Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

felicia daca nu ai restrictii de la medic nu e nici o problema, asa ca por la prestat.
alina eu astept sa se faca odata joi dimineata sa ma duc la eco sa vedem clar daca e i pe unde e bebe asta ca deja imi scoate peri albi. daca ma tine in tensiune asa toata sarcina vede el ce pateste cand iese.

5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Buna fetelor, nu am mai avut timp aici sa intru zielele ce au trecut ...
Am fost ieri pentru prima data la medic.
BB, conform doctorului ce studia ecranul ecografului, are se pare 8 saptamani... nu prea inteleg cum din moment ce UM este 02.05., dar, ma rog, problema asta am avut-o si la prima sarcina si vad, cu toate explicatiile voastre ca tot nu inteleg. Nu mi se pare insa asa de important.

Altceva vroiam sa va spun si sa va rog sa va spuneti parerea....

Singurele analize ce mi-au fost date sunt:
- grup sang - RH
- HLG
-glicemie
-calcemie
-VDRL
-creatinina
-sumar urina

SI ATAT!!
Am vazut ca lista primelor analize ce trebuie facute este, in general, mult mai mare... Chiar imi amintesc ca la primul copil Badiu mi-a dat o coala A4 de analize de facut de am alergat si pe la cantacuzino sa le fac....
Sora-mea care a fost si ea cu mine si pentru ea este prima sarcina este mai ingrijorata...
I se pare ca, procedand astfel, doctorul nu ar fi suficient de atent....
Nu stiu ce sa fac. Am vorbit cu o prietena care a nascut la polizu si mi-a spus ca si ea a facut doar vreo 6 analize la inceput...
L-am intrebat de ecografia speciala de 12 saptamani (de care ati vorbit voi aici!) si mi-a spus ca este vorba de triplutest+ecografie (???) dar de 14 saptamani... !!! Si ca o voi face la el la cabinet....

Nu fotografie a bebelului, nu masuratori, ca are x centimetri etc....
Sincer, nu stiu ce sa fac, cum sa procedez....

Voi ce spuneti ??


Laura 7+ si Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Neata zuzici, multumesc de primire! Ma cam puneti pe ganduri cu durerile ca si pe mine ma cam inteapa burtica dar nu foarte rau, mai rau ma doare ficatul si nu mai iau nici o pastila pana nu ajung la doctor. Trebuia sa ajung azi dar am sunat aseara si mi-a zis ca are doua operatii si sa ma duc miercuri. Intr-un fel e mai bine, ca azi am ultimul examen, dar as fi preferat sa stau si eu linistita ca e totul ok. E primul bebe si habar n-am ce sa fac, voi vorbiti de atatea analize si teste ca nu stiu de unde sa incep, sper sa ma mai lumineze doctorul maine.
Partea buna e ca pana acum nu mi-e greata, dupa calcule sunt cam in saptamana 5, ce ziceti, daca nu mi-a fost rau pana acum, mai am "sanse"?
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

LauraD,daca HLG inseamna hemoleucograma,pot sa-ti spun ca am facut in plus uree serica,TGP,TGO,sideremie(f.imp.-legata de fier),HIV(deasemenea f.imp.),fibrinogen si urocultura(care probabil se mai poate face cand iese ceva rau la sumarul de urina).Mergi si la MF,mie el mi le-a dat,caci dr.gine.mi-a dat... NIMIC.Si de capul meu am facut toxoplasmoza,listeria,citomegalovirus,clamydia(necompensate,266 ron la Synevo).Ar fi trebuit si rubella,dar am uitat.Cam astea sunt de baza.
LalaD,si eu sunt zuza,asa ca am sunat fuguta la Medsana si m-am programat pe 02.07,spre mirarea mea(am 12s si 1 zi,sper ca nu e prea devreme,nu?).Fac morfo fetala+Doppler,235 ron(apropo,la tine cat costa?),la dr.Ionescu Crangu(a auzit cineva de el?).

Carmilia 11s2z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ioana, felicitari din suflet! Stiu cat de mult iti doreai acest sufletel si ai rabdare, ca o sa il vezi cat de curand la eco iar bucuria pe care o vei simti va fi de nedescris!
Numai bine si sarcina usoara iti doresc din suflet!


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Las Vegas
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Eu tocmai am facut analiza d Clamydia Listeria, Rujeola, Rubeola, Toxoplasmoza si multe altele. Cam vreo 10 in total. Au costat la Medlife 550 RON. Vezi ca gasesti online tarifele.
Recoltarile se fac de dimineata pana la 19 00. Mai bine mergi dimineata pentru ca nu stiu daca ai voie sa papi inainte sa le faci. Nu a fost coada iar asistenta a avut o mana foarte usoara.

Mult succes!

PS: Cred ca din sange e mai bine. Din sange se poate detecta daca ai anticorpi Chlamydia (Listeria, etc) adica daca ai avut candva sau daca ai. Daca ai avut candva e bine pentru ca elimini optiunea de a te infecta in timpul sarcinii ceea ce e perfect!



Anca Diana

quote:
Originally posted by Carmilia

Fetelor,ziceti-mi si mie cum ati facut Clamydia si Mycoplasma(scuze daca n-am scris corect):din secretie sau din sange?Mie Mf mi-a dat sa fac din sange,dar nu prea se face,am gasit doar la Medsana si costa 1,6 mil/analiza si mi se pare cam mult,din secretie e mai ieftin.Mai sunt si restul(toxo,listeria,etc) vreo 4 mil...Pe cele 2 le-am mai facut si acum un an,din secretie,au iesit bune si nu prea inteleg de ce nu ar fi relevante...
Pupici

Carmilia 11s1z



9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

quote:
Originally posted by kossir

Buna zuze,
Am vesti buuuune. Am fost la alt doctor, cum v-am spus si mi-a zis ca e ok sarcina, a trecut hopul mare. L-am vazut pe bb, mi s-a parut maaaare, deja are 150mm. Dar nu i-a masurat bataile inimii, asta zicea ca e devreme, in vreme ce celalat le-a numarat sapt trecuta. Ma rog, fiecare cu metoda lui. Zice ca inca placenta e putin desprinsa, dar si ca e destul de mica, deci daca nu mut mobila, nu fac sarituri in inaltime, sau mai stiu e ce, e ok, nu e nevoie sa stau in pat toata ziua. Asta ma bucura enorm, pt ca mi-era tare greu sa stau in pat si nici nu prea stateam. V-am spus eu ca simteam ca e bine? M-a trecut pe utrogestan pastile si zicea ca dc nu le suport sa trec pe ovule. Fetelor mi-a zis ca e mai mare de 7 saptamani. Cica ar avea cam opt si ceva. Dar n-are cum, insemna sa raman aproape pe ciclu. Plus ca sotul meu nu era acasa. L-am intrebat daca nu se poate sa para mai mare, pt ca e bine dezvoltat si mi-a zis ca nu crede. Voi ce ziceti, ati patit asa ceva?
Ma bucur pentru noile zuze. Bine ati venit, sa aveti sarcini usoare, bb sanatosi.
Nadineimi pare tare rau, dar o sa treci peste asta si vine bb sigur, nu dispera.
Fetelor si eu va trebuie sa merg cu avionul in iulie, august, sper sa fie ok.
Numai bine la toata lumea

Carmen mami de Mihai+ 7+




Buna Carmen! la 7+ nu cred ca are 150mm, poate 15mm :) Si eu am facut ecografie la 7 saptamani si 1 zi iar bebe avea 16mm. Nu mi-a zis ca este prea dezvoltat. Se vedea ca ii bate inimioara, tare m-am emotionat. Imi venea sa plang :) Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Si bebe meu la 7 saptamani era de 16mm.

Anca Diana

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Irina este normal ca la inceput sa nu ai chef. Nici eu nu am chef si nici mama nu a avut chef ( mi-a zis ea:P). Dar, las' ca vezi tu mai incolo, o sa te apuce un chef de mama mama in lunile mai avansate. Am mai multe prietene care au nascut de curand. Toate au patit asta. Si cu tot cheful si cu un barbat speriat care sa nu ii faca rau copilului (burta cam mare) gasesti pozitii chinuitoare cam greu. :)

Nici eu nu am chef, dar e ok pentru ca am restrictie de la medic. Eu te sfatuiesc sa nu faci nimic daca nu simti sa faci asta. Asa zice organismul tau. In primele saptamani bebe inca nu e ancorat bine in uterul tau. LAsa-i timp sa se prinda acolo si apoi o sa fie totul in regula.



Anca Diana

quote:
Originally posted by irinabobe

felicia daca nu ai restrictii de la medic nu e nici o problema, asa ca por la prestat.
alina eu astept sa se faca odata joi dimineata sa ma duc la eco sa vedem clar daca e i pe unde e bebe asta ca deja imi scoate peri albi. daca ma tine in tensiune asa toata sarcina vede el ce pateste cand iese.

5



9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

quote:
Originally posted by felicia20

Am si eu o intrebare pentru voi: fetelor, de cand sunteti gravidute, cum se deruleaza activitatea voastra sexuala - al meu e dornic tare dar eu parca am o retinere sa nu-i fac rau bebelusului. E normal sa avem viata sexuala, chiar daca nu la fel de intensa ca pana acum? Ce parere aveti? Stiu ca e un pic jenant ceea ce am intrebat dar e firesc sa fiu ingrijorata in acest sens. Va multumesc pentru raspus.





Felicia, 6+

http://bd.lilypie.com/IQ5Bp3.png


Felicia,
Daca dr.zice ca e in regula, si , mai ales, daca tu te simti bine, puteti 'presta' fara probleme.
Oricum, daca vorbesti cu sotul tau, sunt sigura ca totul se va reolva


Roxana 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by felicia20

Am si eu o intrebare pentru voi: fetelor, de cand sunteti gravidute, cum se deruleaza activitatea voastra sexuala - al meu e dornic tare dar eu parca am o retinere sa nu-i fac rau bebelusului. E normal sa avem viata sexuala, chiar daca nu la fel de intensa ca pana acum? Ce parere aveti? Stiu ca e un pic jenant ceea ce am intrebat dar e firesc sa fiu ingrijorata in acest sens. Va multumesc pentru raspus.




Felicia, 6+

http://bd.lilypie.com/IQ5Bp3.png




De ce sa fie jenant , chiar voiam si eu sa deschid acest subiect...
Eu citisem undeva ca , datorita nivelului ridicat hormonal in timpul sarcinii , gravidele pot constata o crestere a libidoului , ceea ce la mine nu se intampla deloc , spre disperarea sotului meu.
Poate ca este si din cauza greturilor , insa , pur si simplu nu am nici un fel de chemare spre. S-a intamplat de cateva ori de cand sunt insa nu pot sa spun ca am avut cine stie ce placere. De la dr. nu am nici un fel de interdictie , insa pur si simplu nu merge...Ma gandesc ca nu e chiar bine , pt ca inainte aveam o viata sexuala destul de activa si nu vreau ca sotzul sa se simta frustrat.Pana acum da dovada de f. multa intelegere , mai ales ca ma vede cum ma chinui cu greturile si cu voma.
Eu sper sa-mi revin la normal cat mai repede.
Voi cum va descurcati la capitolul asta


11+

Mergi la inceput