Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by nemary

abia acum am reusit sa citesc toate paginile care s-au scris.
Nadia, imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat. chiar ma bucuram ca nu am mai auzit nicio veste proasta in ultimele zile. Dumnezeu sa te intaresca si sa treci cu bine peste acesat necaz.
problema cea mai mare a mea este caldura, imi este tot mai greu sa respir si sa merg.
nu stiu ce sa intampla cu mine, dar de 1 saptamana tot imi apar si dispar niste bubite rosii, si mie si sotului. ce ar putea fi?




Mari 8+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.



Din fericire deja stiu cum e sa fii mamica, altfel cred ca intram intr-o f adanca depresie. Am o fetita de aproape 5 ani, Carina-mandarina.
Bubitele pot sa fie de la caldura si transpiratie, poti sa te clatesti cu ceai de galbenele, poarta maieuri, tine pielea cat mai mult dezgolita.
analize am auzit ca fac la Matei Bals ceva mai ieftin. N-am apucat sa merg acolo, dar ma duc dupa ce ma refac. Sau la Cantacuzino.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Buna fetele a patit vreuna din voi sa simta in primele saptamani mici intepaturi, nu f dureroase si nici f dese? Eu asa simt din cand in cand, ma inteapa in partea stanga jos in burtica. Sunt un pic nelinistita pt ca dupa cum v-am mai spus am si un mic hematom langa sacul ovular....

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si eu mai simteam, dar nu erau f. puternice. Cand am putut am luat cate un no-spa, dar apoi mi-a fost rau si nu am mai putut. Acuma, nu stiu daca are legatura cu hematomul, pt. ca eu n-am avut asa ceva. Multumesc lui Dumnezeu pt. asta.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Buna fetelor,
Ce liniste a fost pe aici!Pe unde umblati?!
Eu nu am putut semna condica deoarece,imediat dupa micuta Jessica Priscilla, a facut febra si Rebecca Emanuella(fetita mai mare).
A fost un timp mai greu dar,asta-i viata ce sa-i facem!Tot inainte.
In ceea ce priveste sarcina dimineata, continui sa vomit insa, este totul bine.Am gasit metoda sa-mi fac aceasta etapa mai usoara!Beau inainte putina apa si scap mai ieftin.De obicei la aceasta ora sotul este inca acasa si ma elibereaza adesea de"minunata" povara.
Cu ce rasete se lasa nu va mai spun....Este tare aiurea insa noi, gasim intotdeauna si o parte frumoasa a lucrurilor.
Cum mai sunteti voi?! Puisorii din burtici ce va mai fac?!La eco' ati mai fost?!Cine il mai simte pe BB?
Ma uit la listuta si vad ca suntem tot mai multe!Ce frumos!
Bun venit noilor gravidute in mijlocul nostru!
In mare, cam acestea vom fi!Doresc ca odiseea noastra sa fie una plina de amintiri frumoase in care sa, legam multe prietenii.
Zilele acestea urmeaza sa se deschida odiseea de:martie-aprilie2008!
O mamica scumpa inimii mele, tocmai ne-a dat vestea!


Poze - Recente BB#3 & My Baby Development!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Buna, fetelor, cred ca de acum pot sa ma inscriu si eu cu DPN 18 ianuarie, ca tocmai am trcut cu bine un hop. Am 10-11 saptamani si sper ca de acum lucrurile sa mearga bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna zuze,
Am vesti buuuune. Am fost la alt doctor, cum v-am spus si mi-a zis ca e ok sarcina, a trecut hopul mare. L-am vazut pe bb, mi s-a parut maaaare, deja are 150mm. Dar nu i-a masurat bataile inimii, asta zicea ca e devreme, in vreme ce celalat le-a numarat sapt trecuta. Ma rog, fiecare cu metoda lui. Zice ca inca placenta e putin desprinsa, dar si ca e destul de mica, deci daca nu mut mobila, nu fac sarituri in inaltime, sau mai stiu e ce, e ok, nu e nevoie sa stau in pat toata ziua. Asta ma bucura enorm, pt ca mi-era tare greu sa stau in pat si nici nu prea stateam. V-am spus eu ca simteam ca e bine? M-a trecut pe utrogestan pastile si zicea ca dc nu le suport sa trec pe ovule. Fetelor mi-a zis ca e mai mare de 7 saptamani. Cica ar avea cam opt si ceva. Dar n-are cum, insemna sa raman aproape pe ciclu. Plus ca sotul meu nu era acasa. L-am intrebat daca nu se poate sa para mai mare, pt ca e bine dezvoltat si mi-a zis ca nu crede. Voi ce ziceti, ati patit asa ceva?
Ma bucur pentru noile zuze. Bine ati venit, sa aveti sarcini usoare, bb sanatosi.
Nadineimi pare tare rau, dar o sa treci peste asta si vine bb sigur, nu dispera.
Fetelor si eu va trebuie sa merg cu avionul in iulie, august, sper sa fie ok.
Numai bine la toata lumea

Carmen mami de Mihai+ 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by kossir

Buna zuze,
Am vesti buuuune. Am fost la alt doctor, cum v-am spus si mi-a zis ca e ok sarcina, a trecut hopul mare. L-am vazut pe bb, mi s-a parut maaaare, deja are 150mm.
Carmen mami de Mihai+ 7+



Kossir , eshti sigura ca BB-ul tau are 150 mm ? Poate 15 mm ... Al meu , la aproape 11 sapt are 36 mm...



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

IrinaL, bine ai venit si sedere lunga.

Kossir, felicitari pt. bebe, cat despre marimea lui, sigur are 15 mm, dar de emotie ai gresit.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Bine-ai venit, Irina! Sarcina usoara in continuare!

Fetelor, ma trezesc dimineata cu o greata... nu stiu ce sa mai fac... In plus nu ma mai cuprinde nimic, zici ca sunt in 4 luni. Sotul meu cica nu stiu eu cand am ramas... Burta e mareee...

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

buna dimineata toata lumea!!!

Eu am declarat greata simptom universal: adica daca mi-e foame, sete, cald, somn etc semnul e tot greata! e chiar funny, ca ma apuc sa mananc, sa beau, sa mai dau un pic drumul la aer conditionat si vad de la care imi trece!! de multe ori e de la sete, oricum am probleme cu asta ca nu prea beau, asa ca intai beau niste apa minerala cu lamaie (am intrat si eu in grupul fetelor!). Ma gandesc ca poate si voua vi se intampla la fel

eu stau si studiez schimbarile ce apar de la sarcina si ma amuza teribil.
in afara de buricul ce-si pierde din profunzime, imi place dimineata cand am burtica mai umflata intr-o parte, de obicei stanga -cred ca dorm mai mult pe stanga noaptea. asa ca stau dup-aia lungita si il "man" pe bebe mai pe centru vorbind cu el si punand mana in partea dreapta, ca sa se invete deja cu interventiile maica-sii

kossir ma bucur ca ai vesti bune, si te admir pentru atitudinea ta pozitiva. in fond sarcina ar trebui sa fie si un pic fun (sau cel putin asa incerc si eu sa fac in cazul meu)

la doctor ajung joi (gine) si vreu sa mai fac o eco sapt. asta pana atunci, azi fac faimosul TORCH (sau o parte din el), mai ales ca am intrat in contact cu nepotelul meu mai nou suspect de rubeola (aflam azi rezultatul). sor-mea e imuna, si ma gandesc ca poate si eu, ca doar le-am facut pe toate amandoua si cam in acelasi timp.

astept sa vin cu vesti bune si pana atunci traiasca progesteronul, hormonul bunei dispozitii!!

ppupici,
Monica

PS promit sa refac treaba cu pozele, inca nu am avut timp



Life's a beach
pisoi in lucru
www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=78882666310.38375076310.1181219259227&page=1" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput