Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:




grati.ela , raspund pentru ca am si eu un pitic pe creier legat de asta.
in octombrie anul trecut am pierdut o sarcina la 5 saptamani. doctorita mea mi-a dat atunci sa fac hemoleucograma si a reiesit "usoare neutropenie cu usoara leucopenie". ulterior am mai repetat hemoleucograma si coagulograma de doua ori (ultimul buletin il am de ieri) si acest rezultat nu a mai aparut. totusi, doctorita mea tine neaparat sa ma trimita la consult hematologic. eu banuiesc ca ea se teme de celebrul sindrom antifosfolipidic, care se poate trata dar trebuie depistat din timp intr-o sarcina (desi nu i-a amintit niciodata numele, poate ca sa nu ma sperie). chestia e ca ea ma trimite la Fundeni pentru asta, unde cu tot cu consultul hematologic, analize si interpretare stai cel putin jumatate de zi acolo -in spital adica

perspectiva asta ma ingrozeste, mai mult decat consultul sau rezultatele in sine!
stie cineva unde pot sa fac un consult hematologic de incredere, dar nu la Fundeni, care ma sperie numai cat aud numele? sotul meu nu poate sa ma insoteasca acolo, acolo a murit mama lui...va dati seama...si nu ma vad singura pe culoarele spitalului o zi, mai ales cu greturile pe care le am...
doctorita mea zicea sa nu mai aman, ca e important

Stancutza 8+
[/quote]

Draga Stancutza ,
Analizele pentru depistarea sindromului antifosfolipidic se mai pot face la Spit. Colentina , Clinica Medicala 2 , Sectia boli autoimune , Prof. Dr. Stefanita Tanaseanu , Prof. Dr. Matei sau Dr. Adriana Nicolau.
Iti scriu mai multe pe PM.

Gattasalvaje 10+

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Mersi Carmillia, am sa-i spun dr.-ului.

Gugu, asa am auzit si eu , ca pe la 4-4,5 luni scapam. Of cand ma gandesc ca mai am o luna jumate'......... Sper sa trec cu bine peste, pt. ca am slabit destul de mult, nici burtica nu prea mi se vede de dimineata, dupa ce mananc ceva, cand pot, se mai umfla putin.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+





Si eu am slabit vre-o trei kg. nu mi-e atat de rau cum ti-e tie dar mananc doar ca sa fie ceva in stomac. Nici la mine nu semai vede nici urma de burtica. In primele saptamani dupa ce mancam m se umfla un burtoi de numa.
Acum de la statul in pat simt efectiv cum mi se atrofiaza muschii. O senzatie tare nasoala.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by emiliapop


Buna zuzici,

Am ajuns si eu la doctora am vazut sacul embrionar si ceva mic in el adica bebe mi-a dat si poza si m-am dus la sot si zic uita-ti fetita, la care sotul a facut ochii mari : pai cum de stie asa de repede doctora? Ma, chiar ma crezuse !!!
E drept ca eu vreau acum si o fetita ca dee sa am pereche.

Acum am alta problema poate ma ajuta cineva : trebuie sa fac morfologie fetala la Herghelegiu intre 15-30 octombrie si eu nu am gasit loc decat in ianuarie si morfologica la baietel tot la el am facut-o si doctora mea numai in el are incredere si cu el a lucrat mereu. Am sunat si la alt cabinet din victoriei parca de unde mi-au dat astia nr. de telefon si tot nu sunt locuri, unde as mai putea sa sun sau ce sa fac?

emilia si Alexandru Paul (16.08.2006)

alexandru

bebe mic

vacanta de 1 mai





Emilia , eu mi-am facut programare la Herghelegiu la Medsana pe 4 oct. cand voi fi in 24 de saptamani , deci cred ca ai putea sa gasesti locuri aici in octombrie . Costa cam mult , 380 RON ...
Mai ai putea sa incerci la Euroclinic , acolo costa 220 RON insa e mai greu sa obtii o programare , am inteles ca au prioritate cele care nasc cu el la Euroclinic. Oricum , merita sa incerci .
Bafta multa !

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Bun venit noilor zuzici: Diana, Andreea si Shose Sa aveti sarcini usoare si bebici sanatosi!

Dragelor va felicit pe cele care ati vazut samburicii la eco! Sa va bucurati de ei si sa creasca mari, mari si sanatosi!

Sambata am simtit si eu micutul din burtica Sunt sigura, a fost exact senzatia de pestisor, parca un deget desena ceva in burtica mea, in partea stanga. Deci la 12 saptamani si 3 zile

Am fost plecati la o pensiune pe langa manastirea Varatic, la ziua unei prietene si a fost super! Aveau aia o curte superba, plina de flori, visini mici de inaltime (am mancat din copac visine o multime), zmeura, meri...super frumos

Nadina imi pare foarte rau ca ai pierdut sarcina! Sper din inima sa iti revii repede si sa vina bebe cel mult asteptat.

12+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Shose, bine ai venit.
Despre calatoria cu avionul, nu trebuie sa-ti faci probleme, decat doar daca ai probleme cu sarcina. Dr. tau iti v-a spune cu soguranta daca poti sau nu sa "zbori". Din cate stiu eu pana pe la 5-6 luni poti zbura, apoi companiile aeriene nu prea mai accepta. Dar trebuie sa intrebi si asta compania cu care zbori ca sa nu ai probleme.
Eu de exemplu zbor la sf. saptamanii asteia si am 13 sapt. de sarcina, si voi mai zbura intre 4,5-5 luni, dupa asta ma opresc, ca nu vreau sa am probleme.
Despre creme, eu stiu ca poti folosi orice tip, pt. vergeturi, dar despre crema autobronzanta nu stiu ce sa-ti spun.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Tina, sa aveti o vacanta superba. Sa ai grija cu soarele.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Irlandeza unde vrei sa mergi la eco in Romania?

12+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca76 spune:

ufff....fetelor....
emotii si degeaba.Am avut programare la eco si am gasit acolo un afis imens pe usa ca nu e dr.azi si maine, ca are un deces in familie.Mie imi pare sincer rau , dar eu chiar abia asteptam sa vad daca totul e k.Caci eu sunt dupa sangerari,dureri de ovare, cu tratamente.....etc....Ei...ma voi reprograma.Oricum, presimt eu ca totul va fi bine pana la urma.Va multumesc pt incurajari.Acum....ma duc sa-mi pregatesc gravibinonul sa mai trag o usturime....asa....cireasa de pe tort, astazi.Va pup.Poate intru mai tarziu, dupa injectie.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Irlandeza unde vrei sa mergi la eco in Romania?

12+
Poze Laura
Puiul nostru drag



Merg acasa, la Baia Mare. Nu o sa ajung in Piatra acum, doar in august. Poate ajung la Cluj, depinde cat timp imi ia problema cu maseaua.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Laura multumesc!
Irlandeza daca si tu o sa zbori, m'ai linistit. E important sa stiu vara asta daca pot, ca dupa 6 luni nu mai merg niciunde cred
Nu am inca un doctor, pentru ca m'a luat prins surprindere situatia. Dar nu ma tem de chestia asta, mama e cadru medical si'mi gaseste ea pe cineva de incredere.Vreau sa merg si eu la eco, dar mai astept o saptamana, sa se faca 8, am inteles ca atunci se poate vedea ceva cu certitudine.

Fumeaza vre una dintre burtici? Eu m'am lasat in ziua cand am aflat....si stupoare...nu imi e "pofta" inca de o tigara.
Va pup si imi pare tare bine sa va cunosc.

Mergi la inceput