Mamici de ianuarie-februarie 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si mi-a mai zis sa iau o aspirina pe zi...eram asa de ametita incat am uitat sa-l intreb de ce...cred totusi ca-l deranjez cu un telefon ca mi s-a pus piticul pe creier...eu am varice la picioare dar ....Sincer omul mi-a dat sa fc analize de sange pritre care si cele pt sindrom antifosfolipidic dar aasa de stresata am fost cu bhcg incat am neglijat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS
Irlandeza, ai grija sa nu pui nimic cald totusi la masea pentru ca daca e infectie caldura o face sa se dezvolte si mai mult. Mai bine o dusca de tuica, coniac, lichior, pe care nu o inghiti ci doar o tii in locul acela, cat poti de mult,apoi scuipi si repeti mai tarziu, amorteste durerea si scade infectia! E un leac babesc dar cu efect garantat!




Asa m-am chinuit doua nopti si doua zile, n-am dormit deloc azi n-am mai rezistat. Mi s-a umflat gingia si tot obrazul. Cu greu am gasit un cabinet deschis. Problema a fost ca am facut puroi la o masea pusa acum cativa ani. Si cica s-ar misca putin. Si mi-a facut anestezie, mi-a spart punga cu puroi si mi-a dat 5 zile antibiotic. 3/zi. A zis ca e OK. Am sa ma uit si eu pe net daca am voie. Antibioticul se numeste CLONAMOX capsule de 500mg amoxicilin. Dar nu-mi garanteza ca dupa 5 zile nu poate aparea acest abbces din nou.
Problema e ca de joi intr-una tot ce mananc si nu stiu cum voi putea lua patilele . Maine sotul a zis ca ma duce la perfuzii daca tot asa rau sunt. Si s-ar putea ca sapt. viitoare sa merg in Ro. pt. o sapt. sa-mi rezolv problema cu maseaua. Aici mi-a cerut 1300 euro!!! Asa , cu tot cu drum si tratament si nu ma costa atat de mult. Mai vad eu.
Cam atat despre mine.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Tinna S.

Fetelor, ziceti-mi si mie ce ceaiuri pot fi baute de gravidutze, ca stiu ca unele sunt total interzise. Ca eu nu mai pot deloc sa beau apa, si mi-e o sete de mor. De cateva zile cum beau o gura de apa imi vin niste greturi groaznice, a mai patit cineva asa ceva?

Va pup,

Tina 5+ si Andrei (6 ani)



Citeste tu in acest link unde se scrie despre plante pt. ceaiuri.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=637

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by

si mi-a mai zis sa iau o aspirina pe zi...eram asa de ametita incat am uitat sa-l intreb de ce...cred totusi ca-l deranjez cu un telefon ca mi s-a pus piticul pe creier...eu am varice la picioare dar ....Sincer omul mi-a dat sa fc analize de sange pritre care si cele pt sindrom antifosfolipidic dar aasa de stresata am fost cu bhcg incat am neglijat.




grati.ela , raspund pentru ca am si eu un pitic pe creier legat de asta.
in octombrie anul trecut am pierdut o sarcina la 5 saptamani. doctorita mea mi-a dat atunci sa fac hemoleucograma si a reiesit "usoare neutropenie cu usoara leucopenie". ulterior am mai repetat hemoleucograma si coagulograma de doua ori (ultimul buletin il am de ieri) si acest rezultat nu a mai aparut. totusi, doctorita mea tine neaparat sa ma trimita la consult hematologic. eu banuiesc ca ea se teme de celebrul sindrom antifosfolipidic, care se poate trata dar trebuie depistat din timp intr-o sarcina (desi nu i-a amintit niciodata numele, poate ca sa nu ma sperie). chestia e ca ea ma trimite la Fundeni pentru asta, unde cu tot cu consultul hematologic, analize si interpretare stai cel putin jumatate de zi acolo -in spital adica

perspectiva asta ma ingrozeste, mai mult decat consultul sau rezultatele in sine!
stie cineva unde pot sa fac un consult hematologic de incredere, dar nu la Fundeni, care ma sperie numai cat aud numele? sotul meu nu poate sa ma insoteasca acolo, acolo a murit mama lui...va dati seama...si nu ma vad singura pe culoarele spitalului o zi, mai ales cu greturile pe care le am...
doctorita mea zicea sa nu mai aman, ca e important

Stancutza 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by dana vio

quote:
Originally posted by sweetgys

Fetelor, ia cineva Duphaston?
6+


Eu iau Duphaston de la 4sapt2zile. Am fost la medic imediat cum testele de sarcina au iesit pozitive si medicul mi-a dat duphaston 2/zi si m-a chemat pentru verificare peste 2sapt, dar peste 2sapt ar fi trebuit sa am 6sapt si stiam ca la aceasta varsta nu se vede si embrionul asa ca am mai asteptat si am mers la 7sapt si mi-a aratat si cum bate inimioara! Duphaston iau in continuare de atunci si iau si Materna (si nu m-am ingrasat deloc, dimpotriva!)
Luni am 13sapt si merg la urmatorul control si mai vedem. Atunci a spus ca duphaston trebuie sa iau pana in luna a3a si cum la mine tocmai a inceput luna a4a poate nu mai trebuie!
Nu mi-a fost rau de la duphaston. Pana la 7sapt nici greturi n-am avut, acum vad ca de la 12sapt am scapat de si incet, foooarte incet ma apropii de carne!
Asa ca ia duphastonul si, parerea mea, mergi si la un alt medic.
Succes!
dana vio12+




sweetgys,

si eu iau duphaston, doua pe zi, pentru sustinerea sarcinii. a mea e plasata un pic mai jos, si in plus am in antecedente un avort spontan, asa ca mi-a dat sa iau pt sustinere duphaston. a! si mai am si ovare micropolichistice, despre care doctorita mea spune ca trebuie tratate si in sarcina - nu mai stiu exact motivul insa.

nu mi-a facut niciodata rau duphastonul. in schimb, la cat de rau imi e in general, cred ca utrogestan nu as fi putut suporta, cel putin nu oral.

vezi ca duphastonul il poti lua gratuit din farmacie, daca treci pe la medicul de familie mai intai bineinteles.

stancutza 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by anca74

Fetelor, ma scuzati ca indrept discutia catre altceva.
Am vazut azi, cand asteptam la medic, o tanara mamica care-si purta bebelusul in ceva nemaipomenit de cool : http://www.mamankangourou.com/pbebe.php?l=en

Bebelusul ei statea super comfortabil la ea in brate.

Am ramas cu gura cascata si pe cuvant de onoare daca nu ma duc sa cumpar si eu unul la fel.


Buburuza noastra

io

http://tac.families.com/ezb/874526.png




Aici toate negresele poarta copiii asa, dar nu stiu cat de confortabil e pt. mama . Iti dai seama ca-ti rupe spatele, mai ales cand e mai maricel.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Gratiela , vezi ca n-ai voie pate sau ficat in sarcina..

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mie nu-mi raspundeti? Ce stiti despre antibioticul prescris?

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Mie nu-mi raspundeti? Ce stiti despre antibioticul prescris?

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+






eu asta am gasit
http://www.egirl.ro/medicamente/display/80/AMOXICILINA-EPHAMOX-capsule.html



stancutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Stancuta , mersi mult, dar nu este nimic despre antibiotic in link-ul pe care l-ai pus.
Am mai cautat si am gasit. Zice ca nu sunt probleme daca se ia in sarcina.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 12+


Mergi la inceput