SE POATE NUMI CRIMA?

SE POATE NUMI CRIMA? | Autor: sweetgys

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor o sa va povestesc aici ceva ingrozitor si ce e mai urat e ca s-a intamplat din cauza incompetentei unui doctor. Povestea e a cumnatei mele care dupa o intarziere a menstrei de cca 40 zile s-a prezentat la un cabinet ginecologic, cu gandul ca este insarcinata. Dupa un simplu control cu mana, fara nici o analiza sau eco, doctorul a pus diagnosticul de chist ovarian de marimea unui ou, etc..... Bineinteles tratament de urgenta pt chist si pt a-i declansa menstra. Menstra n-a mai aparut nici dupa tratament, nici pana azi si supriza a venit ieri cand dupa o eco efectuata de alt doctor SARCINA 10 saptamani !!!! Durerea mare este ca acele medicamente luate pt chist sunt f toxice pt bebe, si pot determina malformatii grave !!!!!! Acum fratele meu impreuna cu cumnata mea sunt disperati. Ei nici nu-si puneau vreodata problema vreunui avort. Dar de ce din incompetenta unui doctor sa se nasca un copil handicapat? Doamne fetreste!!!! Cum ar putea vreodsata acest doctor sa-si rascumpere greseala? NICIODATA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ce medicamente i-a dat?

Imi pare rau, dar poate nu e totul pierdut!

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

Mi se pare de neiertat o asemenea greseala. dar ma gandesc ca poate nu e chiar asa de grav. trebuie sa consulte parerea mai multor medici si mai apoi sa se ia o hotarare. Trebuie sa faca tot posibilul sa nu curme viata unui copilas nevinovat. Analize, Eco 4 D unde se vede tot . Nu stiu exact, poate ca am spus o prostie, dar mi se pare atat de crunt ce a patit, incat incerc sa gasesc portite de scapare. Poate ca nu sunt atat de toxice medicamentele respective. eu am avut un chist ovarian si stiu ca singurul tratament inainte de operatie sunt anticonceptionalele. Si mai stiu si persoane care au ramas insarcinate luand anticonceptionale si bebeii sunt ok. Chiar nasa noastra de cununie, lua microgynon, nu stiu ce a facut, a uitat sa ia o pastila si a ramas insarcinata. si are un baietel de 4 ani superb.
Ideea e ca trebuie neaparat sa consulte cei mai buni medici si sa ceara mai multe pareri. Ii doresc mult noroc si sansa sa aduca pe lume un copilas sanatos.dOAMNE AJUTA!!!
si daca e sa-ti raspund la subiect, DA, ESTE CHIAR O CRIMA CE A FACUT MEDICUL ACELA IDIOT!!!!!
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Spune-i cumnatei tale sa faca toate analizele de sange si toate eco posibile ca sa vada daca exista posibilitatea unor malformatii si mcare este aceasta. Sarcina este destul de maricica si se poate vedea daca ceva este in neregula.
Sa fie optimista si sa aiba incredere in Dumnezeu!
Multa sanatate
Miky

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

O poveste asemanatoare i sa intimplat si surori mele care acum are o fetita de 8 ani.A ramas insarcinata dupa ani de incercari si chinuri,mai ianinte pierduse doua sarcini la 24 sapt,cind a ramas insarcinata cu nepotica mea imediat sa dus la doctor normal si aici surpriza chist ovarian,ia dat si ei tratament tot la fel de toxic si menstra a venit la ea,dar a doua luna nu a mai venit asa ca a decis sa mearga la alt medic unde ia spus de sarcina si nu de chist,al doilea medic a incurajato sa faca toate analizele si echografiile necesare sa vada daca copilul este bine,si multumim lui Dumnezeu si doctorului acum Roberta nepotica mea are 8 ani cum am mai zis si merge la scoala.Asa ca spunei cumnatei tale poate nu este totul pierdut si sa mai consulte si alt medic si sa faca toate analizele si ecografiile ca Dumnezeu este mare si poate puiutul este bine si sanatos ceea ce le doresc din tot sufletul.BAFTA MULTA

Mirela 15+ SARA-MARIA
DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Intr-adevar, pe prospectele medicamentelor scrie ca nu se cunosc efectele asupra fatului sau ca exista posibilitatea sa dea malformatii... Dar nu s-au facut studii pe oameni (cine s-ar oferi voluntar pentru asa ceva, Doamne!!!) si toate avertizarile sunt de fapt ca determine femeile sa nu ia niciun medicament pe parcursul sarcinii.

Ioana 4+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Initial creeata de sweetgys

Buna fetelor o sa va povestesc aici ceva ingrozitor si ce e mai urat e ca s-a intamplat din cauza incompetentei unui doctor. Povestea e a cumnatei mele care dupa o intarziere a menstrei de cca 40 zile s-a prezentat la un cabinet ginecologic, cu gandul ca este insarcinata. Dupa un simplu control cu mana, fara nici o analiza sau eco, doctorul a pus diagnosticul de chist ovarian de marimea unui ou, etc..... Bineinteles tratament de urgenta pt chist si pt a-i declansa menstra. Menstra n-a mai aparut nici dupa tratament, nici pana azi si supriza a venit ieri cand dupa o eco efectuata de alt doctor SARCINA 10 saptamani !!!! Durerea mare este ca acele medicamente luate pt chist sunt f toxice pt bebe, si pot determina malformatii grave !!!!!! Acum fratele meu impreuna cu cumnata mea sunt disperati. Ei nici nu-si puneau vreodata problema vreunui avort. Dar de ce din incompetenta unui doctor sa se nasca un copil handicapat? Doamne fetreste!!!! Cum ar putea vreodsata acest doctor sa-si rascumpere greseala? NICIODATA



sfatul meu este sa mearga la medici in alt oras...am o prietena care a nascut recent in botosani, si se plangea ca nu prea a gasit medici competenti!!

adalia 19+

a happy mom-to-be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Stiu ca in primele saptamani medicamentele toxice pot provoca avortul... Daca n-a pierdut sarcina in urma tratamentului, nu e totul pierdut, si eu as face toate analizele pamantului inainte sa avortez.
E foarte posibil ca cel mic sa nu fi fost afectat deloc de tratament.
Ce medicamente a luat?

Sanatate multa si ... sarcina usoara in continuare cumnatei tale. Spune-i sa nu renunte usor.


Florina +38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Va multumesc mult fetelor pt mesajele voastre. Aveti dreptate, trebuie investigat ff bine inainte de a lua o decizie si asa o sa si facem. Oricum durerea e mare pt ca stresul exista. Stiti cum e , stai stresat si te rogi sa fie totul bine si cand nu iei nimic nepermis si respecti toate regulile unei sarcini sanatoase, mai ales in situatia ei...
Noi ne rugam la D-zeu sa ne indrume pe calea cea buna! Va tin la curent pe masura ce am noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Daca medicamentele nu au dus la un avort spontan, poate ca bebele nu e afecatat! Sa-si faca curaj si sa mearga mai departe, dar nu inainte de a se linisti, facandu-si toate investigatiile posibile!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Asa cum spun fetele, poate nu e totul pierdut... Unii copilasi se agata de viata cu toate puterile si nimic nu pare sa-i afecteze. O prietena de-a mea ramasese insarcinata acum vreo 3 ani, n-a vrut sa pastreze sarcina si s-a dus sa faca avort...Aceasta prietena a mea a baut cite o bere, multa cafea si a fumat (si fumeaza foarte mult) si cu toate aceste catastrofe, are un baietel de 2 ani si ceva, o dulceata. Ce s-a intimplat atunci, in timpul acelui avort, nu stiu, e un mister, cert este ca si-a dat seama prea tirziu (din fericire, caci noi o sfatuiam sa nu avorteze), in luna urmatoare, ca bebe pur si simplu nu a vrut sa iasa. Sarcina cumnatei tale e destul de mare, daca nu s-a intimplat pina acum un avort spontan e foarte posibil ca bebe sa fie sanatos... Sa nu faca un avort decit dupa mai multe analize si daca e absolut sigur ca bebe e afectat...


bebe si burtik

Jasmin18+Daniel

Mergi la inceput