Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Inca o data iti multumesc Eleni!
Ti-am trimis un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Elenuca, spune-mi te rog cum a fost cu parcarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Buna fetele, am fost in Albena anul trecut, mergem si anul asta, insa nu am incercat un club in Albena sau Nisipuri; ne puteti recomanda ceva pentru o seara fara copii?
Vacanta super!
apropo, stiti ceva de hotelurile Laguna din Albena?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

ALBENA - Hotel Elitsa, 10 zile, 22.06 - 02.07.2007, am fost cu sotul si o familie din Brasov cu un baiat de 5 ani. A fost prima vacanta in Bulgaria, am mai fost in Grecia si Turcia la mare, iar in Romania la Mamaia de cativa ani cate 7-10 zile.

Remarca f. negativa: langa hotel, la 150 de metri spre sud, pana la Albena Beach Club Hotel exista o carciuma (the old oak) care nu respecta regulile din statiune si incepand de joi seara pana luni dimineata tine un fel de chefuri sau nunti cu muzica data la maxim, ca la noi la Mamaia, in orarul 12 - 2,3 noaptea, noroc cu termopanul si AC ca sa inchizi usa la camera si sa incerci sa adormi seara sau poate la un somnel de dupa amiaza, dar basii trec practic si prin perete, daca nu esti rupt de oboseala nu poti ignora. Sefa hotelului nu se implica, am facut o plangere in engleza, ne-a semnat-o, stampilat-o si o sa recuperam ceva bani din Romania. Am incercat chiar si cu politia, dar nu ai cum sa te intelegi, nu cunosc decat 2-3 cuvinte in germana si atat. Deci 6-7 zile din 10 am avut "distractie" nesolicitata, muzica fiind un fel de manele bulgaresti. Ca sfat pt. cei care nu pot renunta la acest hotel, alegeti una din camerele de pe partea de nord, cu vedere spre Balcik, si la nivelele 5-10, s-ar putea sa nu se auda galagia.

Remarci negative: personalul complexului nu este prea bucuros de prezenta romanilor, in special pt. ca nu prea se face consumatie la barul piscinei si la cantina-restaurant, sau ca nu inchiriaza umbrele si saltele de sezlonguri (astea sunt chiar mizerabile), sau ca nu dai 50 de leva (28 euro) pt. caseta de valori, pt. ca iei mai multe fructe cu tine pt. copil in camera sau lapte proaspat.

Pozitiv: statiunea este frumoasa, ai ce face atat seara, cat si ziua pe plaja. Plaja este f. curata, lata ca la Mamaia si are intrare lina in apa, am prins o vreme excelenta, valuri mari, atentie la curenti ca sunt destul de puternici pe dedesupt. Se pot folosi pe plaja umbrelele fara sa inchiriezi sezlong si saltea, cel putin noi am putut. Parasuta tractata 50 leva/1 pers., 70 leva/2 pers; colaci tractati 30-50 leva/tura, se mai poate negocia ca se lucreaza ca la noi la negru. Sunt 2 linii de trenulete care merg prin statiune, 2 leva/pers. dar se poate merge cu aceeasi bani dus-intors. Faleza este placuta, sunt citeva gradini superbe pe langa hotelurile de 4-5 stele.

Noi ne-am distrat seara la animatia de la hotelurile Dobrotitsa si Kaliakra, alternativ, in toamna sau la anul acolo o sa tragem, pare sa fie o servire mai buna, liniste, sunt francezi si nemti de conditie ceva mai rasarita, de fapt si complexurile sunt nou construite si se vede in dotari. Placut este si la hotel Ghergana, desi este cam izolat in capatul din sud al statiunii, poate si la Albena Beach Club, desi animatia de la pisicina poate sa deranjeze.

Nu as recomanda deloc cele 3 hoteluri vechi, dar simbol al plajei de la Albena: Boriana, Nona si Elitsa, care desi au camere modernizate, stau prost la capitolul restaurante, animatie, chiar piscine (le curata rar si superficial).

In legatura cu parcarea si accesul cu bariera in Albena: noi am platit 5 leva pt. 10 zile pe un fel de card de iesire, dar am discutat cu niste bucuresteni care se plangeau ca la plecare le-a cerut de la receptie 50 de leva, adica 5 leva/zi.

Ca o concluzie, la conditiile generale oferite la hoteluri, Albena este cu 30-35% mai ieftina comparativ cu Mamaia, iar preturile de restaurant, terasa, distractii sunt cam aceleasi.

Cu placere pot discuta si mai pe larg despre ce se poate gasi la/prin Albena.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Dari Scumpi, Ioana, si restul fetelor, multumec mult pentru detalii referitoare la Nisipuri si la sederea vs. acolo! Sper din tot sufletul sa mergem si ne intoarcem si noi cu bine ... desi mai e mult pana plecam!

Cami mami & Daria (02.01.2006)
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

pt Tonia Antonia parcarea este pazita. Practic e o bariera si nu lasa pe nimeni care nu e cazat la hotel sa intre, de asemenea. Nu am avut probleme cu parcarea, ce-i drept sta in soare tot timpul ( nu e parcare acoperita) dar si in Bucuresti sta in soare...

Am uitat sa va spun ca au program de animatie atat pentru copii cat si pentru adulti, au si salon de spa insa platesti pentru servicii si ... nu sunt prea ieftine ( ex un masaj general de relaxare e 50 d eleva, impachetare cu ciocolata 30 leva ) dar la naiba ! am vrut sa ma simt bine si sa ma relaxez , asa ca... va recomand, ca merita ! iesi complet noua de acolo ! :)
cam atat... daca aveti intrebari va astept !

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Eu am fost in we la Nessebar, la hotel Bilyana Beach, hotel de 4*, pe plaja, este in orasul nou, pe partea dreapta a orasului

Hotelul este super, mobilier nou, AC, balcon, vedere la mare, foarte curat, se face cutarenie zilnic in camera, mancare foarte buna, doar ca am avut un soc...eu am luat mic dejun si cina, si la cina era putina mancare si putina lume...am intrebat ce se intampla si mi s-a spus ca 90% din cei care stateau in hotel aveau doar mic dejun.
adevarat ca dimineata la masa era full si multa mancare...

plaja exagerat de curata, totul ca la carte, apa de vis, calda si curata

plaja este privata, se inchiriaza 2 sezloguri+umbrela/ zi = 30 leva=15 euro, dar ai posibilitatea sa stai si pe nisip...

nu au fost romani in hotel, pe plaja si nici in statiune...prin orasul vechi am dat de cativa..o mare bucurie pentru mine, dar mi s-a parut ciudat...erau multi nemti si bulgarii lor din clasa high
probabil lipsa romanilor se explica ca este cam departe ~ 400 km.

de mancare sunt o gramada de posibilitati, de locul unde sunt multe terase pana la hotel sunt 5 minute pe jos...ai de unde alege, si bun si ieftin si bun si scump

va recomand cu mare drag acest hotel si statiunea care este linistita, fara agitatie


Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velma spune:

Buna fetelor!
Am lipsit cam mult de pe "post" dar as vrea sa postez despre Kaliakra, Albena. Poate intereseaza pa cineva.
Noi am fost anul trecut si a fost foarte bine si pentru noi si pentru copil (4 ani). Mancarea fosrte buna si variata, piscina de copii e de belea (si are doar 45cm), plaja curata, personalul amabil.
Cine merge la Kaliakra anul acesta nu v-a regreta. S-a dat in folosinta un corp nou. Noi vom merge anul asta tot acolo (din 4 august).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolstoy spune:

Salut pe toata lumea

Noi(adulti +copil 3 ani) anul trecut am fost la Gergana cu DM,era cotat cu 3*+ am fost multumiti,camerele cu AC,curat,mancare multa si buna.

Anul asta repetam Albena(adulti+copil 4 ani+copil 11 luni), dar la Kaliakra .Vom sta la Kaliakra simplu(renovat anul asta,cu mobilier nou),mai este si Kaliakra Superior,cladire nou construita ce are camerele o idee mai mari,dar acolo,in aprilie ,deja nu mai erau locuri.

Ce imi amintesc de anul trecut :
- vizitati Nessebar
- vizitati Balcik castelul reginei Maria; in Balcik nu mancati la terasele unde va ademenesc in limba romana e cam tzeapa ca la noi (stai mult dupa comanda si mancarea nu f ok)
Vacantza placuta tuturor si cand ne intoarcem spunem cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

Bufi,

ma bucur ca te-ai intors cu bine. ma incurajeaza faptul ca aflu numai de bine despre statiune.
poate o sa te rog sa ma mai ajuti cu detalii despre traseu, cum ajung acolo mai usor, intrare in statiune, etc. (noi vrem sa trecem prin giurgiu)
daca esti dispusa sa ma ajui, te rog da un semn. sunt destul de putini cei ce merg in aceea zona, de aceea informatiile tale sunt f. pretioase pentru mine.

deocamdata mii de multumiri

Mergi la inceput