SE POATE NUMI CRIMA?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Revin aici cu completari asa cum am promis. Dupa o discutie cu un bun Prof Univ Dr Docent si toate alea s-au hotarat sa pastreze sarcina. Sunt sanse mari ca bebele sa nu fie afectat in nici un fel pt ca fiind in a doua saptamana de la conceptie, parctic dupa saptamna in care oul fecundat a migrat din trompe in uter, in timpul tratamentului abia se facea nidarea, deci mormolocelul nu se hranea din sangele mamei, era doar o celula...Cam asa ceva s-a exprimat acel dr.Sper ca am fostsi eu explicita.....
Pe parcursul sarcinii, dupa efectuarea si anumitor investigatii, revin cu noutati.
Sanatate multa tuturor burticilor si bebeilor vostri.

Gya 9+

http://lilypie.com/pic/070701/sh8J.jpg

http://bd.lilypie.com/JnFup3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Imi pare rau ca sunt mai sceptica dar poate ar trebui sa mai vorbiti si cu alt medic.
Acest "Prof Univ Dr Docent" cum a calculat el ca nidatia are loc la 40 de zile de intarziere a menstrei???

De obicei asta se intampla in saptamana a II-a de la ovulatie. Deci pana la data la care CM ar trebui sa vina. Si daca nidatia se produce normal....atunci CM nu mai vine.

Ori cumnata ta avea deja o intarziere de 40 de zile cand a luat acele medicamente. Sarciana era asdar de peste 8 saptamani (varsta embrionului era de cca 6 saptamani). Sigur i-a explicat corect dr-lui? Sau poate aici ai facut o eroare cand ai povestit?

Si te-as mai ruga sa ne spui ce medicamente i-a dat acel "doctor" care s-a pronuntzat si a dat si tratament fara sa se asigure f bine (prin analize de sange si eco) ca nu e sarcina. De cand lipsa menstrei nu mai este in primul rand semn de sarcina? El ec facultate a facut????
"Dr" ala ar trebui trimis la puscarie.
Nu mai are reteta de la el si cu "diagnosticul" pus? Asta e un un caz f serios de mal praxis.

hai, bebitza, vino...
Aspiranta optimista din martie 2007
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

quote:
Originally posted by elara

Imi pare rau ca sunt mai sceptica dar poate ar trebui sa mai vorbiti si cu alt medic.
Acest "Prof Univ Dr Docent" cum a calculat el ca nidatia are loc la 40 de zile de intarziere a menstrei???

De obicei asta se intampla in saptamana a II-a de la ovulatie. Deci pana la data la care CM ar trebui sa vina. Si daca nidatia se produce normal....atunci CM nu mai vine.

Ori cumnata ta avea deja o intarziere de 40 de zile cand a luat acele medicamente. Sarciana era asdar de peste 8 saptamani (varsta embrionului era de cca 6 saptamani). Sigur i-a explicat corect dr-lui? Sau poate aici ai facut o eroare cand ai povestit?

Si te-as mai ruga sa ne spui ce medicamente i-a dat acel "doctor" care s-a pronuntzat si a dat si tratament fara sa se asigure f bine (prin analize de sange si eco) ca nu e sarcina. De cand lipsa menstrei nu mai este in primul rand semn de sarcina? El ec facultate a facut????
"Dr" ala ar trebui trimis la puscarie.
Nu mai are reteta de la el si cu "diagnosticul" pus? Asta e un un caz f serios de mal praxis.

hai, bebitza, vino...
Aspiranta optimista din martie 2007
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca



Are reteta si diagnosticul...a fost vb de Ketoconazol si Orgametril Sa-ti explic cum a calculat acel prof univ. Intr-adevar cumnata avea 40 de zile de intarziere, dar pe un ciclu fff neregulat, haotic chiar. In ianuarie mai avusese intarziere de 2-3 sapt. In fine dr s-a bazat pe varsta embrionului calculata de ecograf si asa dand saptamanile inapoi si coreland cu data cand a luat pastilele reiese ca era in saptamana nidatiei. Sper ca acum te-am mai lamurit.
Oricum ei deja s-au hotarat sa mearga mai departe si eu nu pot decat sa ma rog sa fie bine. Crede-ma ca si eu am fost si inca mai sunt putin asa sceptica ca si tine, dar mi-a ramas credinta in DD, pt ca si eu am in burtica un BB cu 2 sapt mai mic si mi-e groaza sa ma gandesc la ceva rau...
Pup, revin cu detalii

Gya 9+

http://lilypie.com/pic/070701/sh8J.jpg

http://bd.lilypie.com/JnFup3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Inseamna ca dr. ala e un dr. chiar bun. Daca a calculat la eco... inseamna ca asa e. A ovulat mai tarziu. Mi s-a intamplat si mie (mi-am dat seama dupa TB).

Cat despre celalalt .... ca nici nu merita sa ii spun dr., eu o incurajez sa il dea pe mana politiei si a Colegiului Medicilor, fiindca diagnosticul si reteta lui sunt probe f bune pentru INCOMPETENTA LUI. Ca sa nu mai pateasca nimeni ce a patit ea.
Daca nu ar fi fost chestia cu CM neregulat, cu ovulatia tarzie si ar fi fost unul normal de 28 de zile...putea fi o mare nenorocire. Si asa sta saraca cu frica in san...
Daca se decide sa faca asta, sa il denuntze, nu cumva sa dea cuiva originalele. Sa dea numai copii legalizate (dupa fisa cu diagnosticul si reteza). Nici macar in instantza. Sa fie f atenta fiindca dr. au multe relatii si poate o sa caute sa ii subtilizeze probele.
Daca doreste am sa o mai sfatuiesc, fiindca sunt jurist. Eu mor de nervi ca exista asemenea BESTII pe lume.


Am vazut ca ai un bebe mic si ma bucur f mult pt tine. Sa fie sanatos, sa ai sarcina usoara si nasterea la fel.
Si eu imi doresc un bebe. Sper sa vina cat mai curand.

Doamne Ajuta... si ne fereste de asemenea incompetentzi.

hai, bebitza, vino...
Aspiranta optimista din martie 2007
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Intr-adevar, ecograful calculeaza foarte bine numarul de saptamani, varsta embrionului (al meu, de ex. are 3 zile mai mult decat daca calculez de la UM, pt ca am ovulat devreme) si doctorul respectiv are dreptate. Eu cred ca va fi totul bine. Sa dea Domnul sa fie un bebe sanatos!

Ioana
7+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput