Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

si mi-a mai zis sa iau o aspirina pe zi...eram asa de ametita incat am uitat sa-l intreb de ce...cred totusi ca-l deranjez cu un telefon ca mi s-a pus piticul pe creier...eu am varice la picioare dar ....Sincer omul mi-a dat sa fc analize de sange pritre care si cele pt sindrom antifosfolipidic dar aasa de stresata am fost cu bhcg incat am neglijat.



Scuza-ma ca intervin, dar eu stiam ca aspirina este interzisa in sarcina:

Riscul folosirii aspirinei in timpul sarcinii

Luind aspirina in timpul sarcinii, creste riscul gravidei de a i se desprinde placenta de peretele uterului (ruptura de placenta) - lucru care poate cauza moartea gravidei. Tocmai de aceea, doctorii sunt foarte rezervati de a recomanda aspirina gravidelor.


Buburuza noastra

io

http://tac.families.com/ezb/874526.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Aici toate negresele poarta copiii asa, dar nu stiu cat de confortabil e pt. mama . Iti dai seama ca-ti rupe spatele, mai ales cand e mai maricel.[/teal]




Astia spun ca nu. Uite aici link-ul in engleza: http://www.mamankangourou.com/portage.php?l=en

A sling mimics the natural position of the parent's arms. It follows the baby's spine and does not put direct pressure on it.


Carrying, especially in the tightly-held vertical position, helps baby's digestion and burps.


When babies start wanting to sit, the sling allows them to do so, keeping their legs spread in a natural angle. Thus, their legs are not forced to be kept straight while their hips are still forming.


Being carried in a sling offers a baby movement, pleasure, warmth, security and sounds that are similar to those of the womb. The movements of the mother and the sound of her heart stimulate the baby's nervous system, particularly the vestibular system.


A sling is more comfortable for the parents, because it adequately distributes the weight across the shoulders, back and hips. There are no bands that dig into the skin. All this allows parents to carry babies for longer periods without tiring.


Slings allow babies to be at face level with adults and their activities. This reassures children and allows them to harmoniously learn about their environment. Carried babies are very sociable and calm.


Carried children cry less than the others because the permanent contact with the adult makes him immediately informed of the baby's needs and can satisfy them without delay. The parents develop a very narrow communication with carried children and they better and faster understand their hazard warning signals.


Carrying reduces crying and restlessness by 43% during the day and 51% at night, according to a study that appeared in Pediatrics in 1996. Carrying reinforces a sense of competence and self-confidence in parents, who know that they have a sure way of satisfying their baby.



Buburuza noastra

io

http://tac.families.com/ezb/874526.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Gratiela, si mie mi-a dat dr aspiria tamponata, 1/4 pe zi. A spus ca este un fel de protectie impotriva sindromului fosfolipidic, in caz de nevoie cum ar veni..... A si specificat ca se scrie de fapt ca este contraindicat in sarcina, dar ei il prescriu pt ca in doze mici ajuta organismul sa nu expulzeze fatul, pt ca in primele lui il poate identifica ca pe un corp strain!!! Sper ca am fost clara

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetelor, mai trag cu ochiul la ce scrieti, vad ca sunteti ingrijorate in urma celor intimplate si cele care aveti programare la Iosup va temeti. Si eu sunt in aceeasi situatie, am programare la el, la 20 saptamini. Am sa ma duc (eu nu am ce sa-i reprosez in ce ma priveste pe mine si atita timp cit nu mi-a gresit nu pot sa-l acuz), dar am sa cer si a doua parere, adica o sa fac si alta ecografie la alt medic, sa ma aigur ca e totul ok. Daca vi se pare ok, faceti si voi la fel, ca sa stati linistite. Oricum incercati sa fiti optimiste si sa nu va lasati cuprinse de psihoza asta, care circula zilele astea. Ginditi-va doar la binele bebelusilor vostri si nu va stresati.

Gugu, nu te-am mai "vazut" demult, am citit ce-ai scris, ai grija de tine si nu face efort, daca lucrezi ar fi bine sa-ti iei concediu medical pina iti revii complet si trece pericolul. Sa nu faci nimic care sa puna iar pe bebe in pericol. Menajeaza-te si fereste-te sa iesi pe caldura mare. Curaj,

bebe si burtik

Jasmin17+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Fetelor, am fost ieri la eco vaginal si am dat-o din disperare-n bucurie si din bucurie-n disperare. Poate ati mai auzit de asa ceva si ma mai lamuriti si pe mine, va rog ca innebunesc de tot si pana vineri cand o sa merg din nou la eco....In primul rand initial mi-a zis ca sacul gestational e acolo, un pic cam marisor pt nr de saptamani dar e...si nu vedea embrionul...Ma luasera transpiratiile va dati seama...Dupa cateva secunde..STAI CA-L VAD, dar e cam micut cica. M-am bucurat ca macar l-a vazut ca ar mai fi putut fi posibilitatea unei ovlatii tarziii. Si din bucuria ca exista embrion am dat in disperarea ca nu-i vedea bataile inimii.........Dupa alte cateva secunde care mie mi se pareau ore surpriza ARE ACTIVITATE CARDIACA , dar ffff slabe de detectat . M-am bucurat ca-i bate inimioara, o sa se inzdraveneasca el.Iar in final dupa bucuria cu inimioara alta bomba, a vazut langa sacul gestational un hematom, nu prea mare, dar care cica ar putea determina un avort spontan!!!!!?????? Ma rog la DD sa nu!! Mi-a dat sa fac Gravibinon 1/sapt si mai iau Utrogestan 4/zi, acid folic 2/zi.
Va pupic pe toate si poate ma mai incurajati si pe mine ca tare mi-e frica !!!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

V-ati culcat toate??

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

nu m-am culcat...voi lua si eu aspirina 1/4 pe zi sau 1 la 4 zile...
si la mine azi s-a vazut exact ca la tine, sweetgys, numai ca eu zic ca as avea cam 8 sapt (efectiv nu-mi aduc aminte cand am avut UM...ba zic ca pe 26 ba pe 29 ba acum parca sa fi fost pe 1 desi nu cred...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Sweetgya, Eu acum merg la nani! Cred ca deocamdata nu e cazul sa te panichezi!
cordul poate aparera si la 8 saptamani...! Cat despre hematom poate se sparge si se elimina! aAsta daca intr-adevar exista...dar poate nu este!stiu ca se elimina dese ori! Iti doresc sanatate multa si sa se termine totul cu bb la mami in brate! Sarcina usoara pana la termen si bb sanatos!

Simonette5+



poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

cat despre Uscatescu eu am incredere in ea...dr meu zice ca si IDS e f.bun dar...a fost la tv chestia cu analiza urinei (de fapt era ceai) si ar fi dus din "proba" la mai multe laboratoare printre care si IDS si...toate erau bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Cred ca nu mai e nimeni pe aici...Oricum poate-mi raspundeti maine cand o sa cititi. Aveti idee cate batai pe minut ar trebui sa aiba bebe la un anumit nr de saptamani? Exista cumva un tabel al ritmului cardiac normal pe saptamani?


7+

Mergi la inceput