*Mamici de IASI (2)*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

oana , om fi noi multe chimiste dar nu suntem exclusiviste sa stii.
(oricum numai pe teme de chimie nu am chef sa discut acum).
Azi am fost cumincioara,abia pot merge de fapt.
am fost la mama la masa toata familia caci a venit sora mea din Canada acasa si am profitat de ocazie si l-am lasat pe Vlad acolo pina miine.
as fi vrut si eu la Holograf , a fost si la noi dar au fost doar baietii ca eu am fost la curs festiv la a 12 a atunci.
Alina sa stii ca toate ne gindim la tine si asteptam vestea cea mare.
V-am pupat.

Monica34+ (Andrei) si Vlad 4+

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Sunteti niste dragute, fetelor! Mi-am instruit sotul unde sa intre si cand va fi, va da el de veste! Eu trec de la o stare emotionala la alta! De la plans, la ras si optimism! Ne confruntam cu dureri rare si neregulate de burta, care mai radiaza si in picioare! "Urmarim" dopul gelatinos! Parca am inceput sa elimin ceva mai vascos, dar nici un firicel de sange! Asteptam, asteptam... Sper ca marti sa nasc, sa nu ma "intind" pana miercuri! Am inteles ca ma i-a in primire cu o pastiluta mica sub limba si o injectie/perfuzie! Si incep contractiile! Dar poate se declanseaza de la sine, cine stie! Cum o vrea DD! Vreau sa va zic ca m-am atasat deja de voi! Eu sunt de mult timp la "Mamici de mai-iunie2007" dar acolo sunt foarte multe mamici si bucurestencele au un "debit verbal" ca greu mai reusesti sa te faci auzita!
Nonna sa fii mai cumintica! Bebe trebuie sa mai stea macar 3-4 saptamani in burtica! La tine cum a fost cand l-ai nascut pe Vlad?
Slimatei bun venit in "club"! Faine pozele! Tu la ce medic mergi?
Moldoveanca trebuie sa fi fost frumos la concert! Unde a avut loc?


Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Concertul a fost la palat in aer lier asa ca m-am mai raocrit si eu putin dupa caldurile astea ingrozitoare.Eu nu mai am rabdare pana marti cand ma duc la eco asa mi-e dor de bebe.Azi am stat in casa cumintica si am rontait non stop.Deja am luat 10 kilograme,dar nu-mi fac griji.

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Si inca ceva Alynta.Sa nu care cumva sa o tii pe domnisoara doctor prea ocupata marti ca la 2 jum am eu programare.Sa stii ca glumesc ,nu ma lua in serios.Multi pupici

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Alina ,ma intrebai cum l-am nascut pe Vlad.
Eu am facut cezariana ca Vlad a fost pelvin,dar nu a fost programata cu toate ca trebuia. luni dimineata trebuia sa ma internez ca in timpul sapt. sa nasc dar bebe nu a mai avut rabdare. Simbata dimineata pe la 5 cind am fost la baie am observat o parte din dopul gelatinos, e viscos si cu firisoare de singe (pentru cine nu stie ) nu seamana cu secretiile obisnuite. Eu fiind din vaslui si afara era zapada ,tata si mama m-au dus de urgenta la spital, am sunat dr. care a ajuns odata cu mine si am asteptat pina la 5 caci mai erau urgente. ma apucasera durerile dar nu tare asa ca nu prea stiu ce sa va zic celor care nasteti natural.
Sa va povestesc cum a nascut cumnata mea. Ea a avut 2 luni ciclu peste sarcina, s-a mirat dr la control ca e bebe cam mare, pe atunci nu erau aparate asa performante ,nici acum nu sunt in Vaslui.
A venit intr-o seara de la servici, si pe la 10 i s-a rupt apa, a chemat sotul salvarea, a ajuns la spital, ea tipa in gura mare ca mai are 2 luni, moasele ziceau sa taca ,nici n-au apucat sa inchida usa la sala de nasteri ca ea a nascut,ea tot o tinea una si buna ca mai are 2 luni. Nici nu si-a dat seama de dureri.Nu se dezmeticise.
Iar m-am intins la vorba.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

buna fetelor. Ma scuzati ca am deschis subiectul si ulterior m/am evaporat dar am fost fortata de o intamplare mai putin placuta. Acum doua saptamani si ceva am fost internata la Cuza Voda cu hemoragie si implicit iminenta severa de avort. Totusi sarcina a evoluat bine si in prezent sunt acasa insa nevoita sa stau toata ziulica la pat pt ca pericolul inca nu a trecut.
ma bucur ca subiectul a "prins" si nu a fost trecut cu vederea.
Va rog sa imi spuneti si mie daca v-ati confruntat careva dintre voi cu asemenea probleme pe parcursul sarcinii. M-as bucura sa pot vb cu cineva despre asta ca sa ma mai linistesc.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Buna Gugu! Multa sanatate tie si lui bebe.
Eu nu am trecut prin asa ceva dar am o colega de seviciu care in primele 4 luni a fost internata de 3 ori in spital pentru singerari,nu foarte intense insa. A trebuit sa stea cumintica in pat , nu a facut efort deloc dar mai apoi s-a simtit f bine , a venit din nou la serviciu si pina in 15 iulie trebuie sa nasca. a facut mai multe analize si eco si bebe e OK
Ti-am povestit asta ca sa te linistesc si sa stii ca multe fete trec prin asta.
rabdare multa in primele 4 luni si ai grija sa faci tratamentul.

Monica34+(andrei) si vlad 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Moldoveanca, eu chiar nu vreau sa o tin prea mult ocupata pe d-ra doctor! Tu unde esti programata? La particular?! Stii ca marti e de garda in spital? dar am inteles ca mai pleaca, mai vine!
Nonna foarte faina experienta cumnatei tale!
Gugu trebuie sa te inarmezi cu rabdare pentru binele copilului tau! La "Mamici de mai-iunie2007" este o tipa Mihamora care a avut problema ta! Si a adus pe lume un copil sanatos! A stat mult in spital si in pat! Dar a reusit! Ii poti trimite un PM ca sigur i-ti va raspunde! Ea a nascut la Cuza-Voda, prin cezariana.

M-am cantarit azi! Am un plus de 14kg! Am plecat de la 64 si am ajuns la 78kg! Sper sa le d-au repede jos, dar sa mai d-au si din cele 64... Am ganduri mari!


Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

gugu imi pare rau de intamplare dar se pare ca e sa fie bb..gandeste pozitiv si roaga-l pe Doamne Doamne sa aiba grija de el daca ti-a zis sa stai,te rog sa o faci,sa nu faci nici un fel de efort si sa nu ridici nici 2 kg e cel mai bine sa stai cumintica..
oricum am auzit despre medicii romani ca sunt destul de competenti in munca lor...anul trecut aici nu a vrut niste scurgeri si m-am dus in urgenta dar pt. ca mi se oprise si eu eram curata si nu puteam dovedi nimic spre ghinionul meu, nu aveam dovada cu mine, nu au vrut sa ma ajute, nu mi-au facut nimic, a doua zi am avut hemoragia fatala si ... oricum nu vreau sa-i vb chiar de rau, dar nu o sa ajunga niciodata ca medicii romani ;
am pierdut sarcina dar pt. ca eu inca nustiam ca sunt insarcinata si sensibila pe deasupra(pt. ca ar fi tb sa stau cuminte, eu in schimb munceam si caram ca o...)acum am avut grija de mine si am stat cele 3 luni la pat cum tb. sa nu-l pierd; cei drept am pus un sac de kg pe mine dar imp. e ca bb e bine
deocamdata eu merg aici la dr.; sincer nu m-as mai increde in ei dar e mai bine decat nimic.. ei zic ca pana acum e bine, dar as face bine sa consult un medic rom. cand ma intorc prin iulie daca nu se face august depinde de sotul meu..si as dori sa-mi recomandati un medic bun dac vreti....
va si va urez o seara placuta!


STEFANIA+14Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
E usor sa cazi, dar e asa de greu sa te ridici!


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

fetelor , sunt in trecere, sa va salut , sa va , sa va urez o saptamana usoara si noapte buna!

Simona+38 mamica de Miruna

A M R 14 ZILE (teoretic!)

poze cu burtica si fara

Mergi la inceput