Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Bun venit noilor zuzici: Diana, Andreea si Shose Sa aveti sarcini usoare si bebici sanatosi!

Dragelor va felicit pe cele care ati vazut samburicii la eco! Sa va bucurati de ei si sa creasca mari, mari si sanatosi!

Sambata am simtit si eu micutul din burtica Sunt sigura, a fost exact senzatia de pestisor, parca un deget desena ceva in burtica mea, in partea stanga. Deci la 12 saptamani si 3 zile

Am fost plecati la o pensiune pe langa manastirea Varatic, la ziua unei prietene si a fost super! Aveau aia o curte superba, plina de flori, visini mici de inaltime (am mancat din copac visine o multime), zmeura, meri...super frumos

Nadina imi pare foarte rau ca ai pierdut sarcina! Sper din inima sa iti revii repede si sa vina bebe cel mult asteptat.

12+
Poze Laura
Puiul nostru drag



Neata Laura,

Felicitari pentru "miscari" - cred ca este o senzatie super

Eu, desi am 13 sapt. n-am simtit nimik - de fapt, de la inceput, n-am avut vre-un "simt" - m-am simtit foarte bine.
Cand vad ca multe fete au greturi (si alte pb) parca imi este si rusine
Asta nu insemana ca nu imi fac griji - noroc cu eco-urile, ca vad ca 'lucreaza'.

O zi super!

Roxana 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ginnette, nici eu nu l-am simtit pe bebe inca, dar nu-mi fac probleme. Mai e destul timp pana atunci.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Nu uitati ca Laura a dus o sarcina pana la termen... La prima sarcina se simt miscarile lui bebe mai tarziu, pe la 17-18 chiar 20 de sapt...

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Am gasit la Durerea unei pierderi........ aceste info. , care s-ar putea sa ne fie si noua de folos. Poate il punem pe prima pagina? Este vorba despre icterul la noi nascuti in functie de grupa sanguina a parintilor :

Care este probabilitatea ca bebelusul sa faca icter in functie de grupele de sange ale parintilor

Sunt 4 coloane: grupa sanguina a TATALUI, grupa sanguina a MAMEI, grupa sanguina posibila a COPILULUI si PROBABILITATEA CONFLICTULUI

tata 0(1) mama 0(1) copil 0(1) probab. confl. 0%
tata 0(1) mama A(2) copil 0(1) sau A(2) probab. confl. 0%
tata 0(1) mama B(3) copil 0(1) sau B(3) probab. confl. 0%
tata 0(1) mama AB(4) copil A(2)sau B(3) probab. confl. 0%
tata A(2) mama 0(1) copil 0(1)sau A(2) probab. confl. 50%
tata A(2) mama A(2) copil 0(1)sau A(2) probab. confl. 0%
tata A(2) mama B(3) copil ORICE 0(1)sau A(2) sau B(3) sau AB (4) probab. confl. 25%
tata A(2) mama AB(4) copil 0(1)sau A(2) sau AB (4)probab. confl. 0%
tata B(3) mama 0(1) copil 0(1)sau B(3) probab. confl. 50%
tata B(3) mama A(2) copil ORICE 0(1)sau A(2) sau B(3) sau AB (4) probab. confl. 50%
tata B(3) mama B(3) copil 0(1)sau B(3) probab. confl. 0%
tata B(3) mama AB(4) copil 0(1)sau B(3) sau AB (4)probab. confl. 0%
tata AB(4) mama 0(1)copil A(2)sau B(3) probab. confl. 100%
tata AB(4) mama A(2) copil 0(1) sau A(2)sau AB(4) probab. confl. 66%
tata AB(4) mama B(3) copil 0(1) sau B(3)sau AB(4) probab. confl. 66%
tata AB(4) mama AB(4) copil A(2) sau B(3)sau AB(4) probab. confl. 0%



Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

irlandeza probabilitatea de a face icter prelungit a copilului ( deoarece o forma fiziologica usoara fac toti ) este data in special de diferentele de RH ale parintilor si mai putin de grupele de sange.

Astfel, sa exemplific prin experienta proprie :

Eu : AB 4 +
Tatal : A 2 -
Boda : B 3 -

A facut icter 2 saptamani

Dupa tabelul de mai sus am fi fost perfect compatibili ... dar nu a fost asa, RH - ul avand o mare legatura .

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Fetelor, am fost ieri la eco si mi-a facut nenea doctorul surpriza dupa surpriza! Mi-a spus ca BB este mai mare cu o saptamana! are 14sapt si dupa ce i-am spus ca trebuie sa fie doar 13sapt a mai masurat o data si tot asa a iesit! L-am pus sa masoare pliul nucal si a spus ca se vede la eco un fel de luminiscenta (daca este cazul) si la mine nici nu se vede! Ura!
Eu si sotul avem Rh exact cum nu trebuie (eu neg si el poz) si mi-a dat o trimitere la un centru de sange pentru un titru de anticorpi de Rh, dar mi-a spus ca o face doar pentru linistea mea ca a observat el ca, in ultima vreme gravidele sunt foarte stresate!.
Si pentru ca luna viitoare fac 36ani mi-a spus ca la 17sapt ma trimite la Cluj (eu sunt din Ardeal) la Gine1 pentru triplu test (iarasi pentru linistea mea)!
Mi-a dat un CD cu pozele lui BB si BB statea cu o manuta sub barbie, era foarte ganditor!
Asa ca astazi sunt foarte vesela!
La serviciu toata lumea este nervoasa, cu exceptia mea!
Va pup pe toate si sa aveti grija de voi si de BB vostrii!
dana vio 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

irlandeza probabilitatea de a face icter prelungit a copilului ( deoarece o forma fiziologica usoara fac toti ) este data in special de diferentele de RH ale parintilor si mai putin de grupele de sange.

Astfel, sa exemplific prin experienta proprie :

Eu : AB 4 +
Tatal : A 2 -
Boda : B 3 -

A facut icter 2 saptamani

Dupa tabelul de mai sus am fi fost perfect compatibili ... dar nu a fost asa, RH - ul avand o mare legatura .

O zi excelenta tuturor !
Lala.





Exact aceleasi grupe le avem si noi, ca si voi. Sunt curioasa bebele ce grupa v-a avea.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Dana ce fel de eco ai facut? 3D ? De unde esti din Ardeal ?

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Neata la toate zuzele!
Irlandeza,multam de tabelul cu grupe,chiar aveam un stres(eu am 01,tati B3,deci risc 50% de icter).Dr.meu mi-a zis ca nu-i nicio problema,dar eu citisem sigur pe undeva ca e.Nu stiu insa care e continuarea.Ce trebuie facut si cand?Ai idee?
Azi am constatat ca Synevo(Medicover) e cel mai ieftin laborator,chiar decat cele de spital(Titan,unde nu mi-a placut DELOC).Mai e si Romar,dar dr.meu nu prea are incredere in ei.Poate va intereseaza.
Deci,nu stie chiar nimeni daca trebuie morfologie fetala in trim.I?Ca mai am un pic si trec de el,nu de alta!Si bine fac!
Pupici

Carmilia 11s2z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Carmilia nu trebuie obligatoriu morfologia fetala de trimestrul I dar multe dintre noi am ales sa o facem .
Eu am programare maine la Sanador si luni la Iosup , la CMU ... asa sunt eu mai ''zuza'' , vreau 2 opinii

12+

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput