Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

mamii, nici eu nu am prea dormit aseara, desi la mine motociclistii erau pe creier (isi facusera loc lanaga pitici - stie Luna ce spun). Ma tot gandeam ce bafta sa am eu de imi pleaca dr. in concediu!!!Si ce o sa ma fac? Cu cine o sa nasc? Cand sa merg sa o cunosc pe noua dr.? Cum sa-i spun si ce? OF!!!!!

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Buna pufoaselor...
Eu mor de cald,de asteptat si de plictiseala,sotul meu e plecat in fiecare zi de dimineata pana seara.....
Nu am pofta de mancare,cum stati voi?mananc de nevoie ca ma ustura stomacul,dar nu asa manca...si nu am ami luat deloc in greutate ,ceea c e ma pune pe ganduri.
Ilenutza,bun bun ce ai facut tu....azi ma duc la soacra sa pap,poate acolo am pofta mai multa.
Va pup pe toate.

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 34+
poze Iosua

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

`neta si e la mine. Eu m-am trezit la 6.30, mi-au plecat baietii la socrii si daca tot am ramas singura ma mai tras o tura de somnic. M-a trezit copilul cu un telefon caci altfel mai dormeam eu. Si visam asa de frunos .... Ieri trebuia sa termin un proiecte si am reusit la timp si am fost foarte mandra de mine. Drept rasplata mi-am scos copilul la o pizza si o prajiturica. Mi-au picat asa de bine ca poate mai repet figura, dar sa vedem cu cine ca nu mai am copil.

Am citit din urma si dau si eu cateva raspunsuri.

Greierash parca spuneai ca nu mai faci lucrarea. Sau nu am retimut eu bine? Eu am ajuns la consluzia ca nu merita sa ii stresam pe bb cu invatatul ca nu le place. Durerile ca la menstruatie stiu ca sunt contractii dureroase. Mie asa mi-au spus fetele. Ai grija sis tai in pat.

Ashera felicitari pt bb. Merg si eu luni sa-l vad pe al meu.

Andra nu cred ca bb-le tau are prea putin. Cel mai multi a in greutate in ultimele saptamani asa ca are timp. Fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare.

Karligutza daca pierzi dopul ne anunti si noi te vom sfatui atunci. Nu te mai stresa, sau nu sti ce sa mai faci? Spui ca ai 12kg in pus? Pai stai foarte bine fata draga.

Witchy daca te simti bine si analizele sunt bune nu ai nevoie de suplimente. Eu doar acum am inceput sa iau maternal caci ma simteam foarte rau si analizele nu sunt tocmai bune. Karligutza are dreptate: vitaminele nu ingrasa. Poate iti dau pofta de mancare.
Din pacate eu poftesc doar la dulciuri care nu au nici un avantaj pt bb. Tocmai am mancat o prajitura si e doar ora 10 dimineata. Daca asi inlocui dulciuril;e cu fructe si legume ar fi foarte bine, dar parca nu se poate. Fructele le mananc mai mult fortat.

Acum fac un efort si merg in piata (care e peste drum) sa vad ce fructe imi fac cu ochiul. Ieri mi-am luat caise si piersici de la magazin si erau crude.

Pupici la toate burticile.



nico30+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:



gravidutzele, ma speriati cu dimensiunile bebicilor vostri! Al meu are 1.700 la 32 saptamani. E prea putin?

Si bb-le meu tot 1,700 are la 32 de sapt. Nu-ti face griji, e ok! Si cica e mai mare tot cu o sapt ca mine:) asa ca...
Pupicei si nastere usoara!


http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Ce sa spun... De fiecare data cand am renuntat la vitamine, bebelina mea era mai mica decat trebuia, iar cand le luam in mod regulat, bebelina avea o greutate normala, asa ca... presupun ca organismul meu nu repartizeaza cum as vrea resursele, metabolismul meu are ceva probleme. Si, cu tot cu vitamine, am lipsa de fier, sunt sub limita normala. Ce e drept, de cand sunt insarcinata, nu pot manca peste nici sa nu-l miros , iar spanacul nu mananc din copilarie

Si totusi, nu va faceti prea multe probleme cu kg-mele? Fiecare organism asimileaza dupa cum a fost obisnuit. Daca ati tinut diete pana sa ramaneti insarcinata, organismul va depozita mai mult, preventiv. Daca ati mancat echilibrat pana la gravidie, e posibil sa nu se depuna prea mult, dupa cum va laudati. Oricum, nu cred ca e cazul sa ne impartim in tabere de genul "cu putine kg" si "cu multe kg". Vom scapa de ele dupa nastere, adica acusica

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 36+
AMR 16 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:


buna.ma scuzati ca dau buzna asa..
am o intrebare..ma doare burtica, ma simt foarte balonata..de parca as fi inainte de CM..si am niste scurgeri maronii..
va rog din suflet dati-mi un sfat..ce se intampla? e posibil sa pierd sarcina?
unde as putea merge sa-mi fac acum o ecografie?



am 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

'Neata burticutze! Cum a fost cafeluta?

Karligutza, nu-ti face griji, o sa va dati voi seama cand incepe nasterea, chiar de sunteti la prima ... oricum nu trebuie sa semene o nastere cu cealalta. Deci si cele la a doua pot fi luate prin surprindere ;)
Si chiar de o sa fie alarma falsa, va intoareceti frumusel acasa si asta e ... se mai intampla :)
"Dopul" se pare ca l-am pierdut asa de devreme ptr. ca m-a controlat dr. manual ... barem asa mi-a explicat dr.. Si nici nu trebuie sa-l pierzi ca sa nasti ... depinde de femeie.
MIe la Cris mi s-a rupt apa, asa ca acum stau crispata sa nu se intample prin oras ... umblu deja cu un mare tampon si nu-mi place ... si sigur n-o sa se intample, dar deh, am si eu piticii mei.

Mi-e un somn ... ca nu prea dorm bine noaptea ...
Va pupic! Un week-end fain!

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Gogoasa infuriata" ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Mamii poate reusesti sa dormi peste zi.

Oana nu te-ai hotarat cand mergi la noul dr?

Oana nici eu nu prea mananc cand sunt singura. Cel mai bine mananc cand merg in vizita la prieteni. Chiar daca nu ai luat mult in greutate bb are grija sa isi ia tot ce ii trebuie. Eu asa sper sa fie. Luni eu merg la eco si aflu daca e asa caci nu prea am luat in greutate in utimul timp.



nico30+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

ghinetz nu trebuie sa te stresezi cu medicul, doamne ajuta sa fie totul usor si sa scapi repede si nici nu conteaza cine te asista. Mai ales ca va fi a doua nastere. Mama mea la a doua nastere, nici n-a apucat sa-si ia camasa de nopate, cu rochia de strada cu care a venit la spital a nascut...

Mioara 37+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

inuta ia no-spa, daca poti mergi la ginecolog, si ideal ar fi sa stai doar in pat. fara miscare.

nico30+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput