Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

ghinetz eu am cumparat de la nivea baby detergent delicat pentru corp si par ...sper k e bun ....am mai cumparat ulei gel...si pt k aici nu am gasit baneocin sau garmastan sau bephanten sau nushu cum se mai chiama cremele alea am cumparat tot de la nivea crema protectiva cu oxid d zinc anti iritatii..sper sa imi fie de folos pt funduletul lui bebe...si sper sa te ajute raspunsul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Oana , sa stii ca asistentele nu au folosit deloc nici samponul,nici sapunul bb-ului.Foloseau sapunul lichid care se afla la fiecare chiuveta din fiecare salon .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
si tu poti sa calci atata timp?


Nico, stii cum se spune: daca e musai, cu placere! Ce sa fac? Nu trebuie calcate? Erau hainutele pt bb plus hainele noastre de zi cu zi. Mama mai sta cu Stefan, ma ajuta ca mai face uneori mancare. Nu o pot solicita la maxim. Aseara sotul imi spunea: de ce calc "carpele" alea? (erau scutecele de finet pt bb. Pentru el erau niste carpe...)


Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

ne-am intors de la dr.! bebelusha are 3 kile si un pic, a luat 800 g in 2 sapt!! este foarte bine dezvoltata, colu e inchis, deci totu e bine. dr. intra in concediu de maine, se-ntoarce pe 1 iulie. mi-a recomandat pe altcineva, in caz ca se intampla ceva in aste 2 sapt. daca nu e nimic, ne vedem pe 3 iulie ca sa programam cezariana. tre' sa iau 3 no-spa/zi pana la sfarsit si gynipral numai la nevoie.
si gata, ma'c in pat, ca e mai sigur!

pupez -dutele!

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">35+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Mie nu imi place sa calc. De fapt, eu nu calc (ca sa fiu sincera). Trebuie musai calcate hainele ptr bb?

31+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Oana , sa stii ca asistentele nu au folosit deloc nici samponul,nici sapunul bb-ului.Foloseau sapunul lichid care se afla la fiecare chiuveta din fiecare salon .


Da, asa imi amintesc si eu, acum ca mi-ai spus tu. Ca daca as fi cumparat eu parca mi-as fi adus aminte. Dar Baneocin ce e? Ti-au dat voie cu servetele umede de la Pampers? Si inca o intrebare: Vivapore, tr din cele mari-mari?

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

ghinetz bwuahahah eu acum rad dar si al meu face la fel=)) dar eu ii raspund knd pune vre.o intrebare deasta de baraj...de ex: pt ce cumperi uleiu ala?! CA SA TE OBLIG PE TINE SA IL DAI PE FIITU CU EL sa aiva pielicik moale!=)) ( nu suporta uleiu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Tizo, oau, ce bine a crescut Olguta! Felicitari si stai in pat pina vine dr din concediu.
Diana, 'concediu' placut, si sa nu nasti in astea 2 saptamini pina iti pui net. Te asteptam cu vesti.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Asaaa...

Unde eram?

Mamii nu te pot ajuta cu privire la bagaj pentru ca eu sunt inca la stadiul de lista, pana in august mai am.

Despre clisma mie nu mi-a facut nici cu Cosmin, iar aici nu se face deloc. Oricum medical cica e cam imposibil sa faci kk pe tine caci se inchid sfinctrele, dar se mai intampla. Daca zic prostii sa ma corecteze cineva. Dar asa citisem ca d'aia nu se fac clisme aici. Si daca se intampla eu zic ca au vazut dr atatea ca nu-i impresioneaza.

Scaun de masina: sunt pe varste. Primele sunt pana la 9kg sau 13 kg (eu am luat pana la 13 sa ajunga mai mult) si trebuie sa fie cat de cat intinse adica spatele la bebe sa stea cat de drept se poate. Sunt in directia inversa de mers, adica bebe nu poate sa vada in fata ci in spate. Motivul este ca in caz de accident bebe nu are muschii gatului format si cand franezi sau esti lovit isi poate fractura coloana. Montat invers el nu este impins inainte in scaun. Un alt lucru de stiut e ca aceste scaune nu se monteaza pe scaunul din fata daca acesta e predispus cu airbag. Se pune airbagul pe off si apoi se poate monta in fata (conform cu legislatia tarii, aici e voie, nu stiu in Romania cu noul cod). V-am spus tot ce stiu.

Mioara ce aproape esti si tu.

Ioana unde vrei sa emigrezi?

Diana te asteptam inapoi dupa instalarea internetului.

Oana trimit unghiera.


Al meu sot se implica cand e vorba de bebe si e entuziasmat dar normal ca mai imi rasar si mie piticii. Insa e entuziasmat de rochite, fustite, patut, el vroia mult o fata in plus pe fiu-miu nu l-a prins mic, l-a "luat" de la doi ani, deci abia asteapta bebe cacacila.
Dar sunt sigura Oana ca si al tau e interesat numai ca avem noi pitici pe creier, iti zic eu.

Luna 31 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

olguttza, felicitari pt bb! Odihnest-te si sa stai cuminte pana vine dr. din concediu, da?

quote:
Trebuie musai calcate hainele ptr bb?


Ashera, cam da. Din motive de distrus orice microb ce ar putea face rau la bb. Dar e placut sa o faci. Mai greu e cu camasile sotului...Sau cu lenjeria! Ai vazut karligutza ce simpatica a fost cand ne-a intrebat daca avem fier de calcat in miniatura. Ea se si inchipuia in jocurile copilariei, cu papusi si accesorii pentru ele. Dar chiar asa te simti cand vezi hainutele alea mici-mici (Lavina tocmai ne-a povestit)

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput