Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

vai irinusha am constientizat mai bine ce ti se intampla... sa fiu in locul tau cred ca ..

karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:



am trimis si eu 2 PM ca sa ma mai inveselesc nitel...

si am primit inapoi un PM de la cineva... nush cine... care zicea asa:

"ia si culca-te.... ia si culca-te... "

sa fie oare adevarat? hai ca va pup ; ma doare capul de atatea griji



zzzzzzzzzzz



karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Iaca vin si eu cu o burta mare=mare, cu kg multe in plus (din nenorocire, desi nu inteleg cum pentru ca nu am facut excese de niciun fel) si cu un bebelin nastrusnic care de 2 ori s-a asezat cum trebuie in ultimele 2 saptamnai si de 2 ori s-a rotit invers... Macar acuma bine ca e cu capsorul in jos, ca il simt cum sughita jos de tot.

Am si eu o intrebare: voi luati vitamine, ceva? Sau sunt si fete care nu iau nimic? Ca mie nu mi-a dar doctorul nimic. De fapt ma oprise pentru ca zicea ca am luat cam mult pe cantar, si ultima oara nu mi-a mai zis sa le reiau. Oare o fi uitat ca le oprise? O fi cazul sa iau ceva? Analizele sunt f bune, toate in grafic, si mananc multa lactate si alimente ce contin fier... dar totusi, oare chiar sa nu iau nimic!?

sapt. 30 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Witchy, si eu am luat foarte mult in greutate. Parca si aerul care il respir ma ingrasa . De asta, din luna 6, dr mi-a zis sa nu mai iau elevit. Am luat in continuare maltofer, dar cred ca voi renunta si la el, daca analizele de luni vor fi ok.

31+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

witchy_witch nu intotdeauna doctorii tin minte tot despre pacientele lor si de aceea era firesc sa pui tu o intrebare la finalul consultatiei "Dl.dr.am terminat vitaminele pe care mi le-ati dat data trecuta, ce fac? continui? sau ma opresc aici cu ele?"

Nici mie nu-mi spunea de vitamine, dar eu intrebam mereu "mai iau"? pana cand mi-a zis: "iei pana la sfarsitul sarcinii..." si cu asta am incheiat subiectul practic... nu o' mai fo' nevoie sa intreb de fiecare data! deci eu iau ELEVIT de la inceputul sarcinii si nu fac pauza, iar chestiunea cu "LUAREA IN GREUTATE motivata de administrarea de vitamine" eu cred ca e o mare CONFUZIE! nu vitaminele te ingrasa, ci faptul ca mancam necontrolat! sau poate sunt alte cauze, hormonale... predispuneri etc...

asa cum, se mai zice ca de la anti-conceptionale "te ingrasi"... eu cred ca din nou, e un mit, ne ingrasam ca punem asta ca scuza si bagam in noi 7 feluri cu mancare, mancam la tot felul de ore posibile si imposibile si e normal sa ne dereglam organismul... eu nu-s nici vreo subtirica batuta de vant, dar nu m-am ingrasat nici de la anti-conceptionale si nici de la vitaminele dinainte de sarcina sau din timpul sarcinii (am luat 12 kg si sunt in sapt.37... deci eu zic ca inca e ok)...



karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Neata!

Luna, Anto merci de raspunsuri. Am inteles care-i treaba cu isofix-ul. Pai in aczul asta nu o sa iau nici eu ca nu vreau sa arunc banii aiurea. Luna e tare dragut scaunul tau .

Witchy-witch nici eu nu mai iau medicamente...tot din cauza kilogramelor (15 la numar). Poate o fi cum zice Karligutza ca nu au nici o legatura cu vitaminele, dar la mine perioada in care luam Elevit a coincis cu un nr. de kg luate pe termen foarte scurt si ca atare nu le-am mai luat. Bineinteles ca medicul ma intreaba daca le iau, iar eu ii spun ca daaaa . Ma simt foarte bine si fara ele si Maltofer care ma constipa, iar analizele sunt ok.

Andreea saptamana 37 Radu Stefan
AMR 3 SAPTAMANI si ceva...
POZE
nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Buna dimineata va spunem si noi . Am citit tot din urma , tuturor .
Mai nou vad tot mai multe care fac nopti albe . Si tot mai multe se pregatesc pentru a devenii mamici .

alina.a fii curajoasa in continuare , noi suntem in continuare alaturi de tine .

Stiti varianta cu "mancati pentru doi " in aceasta perioada , la care se mai adauga si poftele cred eu ca sunt cauzele pentru care se aduna kilogramele in plus ( ma refer la cele care sunt in plus cu adevarat si nu la cele normale ) si nu vitaminele . Bebe isi ia de la mama tot ce are el nevoie indiferent daca ia sau nu mama vitamine . Un lucru important care doresc sa vi-l mai spun e ca nu vreau sa jignesc pe nimeni .

Otiliainceput 32+Laurentiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Buna dimineata!
Lipsesc fetele la apelul de dimineata?
Sau deja s-a retras lumea la umbra.
Si eu sunt de acord cu Otim in legatura cu mancarea. V-am mai spus ca sora mea e gravida deodata cu mine. Si ea a luat deja 21 kg (eu 12) dar si mananca fata de mine! Eu am noroc ca nu mi-e pofta deloc de dulce sau sucuri si mananc foarte multe fructe. Nici ea nu mananca foarte multa mancare dar bea cel putin un litru de suc pe zi si dulciuri...Amandoua luam elevit. Pe mine ma ajuta mult la scaun si in plus nu ma mai stresez ca trebuie sa mananc nu stiu ce daca nu mi-e pofta.
Dar Ilenutza, de fiecare data cand ne spui ce gatesti ma mobilizezi si pe mine! asa ca plec la bucatarie!

Mioara 37+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

buna dimineatza burticile mele....

Eu am avut o noapte de coshmar ...iar au facut ashtia intreceri cu motoarele si dupa asta m.am trezit la 5 sa ma duc sa imi fac analizele Deci am dormit km 2 ore si ieri vreo 3....ce pot sa zic sunt obosita prashtie...
witchy-witch si eu am oprit vitaminele p kre mi le daduse prima gine la kre mergeam pt k ma ingrashasem prea rau...si m.au dat peste cap total!Si gine 2 la kre ma duc acu a decis k nu imi lipseshte nimic sa nu le mai iau si acum iau doar acid folic pt bebe!

Sper k ziua de azi sa fie mult mai calma...Va urez la toate defapt o zi splendida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Prima oara cand va gasesc la pagina 2. Ce sa fie? Hai sa dam vina pe caldura (cica la Iasi vor depasi 35 de grade)

Si eu iau Elevit pana la sfarsitul sarcinii. Si stiu sigur ca tot ce am depus pana acum (slaninuta, mushchiulet) e pentru ca am mancat. Mai mult ca de obicei. O fi si ceva hormonal si se depune altfel. Nici miscare nu am mai facuta ca atunci cand nu aveam bb la purtator. Asa ca...

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput