Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Stancuta , mersi mult, dar nu este nimic despre antibiotic in link-ul pe care l-ai pus.
Am mai cautat si am gasit. Zice ca nu sunt probleme daca se ia in sarcina.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+






foarte ciudat...am urmat likul- cu copy-paste - si eu vad ce vedeam si cand ti l-am trimis: informatii despre amoxicilina!

e mai putin important, bine ca ai gasit si tu singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Stancuta, dr meu m-a trimis la IDS dar eu voi merge totusi la Fundeni la dr. Uscatescu. Tot familionul a facut analizele anuale la ea. Deci sa inteleg ca dr vrea sa preintampine o intarziere de crestere dat. antifosfo....
Irlandeza, ai intrat deja in trim II de sarcina deci nu e pb cu anestezia...Prietena mea a avut acelasi lucru chiar in primele 4 sapt de sarcina...a refuzat anestezia dar a fost la tratament zilnic aproape o saptamana. Si n-a mai avut pb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Gratiela,in primul rand aspirina nu este recomandata in sarcina, nu imi explic cum de dr. ta ti-a dat asa ceva! Uite si aici: Aspirina si celelelate medicamente ce contin acid salicilic nu sunt recomandate in timpul sarcinii, in special in timpul ulimelor trei luni. In rare cazuri, medicii unor femei insarcinate accepta folosirea acestor medicamente de catre femei, numai sub supraveghere. Acidul acetilsalicilic, un ingredient comun in multe magazine ce au medicamente cu efect de calmare, poate sa contribuie la prelungirea termenului de nastere si uneori pot sa cauzeze sangerari severe inainte sau dupa ce este nascut copilul.

Gratiela,mai spune odata faza cu uleiul, cum adik nu avem voie ca celulele adipoase abia asteapta? Adik ne ingrasam de la el? Intreb ca eu sunt disperata sa nu cumva sa ma ingras prea mult si culmea ma dau impotriva vergeturilor cu ulei de la Eucerin.

Felicitari pentru embrion! La fel si Simonettei!

Intreba cineva de ceara pt epilat! Problema cu ceara este supraincalzirea care stiti ca nu e buna pt bebei si in al doilea rand riscul crescut de aparitie a varicelor! Cat despre problema cu burtica, eu nu am auzit vreo cosmeticiana care sa aiba astfel de "probleme" ca nu te epileaza ca ai burtica... Daca ai fi pur si simplu ... grasa , ce, nu te-ar epila ca ai burtica???

La plaja a fost foarte bine,la 8 eram pe nisip si la 11 am plecat,am facut si baie, apa era minunat de calda si mai ales curata. Am vazut pestisori, meduze si chiar racusori,ma uitam la ei si ii povesteamlui bebe tot ce vedeam ca o zuza ce sunt!

Irlandeza, imi pare rau pentru problemele prin care treci... Asa am patit eu cu o masea acum doi ani, era reparata, pe dinafara nu avea nimic si inauntru ditamai punga cu puroi, pana nu mi-acuratat-o nu a trecut si tot asacu antibiotic. dc dr a spus ca antibioticul e ok, ia-l ca e groasa!!! Nu zic de durere, dar infectia e fff periculoasa.



Pupici,
Angelique 13+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Stancuta, dr meu m-a trimis la IDS dar eu voi merge totusi la Fundeni la dr. Uscatescu. Tot familionul a facut analizele anuale la ea. Deci sa inteleg ca dr vrea sa preintampine o intarziere de crestere dat. antifosfo....
Irlandeza, ai intrat deja in trim II de sarcina deci nu e pb cu anestezia...Prietena mea a avut acelasi lucru chiar in primele 4 sapt de sarcina...a refuzat anestezia dar a fost la tratament zilnic aproape o saptamana. Si n-a mai avut pb...



si doctorita mea tot la d-na Uscatescu m-a trimis. mi-a spus ca este o doctorita careia chiar ii pasa de pacient.
deci sa inteleg ca tu ai recomandarea pentru analize, nu pentru consult? imi poti spune si mie care sunt analizele recomandate? oare pot sa ma duc pe cont ptopriu la IDS / in alte parti sa imi fac aceste analize?

pe site-ul dr. Tutunaru am vazut ca el trimite pacientele oriunde altundeva, numai la Fundeni nu pt acest consult. de fapt, am senzatia ca are o problema nu cu medicii, ci cu buletinele de analize care ies acolo.

chiar nu stiu ce sa fac...as prefera sa gasesc un hematolog bun, la care sa ma duc -eventual la cabinetul particular, sa imi faca trimitere sa imi fac analizele si -gata. mi-e groaza sa merg la Fundeni, dupa cum am spus, mai ales ca mi-e rau.

Stancutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

stancutza din cate stiu eu fundeniul e renumit ca da rezultate false. adica marea majoritate a pacientelor d-nei uscatescu se pare ca sufera de acest sindrom care de altfel e destul de rara.
asa ca analizele le mai poti face la coltea la dr avram. e foarte de treab toata treaba dureaza max 30 de minute si te duci dupa cateva zile sa iei rezultatele sau la institutul cantacuzino.
eu le-am facut la coltea m-au costat cam 900.000 pt bolile cele mai frecvente si mai erau inca 2 analize pt niste boli mai rare care te mai duceau 1.300.000, dar dr de acolo in functie de antecedente iti recomanda ce analize sa faci.

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

AngeliquedeS,

in cazull in care este diagnosticat sindromul antifosfolipidic, sau daca exista risc de tromboza (poate duce la ne-alimentarea placentei si pierderea sarcinii) tocmai aspirina (sau Aspenter, de ex) este unul din remedii. Probabil ca intr-adevar este oprita spre sfarsitul sarcinii, dar vorbind despre o conditie medicala atipica, probabil ca functioneaza tocmai ce in mod normal este de evitat.

Stancutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

[quote]Originally posted by irinabobe

stancutza din cate stiu eu fundeniul e renumit ca da rezultate false. adica marea majoritate a pacientelor d-nei uscatescu se pare ca sufera de acest sindrom care de altfel e destul de rara.
asa ca analizele le mai poti face la coltea la dr avram. e foarte de treab toata treaba dureaza max 30 de minute si te duci dupa cateva zile sa iei rezultatele sau la institutul cantacuzino.
eu le-am facut la coltea m-au costat cam 900.000 pt bolile cele mai frecvente si mai erau inca 2 analize pt niste boli mai rare care te mai duceau 1.300.000, dar dr de acolo in functie de antecedente iti recomanda ce analize sa faci.

4+

Irina, multumesc frumos.
Avram e hematolog presupun? Ai mai multe informatii? - programul la Coltea, numar de tel sau altceva?

eu acum ma documentez


Stancutza 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by stancutza

AngeliquedeS,

in cazull in care este diagnosticat sindromul antifosfolipidic, sau daca exista risc de tromboza (poate duce la ne-alimentarea placentei si pierderea sarcinii) tocmai aspirina (sau Aspenter, de ex) este unul din remedii. Probabil ca intr-adevar este oprita spre sfarsitul sarcinii, dar vorbind despre o conditie medicala atipica, probabil ca functioneaza tocmai ce in mod normal este de evitat.

Stancutza



Am inteles acum

Pupici,
Angelique 13+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

buna la toate zuzele

fetele si eu vin sa anunt sexurile bebeilor mei. o sa am si baiat si fata, adica mai bine de atat nu se putea.

cornilia, ma bucur sa mai vad pe cineva din emirate. cum te descurci mama draga cu doctorii pe aici ca au mai am putin si inebunesc. si la primul bebe veneam mereu plangand de la spital, si acum tremur si mai rau..ca de ..si bucuria dar si grija la patrat

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Alha, felicitari pt. pereche. Chiar ca nu se putea mai bine.

Angi, asa a zis si dr. ca infectia e periculoasa, si pt. ca mi-e frica sa nu mi se mai faca puroi, sapt. viitoare vin in Ro. o sapt.sa-mi fac maseaua. Nu stiu cum o sa ma descurc cu greturile si pe avion. De asta mi-e groaza, si apoi drumul cu microbusul pana acasa.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput