*Mamici de IASI (2)*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

LA MULTI ANI Simo! Sa fii sanatoasa si iubita!Sa-ti dea Dumnezeu multa fericire alaturi de familia ta!
Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Miha mercic si un paharel de limonada

Simona 35+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Simo, hai ca te felicit si aici. La multi, multi ani!!! Si un buchet de ce flori vrei tu. Ca asa, virtual, totul e posibil

Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Simo. Iti doresc sa ai parte de tot ce e mai frumos si mai bun in viata. Sa ai un bebe exact asa cum o sa vrei tu( oricum asa o sa fie )
sa stii ca am papat azi o felie de tort pentru tine.
Fetelor azi vine Alina? Abia astept sa ne povesteasca.
Oana sa stii ca si eu o sa nasc la 38 de saptamini(si la mine pleaca dr) Mie nu mie teama ca asa a fost si la vlad si atunci nu a fost cezariana programata.Pe 11 merg sa vedem cum e bebe si ma programeaza. Dr zice ca daca primul a venit mai repede si a fost mare sa nu-mi fac griji. Cred ca o fi stiind ce zice.



Monica 35+ Andrei si Vlad 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nonna la 38 de saptamani fix? Si cine va ramane dupa sa te supravegheze in spital?(adica sa schimbe pansamente, chestii de astea?) sau dr. nu pleaca chiar atunci? A mea pleaca pe 13. Eu pe 12 fac 38 sapt. Inca ma mai gandesc. O sa vad ce zice si dr. ca pe 5 mai fac o eco, sa vedem daca e mare sau nu bb, cum e dezvoltat, chestii de astea.

Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Oana ,pe Vlad l-am nascut cu 12 zile mai devreme ca asa a vrut el si a avut 3700g, sugea f bine.Am stat 8 zile in spital pentru ca nefiind din Iasi a vrut dr. sa-mi scoata ea firele .
Acum mi-a zis ca voi naste in jur de 38 sapt.Nu stiu exact, voi afla pe 11 .De plecat in concediu pleaca pe 1 august deci am timp, caci am DPN pe 3 august.
Cind am stat cu Vlad sa stii ca erau dr care nu veneau la pansat cu toate ca fetele cotizasera si dr erau in localitate, dr Grigore s-a uitat si la ele cind a fost de garda. Mie mi-a facut o impresie f buna dr. ta, venea in salon, vorbea cu noi,nu era fitoasa deloc. dr. mea e mai rece, mai distanta dar eu am f multumita.
Eu sunt sigura ca te va lasa pe miini bune. Eu zic sa stai linistita , sigur o sa fie bine. Poate ne vom vedea .


Monica 35+ Andrei si Vlad 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! Ieri am ajuns acasa! Va citesc si revin cu raspunsuri si multumiri!
Davidut a venit pe lume cu capul si o manuta! Nu mi s-a facut epiziotomie, dar in schimb am o fisura care a trebuit cusuta! Nu arata prea rau zice dr. si e superficiala! Mi s-a indus nasterea! Primul dilatator mi s-a administrat pe la 11, marti dimineata, iar al doilea pe la 7 seara. Pana la 20.10 aveam dureri mentruale si de spate! De la 20.10 contractii dureroase din 10 in 10 min, apoi foarte dese! Mi se spunea ca nasc la 5 dimineata! Dar am scapat mai repede! Sotul meu cand a auzit ca nasc a venit fuga la spital! A stat "ascuns" pe hol vreo ora,doaua! Eu aveam dureri mari, iar el ma masa pe spate si-mi dadea apa! In cele din urma l-au alugat! Am vrut epidurala! Dar nu mi-a nimerit locul, asa ca m-am ales cu doua intepaturi in coloana si cu dureri de cap si spate de vreo 3 zile dupa! Mergeam ca robotul! A fost groaznic! Mi s-au pus 14 perfuzii sa-mi revin! Sunt toata vanata pe maini! Travaliul a fost de 6 ore si a durut mult! Dar echipa de medici si asistente, impreuna cu dr. mea (pentru care am un adanc respect si recunostinta!) m-a ajutat si sustinut foarte mult! Au fost chiar si momente "vesele" in travaliul! Expulzia mi s-a parut mai usoara! David a plans din prima si am avut norocul sa-l am pe burtica imediata dupa! Nu mi se scosese placenta si eu vorbeam la telefon cu familia! Coaserea nu m-a durut! Nici expulzia placentei! Tati a ajuns foarte repede si ne-a vazut! A stat cu mine 2ore in sala cu lehuze! A fost alaturi de mine tot timpul indeaproape!
Doresc la toate mamele un sot si un tata bun!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Alina bine ai revenit acasa. Pana la urma important e ca sunteti bine. Ce face bb David? Ii place noua lui casuta? Dar lapticul de la mama? Tu? Cum te simti? Sa stii ca suntem cu gandul alaturi de tine.

Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Revin cu o problemutza:
stiu ca am tot spus/m-am tot vaitat ca-mi pleaca dr in concediu. Acum sunt in dilema. Dr pleca pe 13 iulie. Eu pe 12 an 38 de saptamani. Pe 5 merg la un eco. Daca bb e dezvoltat - asta o sa se vada la eco - sa o rog pe dr. sa nasc cu ea pe 12? Nu ma deranjeaza ca nu va fi apoi in spital sa ma "guguleasca". Ma gandesc doar sa fie totul bine pentru bb. Sau sa merg pe mana dr caruia ma recomanda si sa mai astept macar o saptamana? (Pe Stefan l-am nascut la 37 de sapt. si 3 zile, dar suspectez medicul ca dintr-un interes personal m-a programat la cezariana asa repede - era directorul spitalului si avea o inspectie de la minister sa vada daca spitalul e folosit la intreaga lui capacitate. Asta am aflat mai apoi de la o asistenta)


Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Bine ati venit acasa Alina si David.
Draga mamica sa te bucuri de puiul tau ,sa fie sanatos,cuminte si mincacios,tu sa te refaci repede si sa ai laptic pt puiut.
Oana ,cred ca mai intii ar trebui sa vorbesti cu dr. tau, sa vezi ce zice, sa-ti faca ecografie si masuratorile de rigoare. O intrebi ce parere are, si hotarirea s-o luati impreuna.
Eu ti-am zis in mesajul anterior ca se poate naste la 38 de sapt si copilul e OK ca sa nu-ti faci probleme pentru o astfel de situatie. dar nici eu , nici tu nu cred ca suntem in masura sa spunem ce e mai bine. Dr. ta am mai spus ca mi-a facut o impresie buna, cu toate ca doar am vb. cu ea. Eu cred ca va avea grija de tine indiferent daca nasti cu ea sau cu un alt medic.
Asa ca pina pe 5 stai linistita.
Toate cele bune tuturor fetelor.


Monica 35+ Andrei si Vlad 4+

Mergi la inceput