*Mamici de IASI (2)*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Neatza la toata lumea. Am fost vineri la ecograf si am vazut bebelul . Se pare ca am avut ovulatie tarzie si de aia vineri aveam fix 7 saptamani (si nu 7 jumate um stiam eu). Doctorul mi-a schimabat DPN-ul pt 10.02.2008. In rest era dezvoltat normal, se vedea si inimioara... De-acum trebuie sa merg sa fac toata seria de analize si cu dr (si cu bebe ) ma mai vad pe la sf lui iulie, asa ca mai am de asteptat putin.


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor multumesc pt gandurile bune.
SLIMATEI asata si fac acum, stau la pat. In ceea ce priveste greutatea eu am slabit de cand cu hemoragiile astea aproape 3 kg.
In privinta medicilor ai mare dreptate. Din ce am citit pe forum scris de fetele cu domiciliul in strainatate, incepand cu SUA, tarile nordice si pana la cele arabe, medicii nici nu se compara cu cei din Romania.
Eu sunt pacienta d-nei dr Grigore. Este finuta si se poarta foarte frumos. Inaite de a aparea problema cu sarcina fusesem doar o singura data la ea (fara "atentii") si vreau sa spun ca in momentul in care am ajuns la spital la triaj eram asteptata si nu am asteptat deloc pe holuri si am fost imediat consultata fiiin luate masurile necesare in situatia in care eram. Promtitudinea dr. mi-a salvat copilul. Daca vrei iti pot da nr de la cabinetul ei ca sa-ti faci programare.
Cat am stat in spital am aflat si eu una alta despre medicii de la Cuza si pot sa spun ca 80% din ei sunt buni profesionisti.
Ca sa nu ma intind prea mult, pe viitor iti mai pot da ceva informatii in privinta asta. Ca sfat sa nu amani prea mult venirea in tara pt ca majoritatea dintre medicii buni nu prea mai accepta sa ia in evidenta paciente cu sarcina mare.
Pup.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Buna!
As vrea sa intre ceva fetele care au nascut de curind. Alocatia pentru bebe de 2 mil. se ia di luna urmatoare nasterii sau din momentul in care intru in CIC. Eu 4 luni voi fi in concediu de maternitate(e mai avantajos financiar pt. mine) ca nu am luat nici o zi inainte si vreau sa stiu daca pe aceasta perioada beneficiez de alocatie.
Va rog sa-mi raspundeti dac stiti


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

gugu,ti-as multumi mult daca ai vrea sa-mi dai mai multe detalii, stii eu am si o complicatie; in timp ce eu am ramas insarcinata mi-a iesit si un fibrom si sunt un pic cam preocupata sa fie bine...

STEFANIA+15Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Originally posted by Nonna76

Buna!
As vrea sa intre ceva fetele care au nascut de curind. Alocatia pentru bebe de 2 mil. se ia di luna urmatoare nasterii sau din momentul in care intru in CIC. Eu 4 luni voi fi in concediu de maternitate(e mai avantajos financiar pt. mine) ca nu am luat nici o zi inainte si vreau sa stiu daca pe aceasta perioada beneficiez de alocatie.
Va rog sa-mi raspundeti dac stiti


Monica



Alocatia se calculeaza din momentul in care ai nascut...insa pana cand o vei putea ridica de la posta dureaza cam, 2-3 luni, cu cat te duci mai repede dupa ce ai nascut cu atat intra banii mult mai rapid, dar oricum se da si din urma!
La noi in Iasi se depun dosarele numa pana pe 15 ale lunii...cel putin asa era acum cateva luni cand am depus eu dosarul.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Nonna,din cate stiu alocatia se ia din luna nasterii copilului si indemnizatia de 6mil din momentul in care intri in CIC.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

ALYNTA,unde esti?

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Merci Mexxa. te-am intrebat ca sa stiu ce trebuie facut.
Alina ce faci? Miine vom fi alaturi de tine.Nastere usoara si cel mai cel bebe.(sanatos, frumos, norocos, destept si tot ce mai vrei tu)


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Azi m-am trezit la 10 jumate. Si asta pentru ca a sunat telefonul. Sunt o puturoasa, asta e! (ma rasfat cat e Stefan la bunici).
Ieri a venit sotul si am profitat. (nu va ganditi la prostii! sau mai bine spus: nu va ganditi numai la prostii) Am iesit la plimbare. Am crezut ca am exagerat cu mersul ep jos si ca-mi va fi rau, dar am dormit neintoarsa!!!. Am mers din Podu'Rosh, fara oprire, pana la Tuffli (cofetaria de pe Lapushneanu). Abia acolo ne-am oprit la o prajitura.
Asa ca, celor care pot, le recomand asa plimbari. Seara aerul e placut, e racoare...e bine! Decat numai stat in casa, ca ziceam ca ma urc pe pereti zilele astea cat am fost singura! La TV nu am vazut nimic fain, aici pe forum ce mai vb cu voi.

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Alina, bble tau va fi primulm nascut de pe lista noastra. Ce fain!!!Tinem pumnii maine.

Nonna tu cand trebuie sa nasti? Adica cate saptamani ai?

Oana 35+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput