Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

DURERI DE BURTA (pt Sweety)

Pentru ca s-a amintit de acest subiect, si eu am dureri de burtica, jos, chiar deasupra parului pubian, de cateva ori pe zi.
Aceste dureri au inceput chiar in saptmana a patra cand eu asteptam ciclul si la momentul respectiv au fost atat de intense ca ar fi trebuit sa-mi ciclul in minutele urmatoare! Cum nu mi-a venit ciclul, atunci am inceput sa am banuieli...

Cert e ca aceste dureri au continuat. Doctora mi-a spus ca ar putea fi un risc de avort spontan iar acum sunt in saptamana a 9 a, l-am vazut deja pe bebe, sper ca totul va fi bine.

In saptmanile 4, 5 si 6 aveam aceste dureri de fiecare data dupa ce ma duceam noaptea la toaleta la pipi. Cred ca "zuza" din Franta si ea avea la fel ca si-a facut si testele de infectie urinara (o infectie urinara apare deseori la gravide, eu nu mi-am facut testul).

Incepand cu saptamana 7, m-au mai lasat aceste dureri, acum au revenit in forta.
Sotul meu nu stie daca se pot numi dureri, ca dureaza doar cateva secunde, poate uneori cateva zeci de secunde si sunt suportabile. Ce ma ingrijoreaza pe mine e ca deseori, imediat dupa, am pierderi alb-transparente. Eu cred ca am contratii.

Medicul meu nu mi-a dat nimic pe sistemul din vest: astepti si vezi. Daca o sa ajung in saptamana 13 si BB va fi OK, probabil ca in caz de contractii in semestrul 2 ma va puna la pat!
Dar in trimestrul unu aici nu prea iti da tratament de sustinere, se lasa mama natura sa decida.

Multe fete au totusi dureri de uter/ligamente si sarcina decurge OK. ma intreb totusi cum poti sa faci distinctia intre dureri de destindere si contractii?

Sper ca totul va fii minunat de bine pentru toate burticile!
Va pup,

Micsunea
aprox 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

CAND SE VEDE SARCINA

Eu am inteles din ce au scris fetele, ca se recomanda o prima ecografie in saptamanile 6-8 de la UM (CM) pentru a vedea ca nu e vorba despre o sarcina extra-uterina.
Uneori sarcina extra-uterina este foarte dificil de diagnosticat, ceea ce poate lua mai multe saptamani (ecografii la fiecare cateva zile, analize de hormon)

La mine s-a vazut sarcina intra-uterina in fix saptamana 5 de la UM, adica la 35 zile fix de la UM. Asta in conditiile in care sarcina avea in realitate intre 17 si 21 de zile (ciclu lung si poate chiar ovulatie tarzie)(de la ovulatie adica).
La acel moment s-a vazut un punctulet (deci nu se stia daca exista embrionul, daca ii bate inima, daca e sarcina mola sau normala etc.)

Micsunea
aprox 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Corectare mesaje anterioare:
semestru = am vrut sa spun trimestru !!!;
mie mi-au facut eco endovaginala si la 5 si la 8/9 saptamani.

Micsunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Mie mi-a dat vit E din ziua 15 a UCM, iar in ziua 19 a aceleiasi luni am ramas gravida. Am luat in continuare vit E, dar acum am citit ca e toxica pt bebe. Voi ce stiti?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Merci mult Micsunea, m-am mai lamurit.Oricum azi am progr la dr si o sa intreb.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

FELICIA cred ca ai inteles tu gresit. Eu am mai citit pt inca nu stiu a cata oara prospectul de la utrogestan si nu am vazut sa fie mentionat nicaieri in mod expres sa fie luat vaginal in caz de sarcina. Modul de administrare tine de tolerarea organismului. Eu iau 4 pe zi oral si nu am reactii adverse. Multe fete au stari severe de greata la admnistrarea pe cale orala si de aceea se recomanda administrarea pe cale vaginala pt a fi evitate cu conditia sa nu sangerezi. Poti linistita sa le inghiti daca asa a spus dr. pup.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Fetelor care stie cum modific nik-ul.Din graba am tastat greist. Trebuia sa fie defapt SWEETGYA nu swwetgys...

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Gugule ma bucur ca suneti bine si va pup pe amandoi

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

ANCA76 la tine care a fost cauza sangerarii? Ai avut si tu zona de decolare placentara?

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

doctorita mea, pe langa acidul folic pe care-l iau de ceva timp, acum mi-a dat vitamina E forte,pe prospectul careia scrie ca e si pt avort,adica previne. e,prima oara de la farmacie,cu reteta in mana, mi-a dat vita aia vitamina E altfel,alfatocoferil si asta nu e indicata in sarcina,trebuie sa fie din ailalta. m-am si certat cu easi ea imi spunea ca are tot 100mg,ce treaba are ca nu scrie pe ea forte.atunci i-am zis ca nu trebuie sa fie alfa.ma rog, o idioata,am mai fost la ea cu o reteta la sarcina trecuta, aveam viroza si dr. imi scrisese sirop de muguri de nu stiu ce si asta mi-a dat un sirop Tusimun care contine si mugurii,dar si o substanta medicamentoasa contraindicata in sarcina. atentie la farmaciste!

Marina, o in 4+

Mergi la inceput