Mamici de iulie-august 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by ddanagh

Fetelor, sunt . Ma asteptam si eu la mai multe pareri legate de mesajul cu cursul de respiratie. In afara de Nikole cred ca nu l-a mai citit nimeni si eu m-am chinuit mai bine de juma de ora sa va redau cat mai exact informatiile primite. Sau doar eu si cu Nikole suntem singurele curajoase care ne incumetam sa scoatem grefa pe unde vrea natura si restul faceti cezariana? ca asa va iert.

Dana S36 + cu Daria Stefania




Ce simpatica ai fost cu grefa ta....
vad ca fetele cu o nastere la activ spun ca in momentele acelea uiti cum trebuie sa respiri uiti tot ce ai invatat/citit.Eu cum nu am varianta epiduralei sincer sper sa nu uit nimic din ce am citit ca respiratia corecta in cazul meu e singura care m-ar ajuta.
Acum..ramane de vazut la fata locului cum va fi...
am mai citit pe un forum(pot sa dau linkul sau se considera reclama???) ca apa cu zahar accelereaza travaliul(se bea apa cu zahar in timpul travaliului si in ultima sapt.
Sau ar mai fi o metoda indicata de reflexoterapeuti...ptr a accelera travaliul si a grabi un pic lucrurile, se strange in pumni doi piepteni mici cu dintii desi.Dintii trebuie sa ajunga in acelasi loc unde ajung unghiile atunci cand strangem pumnul.Se pare ca metoda este sigura si ajuta la o dilatatie rapida si eficienta.Acum...cica si durerile vin cam una dupa alta nu-ti mai lasa timp nici de respiratie nici nimic, insa scapi repede!
Ar fi intresant sa cititi pe forumul respectiv, sunt f multe informatii utile...zic eu!
A...si mai era pe langa ceaiul de zmeura care se bea din sapt 34(aici parerile sunt impartite) ceaiul de cretisoara (de asta beeam inainte de sarcina) care la fel ajuta f mult in timpul travaliului si ulterior la retragerea uterului.Se beau 2-3 cani/zi.
Spuneti-mi daca sunteti interesate si daca se poate sa pun aici link-ul sa vedeti despre ce e vb.
va pup cu drag...


35+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Nikole daca e in alta limba forumul resp, atunci nu se considera reclama mascata (moaaama cate cacofonii am facut ), dar daca e un site romanesc, e mai bine sa-l pui pe mailul comun. Pe mine una m-ar interesa ce e cu ceaiul de cretisoara, ca dupa cezariana as avea nevoie de asa ceva.

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 37+
AMR 9 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by lorinaoo1

Nikole daca e in alta limba forumul resp, atunci nu se considera reclama mascata (moaaama cate cacofonii am facut ), dar daca e un site romanesc, e mai bine sa-l pui pe mailul comun. Pe mine una m-ar interesa ce e cu ceaiul de cretisoara, ca dupa cezariana as avea nevoie de asa ceva.

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 37+


AMR 9 zile






E un site romanesc Lorina, hai ca pun acum pe mail-ul comun, sa vedeti despre ce e vb.
Gata...am, trimis mail-ul.Sunt cam multe pagini dar merita citite.



35+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

buna dimineata

fetele care au nascut deja, felicitari!
sa va traiasca bebicii, sanatosi si mancaciosi!
iar voua va doresc refacere rapida!

cand mai aveti timp sa intrati pe la noi, poate ne spuneti si noua cum tineti bebelusii imbracati pe caldurile astea...


eu am avut inca o noapte dormita pe bucatele din cauza caldurii... acum ma uit sa vad ce ce imi mai lipseste din bagaj ca sa-mi fac curaj sa ies la o mica tura de cumparaturi...

va pup pe toate,
daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Anto, ce surpriza! abia astept sa ne povestesti cum de s-a intamplat imediat dupa 'decerclaj'... insa pana atunci te inconujuram si pe tine, dar si pe micuta Sonia de urarile noastre de bine! sanatate si voie buna! adica Soniutza sa fie cea mai cuminte fetita, iar tu cea mai fericita mamica de Sonia! Felicitari si refacere grabnica!


Ioana referitor la pompa de muls, ai zis ca e mai utila in prima saptamana dupa nastere, apoi fff.rar... ca asa ai facut tu la prima sarcina, insa ce sa inteleg? ca tu si acum o vei folosi la fel? cum ramane cu aerobicul? o sa merci ffff.rar la aerobic?


Aylin deja stai acasa in concediu prenatal? si cum e teoria asta cu deshidratarea si contractiile... ai vb.si cu un medic sau e doar o experienta personala? oricum e bine ca incurajezi hidratarea gravidei! asta e foarte bine oricum! poate ar fi fost bine sa reamintesti ca e util sa bem minim 2 litri de lichide pe zi, acum fiind si vara si noi mai "maricele" si mai "consumatoare" (ca doar suntem niste motorase care functioneaza flux continuu timp de 9 luni) poate ca ar tb.sa bem peste 2 litri de lichide pe zi... 3 sau 4. Iar cu pampersii se gasesc de la "Pampers" cei pt.new-born care sunt nr.1 (folositi la bebe intre 2 si 5 kg) - deci numai buni!


Jeni cum a mai ramas povestea cu cumnata care se autoinvitase la tine in weekendul trecut sau celalalt... si copilul ei bolnav de varicela? A mai existat vizita aceea... imi amintesc bine? parca tu ne spuneai despre asta.



karligutza

sapt.38 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by oanabbb
toata lumea imi zice sa nu nasc inainte de 23 iul ca sa.l fac leu....ca rac e o zodie naspa pt baieti...da nu exista om sa nu.mi spuna asta!pana si dr a zis ca daca o duc imi ceza pe 23 ca sa fie leu!asa ca mai am la greeeeeeeeuuu de muncit cu bb!!!!

oana34+IANIS BOGDAN


si tu chiar crezi toate prostiile?
eu zic sa le pui la ca doar nu asta e important, zodia sau cat ne naspa e zodia lui X sau Y! Sanatos sa fie bebe ca de crescut il cresteti voi frumos! si norocul si-l mai face omul si cu mana lui. Dar e important si cu ce zestre ii da Doamne-Doamne...



karligutza

sapt.38 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Nikole super informatiile . Am notat si eu cateva si cu ceaiul de cretisoara si cu frunzele de patlagina, sigur imi vor folosi si mie

Karli cum te mai simtesti dumneata ? Mai curg fantanile ?

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 37+
AMR 9 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna dimineatza fetele . Am dormit si eu pe reprize, ca iar a fost furtuna noaptea trecuta. Si ploua si acuma. Parca s-a mai si racorit putin . Si eu asi vrea sa nasc mai repede, ca parca nu mai am rabdare pana in august. Din partea mea, il astept pe Chris la 37 saptamani daca e pregatit. . Ceaiul de zmeur nu are nici un efect secundar ?

32+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Neata si de la mine, ma abonez la cafeaua Laviniei!

Aseara am vb cu Alina.a circa juma de ora. Sunt bine amandoua, acum am inteles si eu mai bine, spitalul de prematuri e taman in capatul celalalt al orasului nu in apropierea clinicii unde este ea internata. Elisa este bine, a scazut un pic in greutate si e hranita cu formula pana va reusi Alina sa produca lapte (merge sistematic la pompa sa stimuleze cumva lactatia in lipsa de gura de copil). Alina e slabita un pic, abia ieri a reusit sa manance un pic dar era tare vesela si spera ca pana pe 1 sa fie acasa.
Alina mi-a zis sa va transmit ca ii este dor de toate si ca va pupa de 1000 de ori!
Milly este si ea internata la o camera alaturata si spera ca azi sa plece acasa, se simte bine si ea.

Eu iar sunt singura cu Vlad, sper ca pana la 12 sa vina sotul sa il mai preia sa ma odihnesc si eu. Ieri seara cand am ajuns acasa mi se parea ca am burta un pic coborata dar in rest nu am nimic, nu contractii dureroase, nu nimic! Sa ma tina asa pana miercuri!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ashera eu din cate am citit atat pe site-uri si forumuri romanesti cat si pe ceva forumuri straine , nu am gasit nimic scris despre eventuale efecte secundare...
poti da si tu o cautare pe google sa te lamuresti mai bine.


35+ bb Kevin Alexander
vacanta Brasil
foto burtik
Sea Paradise

Mergi la inceput