minune sa fii mama, alta decat:
quote:
n fiecare zi ne dispera cu cate o noua durere! ma si intreb maine ce mai inventeaza sau chiar are....
sau
quote:
"au p**** m****"


Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





Ai spus exact ce gandeam si eu!

Denisa Maria
Mai sunt 5 saptamani!!!

poze cu noi + poze cununie
hainute bebe Denisa Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

mai draga Brazuca, eu n-am facut referire la nici o fata!
in plus, adevarul doare si el! se vede!
iar despre musca si caciula nu mai zic... e o vorba si cu astea doua.
daca iti par dura, asa o fi...
simo zice bine, s-a plans si ea, m-am plans si eu, se poate verifica, am avut indoieli, am avut griji, etc... dar am mai facut si io o gluma cred, am mai scos un zambet, n-am dat numai cu capul de perete!

forumul e si pentru impresii placute despre sarcina... asa-i?
si daca vrei sa facem o discutie mai ampla te invit pe PM... o sa iti zic acolo tot ce vrei!

cat despre normalitate, ce ti se pare tie normal, mie nu mi se pare... si invers... ce zici? e posibil si asa? daca vrei persista sa te plangi aici, chiar daca sotul nu poate intelege durerile tale (nu doar de gravida cum zicea Simo)... e normal ca n-are cum sti, dar nici nu cred ca trenuie sa se strofoace sa inteleaga durerea de burta din sarcina pt.ca nu stie nici cum e cea de la menstruatie de exemplu, sau mai stiu eu ce dureri... dar poate sa te aline cu vorba dulce... pt.ca si noi daca ti-o intelegem ce iti facem? ti-o luam noi? nu... dar cuvintele de alinare pot sosi atat de aici cat si de la sot....

ce sa mai zic?!
eram pro "stop jelirea" sau mai bine zis "stop victimizarea"; pana si acelea care se plang, chiar cred tot ce spun? uneori recunosc si ele ca intreaba asa ca sa mai vada niste raspunsuri, cu toate ca au citit pe net destul!

karligutza

sapt.38 cu la purtator

Mergi la inceput