Mamici de iulie-august 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

fetelor, ma duc sa iu patul si sa imi caut lavabil lila pt dormitor. va pup si ne revedem mai pe dupa-amiaza!

Andra
35s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna dimineata. la un cappuccino cu lapte, cum altfel! (Desi cafeluta facuta de sotul Laviniei imi face tareeee cu ochiul!)

Jadi, ma bucur sa aud ca esti bine. Asa cum "te stiu" de aici, de pe forum, imi pari mamicuta care naste cu zambetul pe buze. Multumim si despre vestile de la Alina.a si Milly. Acusi vin si ele acasa, cu bb.

Andra, ai grija de tine! Si, nu uita - s-a mai discutat aici - Fiona e o super gagicuta. Mie imi place tare! Are un farmec!

Ioana, vrem si noi la Cheia!!! Munte, racoare...Sa va fie de bine sederea si sa te odihnesti! Sa te intorci cu forte proaspete pentru noul bb

Ashera, lasa, nu te grabi. BB va veni el cand e pregatit. de ce la 37 de sapt.? Stii ce bine ii e acolo, la tine! Te cred ca esti nerabdatoare sa-l vezi, dar...

Lavinia Si tu mai ai asa putin! Ai vorbit cu dr. tau cine va fi medic 2, cine anestezist? Sau vei vorbi cand te internezi? Vei face anestezie totala? Nu ne-ai mai povestit nimic despre socrela? sau e in statiune si va lasa sa respirati?

karligutza, ma bucur ca ti-am inveselit atat de tare dimineata.

Vad ca azi nu s-au trezit inca nici Lia, nici Simo

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBlushaMe spune:

Neatza, burtici!
Eu ceva mai tarziu in dimineata asta. Pana acum am trebaluit prin casa ca doar ma trezesc o data cu gainile si mi-s pasare de noapte.Iar am murit de cald azi noapte, iar am mancat ca o sparta ca sa creasca bubulina mea mare si bineinteles ca la 6 eram in picioare. Cam asta e! Acum m-a apucat o leneeeeeeeeee de ma doare, vorba cantecului, si am zis ca pana diseara nu mai fac nimic. Oricum iar se intrevede o zi torida asa ca vad eu pe unde bantui.
Voi ce programe aveti azi?


Anda 34+ si Luana Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
ce vaccin? obligatoriu? ai patit ceva?


Simona, e vb de vaccinul antitetanos. S-a mai discutat aici. Se "practica" in Ro. pentru cazul in care ustensilele nu sunt sterilizate bine...ma rog, cica sa fie. E f ciudat. Nu-i vad rostul, ca daca stiu ca nu-s sterilizate ustensilele...nu mai nasc la spital. Unii medici de familie il recomanda, altii nu. Oricum depinde de tina daca vrei sa-l faci. In cazul tau cred ca e cam trecut timpul. Stiu ca se fac doua doze, la 34 sapt. si la 37. Nu mai stiu exact. Te poti interesa la med. de familie.

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Luna, te asteptam sa ne spui ca azi esti mai bine.

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by mamii

cum sunt contractiile dureroase mai exact?!EFECTIV nu shtiu ce te doare... km kt de rau?



mamii daca ar exista unitate de masura pentru unele stari, sentimente, lucruri, zau ca am fi aflat! durerea este o chestiune atat de subiectiva; sunt curioasa cu ce o sa o compari tu dupa ce vei fi nascut. Cum crezi ca o sa stim noi cata durere ai avut tu sau alta sau alta? doare si punct! fii curajosa si punct! fii optimista si punct.... lasa grijile, nu te mai gandi ca nu e chiar bine!

uneori am vrea cu totii sa putem masura durerea, prostia, fericirea... dar daca "nu esista".... "nu esista" dom'le

karligutza

sapt.38 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Ba m-am trezit, dar nu am nimic interesant de zis

Simona 34+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

pheww curaj gaina k te tai...Asteptarea ma omoara da nici nu imi vine sa mut mobila din loc sa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by ddanagh
Oana Nu ma supar eu asa usor insa prea m-am strofocat dimineata sa concep. Parca scriam o scrisoare de dragoste. Scriam, citeam, stergeam, iar scriam. Vroiam sa redau cat mai exact sa vad daca vi se pare folositor. Mai ales ca am dat 900,000 lei pe cursul asta Sotul nu stie.

Dana S36 + cu Daria Stefania


Dana cred ca te-a cam pacalit moasa aia cu pretul... ups
scuze! dar noi am invatat sa respiram pe 7 lei! chiar 90 nu as fi dat!

si sunt cam multe tipuri de respiratii dupa parerea mea pe tot parcursul travaliului... noi am invatat una si buna si bineinteles etapele screamatului.... ai fost destul de explicita la capitolul "scremut"! asa e... se inspira adanc aer pe gura... gravida se screme cat poate mai mult (doar la 'nascare', nu si in exercitii-in exercitii cca.5 secunde doar!) si apoi expira aerul parca pronuntand un mare "huuuuuuuuuuuuuuuu" (cu h mut )... glumesc cu h mutul ala, dar nu e vorba de huu ala din uralele echipei adverse la un campionat de nush de sport cu suporteri "educati"

bineinteles screamatul are loc dupa dilatatia 10 doar si la indicatiile moasei, medicului etc.... nu asa de capul nostru. Trebuie sa ne scremem doar pe contractie... intre contractii respiram cat mai mult normal, ca daca ne apucam de plans e jale! si ne pregatim sufleteste pt.urmatoarea contractie in care iar ne scremem... de 2-3 ori asa si gata; bebele e afara! simplu, nu-i asa?

karligutza

sapt.38 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

De la Alina, mama de A-uri nu mai sunt vesti?

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput