Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

andreea c eu mi-am luat scoica de la chicco, are baza la fel ca si scaunele de masina; cu scoica o sa-l scot din spital, si poti in casa sa-l tii pe copil in bucatarie, daca vrei sa fie langa tine si inca nu sta in fund sa-l pui in scaun.

Mioara 37+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Buna fetelor.
Am intrat si eu dimineata, si cand am ajuns la zi cu cititul am avut treaba, ca azi este ultima zi la munca si sunt tot felul de probleme pe ultima suta de metri. Intru acum si ce vad, deja a-ti schimbat capitolul.
Nastere usoara fetelor care sunt pe ultima suta de metri. Sa aveti niste puiuti sanatosi si frumosi.
Cum am mai spus si mai sus pentru mine azi este ultima zi de lucru, si ca sa nu-mi fie usor, de ieri am niste dureri groaznice de burta si de fund, mai exact ma doare noada si in sus pe coloana. Si cum lucrez eu la calculator, ca nu pot sa stau jos si nici pe spate?????? Lucrez din picioare, si cand ma mai linistesc ma asez jos.
In ceea ce privesc kilogramele, eu nu am luat decat 6,5 kg pana acum. Dar nu sunt o slabuta ca aveam destul de multe de dinainte de gravidie. Bebelina are cam 2 kg.
De la ora 17 cand plec acasa din pacate nu o sa mai am internet, dar in 2 saptamani imi iau si eu calculatorul si o sa am net si promit sa recuperez si sa va scriu, chiar mai des de cat am facut-o pana acum, avand in vedere ca scriam de la munca.

Sa nu uit, azi facem 34 saptamani si mai avem 6 saptamani pana la marea intalnire.

Diana 34+ si Alexandra Maria
mai avem 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

O zi buna tuturor. Si muuulti

Aseara v-am lasat la pagina 15 si acum va gasesc la un nou capitol Harnicutele mele dragi...

mamii, si eu am o valijoara pe roti, dar ma gandeam ca e prea mare. Nu am cumparat inca nimic pt spital, dar din ce povestesti se pare ca mai imi trebuie una. O sa vedem cum face. mai lasam si acasa si aduce sotul pe parcurs. Totul e sa lasam in pungute cu eticheta, ca altfel...Cine stie ce-mi aduce! Si nu de alta, dar nu vreau sa ma crizez acolo.

Si ca tot veni vb de sot: Luna, trimite si la Iasi unghera aia! Sau te-ai decis, folosesti cutitul! Eu inteleg ca e stresat la munca, dar incerc sa-mi fac una bucata sot sa priceapa ca nu mai sunt asa zglobie ca acum 34 de saptamani. Ca mi-e f greu sa cobor si sa urc pana la etajul 3 pentru cumparaturi mici si ca vreau sa ma ajute si el. Dimineata si-a facut cafeaua (si, de...mi-a si spus ca vezi Doamne, a facut-o el) apoi s-a imbracat si a plecat. Pai stai asa, baiete! Da poate am nevoie de o paine, de o sticla cu apa sau macar sa ma ajuti sa fac patul...No!!!
Si inca o chestie, sa vad daca numai al meu e "shochi". Sotul vostru e impresionat ca vine bb? ca al meu e rece, rece. Ii arat hainutele...nimic. Il consult unde si cum sa asezam cosuletul...nimic. Il solicit sa mergem sa cumparam ce-mi trebuie pt spital...nimic.Disper, frate, nu alta!!! Vreau o unghera!!!!!

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Si ca sa fie ziua ok, azi de la cabinet de la dr. meu ginecolog mi s-a confirmat ca pleaca in concediu de pe 13 pe 25. Eu pe 12 fac 38 de saptamani, iar DPN e pe 26, deci...total aiurea!!! Coincide concediul ei exact cu momentul in care ar tr sa nasc. Inainte de 13 nu vreau cezariana (am totusi 37 de sapt), iar pana pe 25 nu ma risc sa astept. Interesant, nu?!

Pe 5 merg la ea la control, dar ma gandesc de ce nu mi-a zis mai din timp de concediu, ca la urmatoarea eco sa merg deja la dr. la care "ma repartizeaza" (eu o sa vreau la un anume dr, dar cine stie...) As vrea sa ma vad si cu dr. respectiv inainte, sa vada si el ce si cum...Merg pe 5 sa faca ea un eco, adica ii dau din nou niste bani si apoi pleaca. Merg sa dau si celelilate, nu?

Hai ca sunt de jale azi. Prea s-au adunat toate.
(Ca sa nu mai spun ca ieri am calcat 4 ore!!!! De la 22.00 la 2.00) Curgeau apele de pe mine de credeam la un moment dat ca curge lichidul amniotic. Nu va spun ca tinuta era cea de la botez, adica...nik. Oricum, m-a obosit tare atata stat in picioare. Plus ca peste zi am si spalat niste hainute pe care am tinut musai sa le clatesc eu, manual, adica in cada, deci stai ca .... aplecata si clateste. Daca n-am nascut ieri sau in noaptea asta, tot e bine. Desi zic ca e cazul sa nu ma mai risc, nu?!

Gata. V-am innebunit cu ale mele.

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Oana, nu cred ca exista un tatic sa nu fie impresionat de venirea pe lume a viitorului copil! Poate e doar foarte stresat si nu se poate exterioriza. Oricum, tu il cunosti cel mai bine. Eventual stai de vorba cu el. La Stefan tot asa s-a comportat?

31+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Oana , mama , ce patisi ? O sa vezi ce topit va fi dupa bb cind o sa il vada zi de zi .
Eu vorbesc .Al meu sot ,ca si al tau , nu era impresionat de nimic , de nici o miscare a bb-ului ,nu tin minte sa fi pus mina pe burtica mea din proprie initiativa .Pe cind la primul , he,he,he ,toata ziulica vorbea cu el ,ma intreba ce mai face etc.Iar dupa ce am nascut ,il tinea mereu in brate ca sa il calmeze (bine , ca a fost si un bb din ala plingacios ).La al treilea , nu mai apuca sa il vada chiar atit de mult , ca ii sar in spate astia mari ,care abia il asteapta sa ajunga acasa .Nu stiu de ce , dar momentul sosirii tatalui imi aduce de fiecare data aminte de Creanga .Pe Bogdanel i-l mai pasez in brate atunci cind nu am rabdare sau timp sa il tin sa rigiie dupa ce il alaptez .

Mamii , bagajul de spital eu l-am impartit asa



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

ghinetz hai as te sustin eu stay linishtita nu esti singura in situatia asta .... de ex nici al meu nu ma ajuta sa fac patul sau alte lucruri kre pentru mine deja au ajuns un mare efort... dar in caz de strange sau imi aduce un pahar cu apa tine sa imi spuna in mod raspicat k el a facut lucrul ala, nu altcineva!( vb vine de apa...lista este mult mai stufoasa)...Kt despre venirea pe lume alui bebe sunt sigura k se bucura dar barbatii sunt nishte specimene greu de inteles..nu sunt k noi femeile..vai fata ai ramas gravida super!( chiar dak multe nu se bucura knd zic chestia asta), barbatii nu o zic dar o simt ....sunt sigura .si pe langa toate astea nu te mai stresa reeeelax nu de alta da stresul nu te va ajuta cu nimic( eu vorbesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

oana eu am noroc ca ma ajuta sotul, numai ca are un program tare incarcat. pleaca la 6.30, vine la 15.30, pleaca la 16.00 si mai vine in cel mai fericit caz pe la 18.30 (de obicei la 20.00). acum nu mai am apa si fructe si trebuie sa astept pana vine el. asteapta copilul, se bucura, dar nu pupa burica, nu vorbeste ce ea, nu pune mana cand misca bb, etc. prefera doar sa ma tina in brate. aseara bb si-a scos o manuta la interval(sau ce o fi fost), era foarte vizibil si parca a fost si el incantat. asa e el asa ca nu imi mai bat capul.
ce ma deranjaza e ca nu vrea sa-mi cumpere mancare gatita. prefera sa ma ajute cate o prietena si mie nu-mi place sa apelez tot timpul asa ca ma mai chinui eu ce semipreparate.

vad ca multi medici merg in concediu in curand. eu am intrebat de la inceput cand are concediu si mi-a spus sa stau linistita ca o sa fie cu mine. o fost in concediu o saptamana, sper sa nu imi rezerve vreo surpriza.

oana mi se parea normal sa-ti spuna azi cu cine te lasa. pai la ce sa te mai vada ea?
si tu poti sa calci atata timp? si sa speli la mana? mie mi-a calcat azi bona ca era cam mare teancul. maine alex pleaca la bunici si eu ii puneam hainele sifonate. noroc cu bona.

nico30+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

gabiarama iti multumesc k mi.ai destupat creirii mei leshinati de caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Multumesc muuult pentru sustinere. E drept...barbatii sunt de pe marte si femeile de pe venus (parca era asa o carte). Stiu ca ei se manifesta altfel, dar... Uneori cand ma mai dojeneste ca stau pe DC ii spun ca de fapt aici gasesc ceea ce nu ofera el. Multumesc inca o data

Gabi, m-am mai uitat o data pe lista ta la bagajul de spital. Si am o nelamurire: tr sapun, sampon pt bb in spital? De care?Am uitat complet> V-am spus eu ca am uitat tot de la Stefan, nu m-ati crezut...

Oana 34+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput