Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Inuta ne bucuram ca e bine. Stai in pat si urmeaza tratamentul pe care l-ai primit si totul o sa fie bine . Gabi, eu stiam ca dupa extractii nu ai voie lapte! Nu ti-a zis dentistul sa eviti lactatele? . Alexi, imi pare tare rau ca iar ai ajuns la spital. Mai rezista putin , nu mai e mult si o sa ne tinem bb in brate. Te pup .

32+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Nico multumesc . Si la mine tot pica netu. Si vad mesajele cu intarziere..

32+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

simo se pare ca trecem toate la statul in pat. poate nu vom fi obosite dupa ce vom naste. doamne ajuta sa ste bb-ii in burtica macar pana la 38 de saptamani.
ar fi bine sa nu prinzi drag de zid ca poate mai e nevoie de el. eu sper sa nu il folosesc, dar nu se stie niciodata.
eu nu prea am stare in pat si cum ma simt bine cum fac cate ceva prin casa sau la calculator; burtica se intareste si apoi fuguta in pat. deci sanse sa folosesc zidul asi avea si eu.

brazuca azi dupa dus nu mi-am mai pus bustiera si nu e bine. sunt tare transpirata. cu bustiera nu transpir.

trebuie sa merg la ziua unui pusti de 2 ani si deja sunt obosita. plus ca nu am in ce sa ma mai imbrac. din trei perechi de pantaloni de gravide doua sunt la limita, parca ma strang putin si una e transparenta. in fusta nu se poate ca nu a venit cosmeticiana ieri.

ma pun putin in pat si apoi fug la chef. am luat sampanie fara alcool si pustii sunt inebuniti dupa ea.

nico31+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Buna dimineata burtici,
Ma gandeam ca poate voi stiti cate ceva despre sughitatul bebelusului in uter. Micuta mea sughite cam mult, ieri a sughitat de 3 ori, azi iar a apucat-o sughitatul din nou. Stiti ceva de asta? Vi se intampla si voua?
Va multumesc anticipat.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

ingerasul meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

35+ Ingrid Ecaterina si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

criatina sughitul este de fapt incercarea bblushului de a respira...adica el exerseaza si isi dezvolta reflul de respiratie. Nu e nimic de speriat.

Simona 33+ Matei Hisham

Nu e suficient sa apartii speciei umane ca sa fii om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Daaaa...e mult mai bine cu bustiera. Imi pun pudra non stop si ramane acolo unde trebuie si normal ca nu ma mai irit mai mult decat eram. Si parca absoarbe si transpiratia.

Vad ca toate trecem prin perioada de stat la pat. Eu obosesc si cat ma duc pana la bucatarie...am mai facut si mancare azi. Si ma taie toate transpiratiile.

Ma pregatesc pt infruntarea de dupa nastere cu soacra-mea, pt ca deja sunt convinsa ca o sa aiba pretentia sa o las si pe fiica-sa sa se "joace"u fiica-mea. Mai ales ca stam in aceeasi casa. Nu stiu daca va mai amintiti cam ce probleme am avut cu respectiva...dar au fost multe si grave, deci refuz total sa o las langa copilul meu. Asa ca.....sa vedem ce va urma. Vad ca deja ii ofera sotului jucarii pt asta mik...i-am zis ca am bani sa iau jucarii la fata nu am nevoie de resturile ei prafuite pt fiica-mea!!!
Stiu ca poate par "rea", dar motivele sunt destule! Deocamdata lucrurile sunt asa...suspendate, dar cand o sa apara bebe va trebui sa pun piciorul in prag. La urma urmei e copilul meu si numai eu iau hotarari in privinta lui (evident impreuna cu sotul). Nimeni nu are cum sa ma "oblige" sa accept pe cineva in preajma copilului daca eu nu am incredere in persoana respectiva.

ce ziceti...sunt rea??


Denisa Maria
Mai sunt 5 saptamani!!!

poze cu noi + poze cununie
hainute bebe Denisa Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

cristina, simo ti-a raspuns f bine referitor la sughit. musculatura bebelusului este incomplet dezvoltata si isi va continua acest obicei si dupa nastere, vei vedea. important e sa stii ca nu are nici o semnificatie patologica, nu il doare si nu trebuie "tratat" (am mai auzit ca bebelusilor li se da apa sau picaturi de lamaie cand sughit! e suficient sa il pui la san sau pur si simplu poti sa-l lasi in pace. o sa-i treaca de la sine).
si apropo de asta, si arina sughite f des, are cateva reprize pe zi.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

pe ziua de azi!

Anya, de abia astept sa vad "cadoul" de ziua mea - mica Arina!Am fost tare cuminte si vad ca am parte de un cadou f frumos.....

Alexi, ai grija de tine si de bebe si hai cat mai repede acasa! Inca nu a venit vremea de stat in spital!

Inuta, urmeaza tratamentul dat de dr si stai cat mai mult in pat si sa eviti efortul fizic cat se poate de mult!Sanatate!

Simo, nu te atasa de zid, ca are multa lume nevoie de el! Eu de exemplu.....pt ca desi am marit doza de meducament, tensiunea mea tot 13/6 e.....si scade greu de tot... se pare ca Mara mea nu mai are rabdare si vrea sa ne cunoastem ....cu toate ca eu as vrea sa mai stea 3-4 sapt, ca de abia am intrat in sapt 35

Brazuca ma bucur ca ti-e mai bine cu bustiera si cu pudra de talc! macar scapi de usturime....ca eu stiu cat e de nasol....ca la cat "material" am eu am trecut si eu prin asta cu ani in urma. vad ca acum am scapat, dar am purtat bustiera de la inceputul sarcinii.

Andra
35s Mara Teodora

"Cere si ti se va da!"

Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Am facut si noi ochi dupa somnul de dupa-amiaza. Azi ne-am aventurat un pic pe afara, dupa aproape 2 saptamani bune, chiar foarte bune as spune eu. Am fost sa vedem un patut pentru Miruna, ochit de mama mai devreme. Lemn, doua niveluri pentru saltea, masa de infasat cu saltelutza si sertare care mai tarziu se pot detasa de patutz si acesta devine un pat de 1.70 lungime. E cam scump pentru bugetul pe care ni-l facuseram noi, dar bunica (mama mea) s-a oferit sa contribuie, asa ca ramanem probabil la acesta.

Fetelor, nu va pot explica ce senzatie de Alice in Tara Minunilor am avut in magazinul acela. Nu-mi venea sa cred cate lucrushoare, jucarii si flecushtetze pot sa existe pentru un bebe asa de mic... Sa fi avut bani cerd ca as fi golit rafturi intregi! Dar spunea bine cineva mai demult, unui copil ii trebuie, mai mult decat orice, dragoste si siguranta ca parintii sunt aproape de el. Restul sunt pentru vanitatea noastra de parinti...

Simo, sa te faci repede bine! Nu-i numeni in locul tau, dar suntem toate alaturi de tine!
Anya, numai bine sotului tau iar tie, nastere usoara si refacere cat mai rapida! Sa va bucurati de cele doua fetite minunate pe care le aveti!
inuta12, ma bucur ca ti-ai recapatat speranta! Sa stii ca e esential sa stai linistita in pat perioada asta, sa nu faci nici cel mai mic efort fizic. Conteaza mult sa ai moralul bun si sa fii optimista!
Brazuca, cred ca ai dreptul, ca parinte, sa decizi cine poate sau nu sa stea cu copilul tau. Iar in cazul in care ai motive intemeiate sa respingi pe cineva, cu atat mai mult.
Acuma nu vreau sa par prea indrazneatza cu ce o sa spun, dar m-am gandit si eu mult la asta pentru ca si noi, ca toata lumea, avem simpatii si antipatii. In plus, eu n-am avut niciodata o familie in adevaratul sens al cuvantului asa ca sunt, cu siguranta, un pic mai intoleranta si mai exigenta cu cei de langa mine decat cei care au crescut in familii numeroase. Cred insa ca voi incerca sa nu transmit aceste antipatii si copilului meu (daca eu nu plac pe cineva, nici copilul nu are voie sa-l placa pe respectivul). As incerca sa ma temperez un pic pentru ca fetita sa creasca deschisa si sociabila si sa fie iubita de cat mai multa lume. Chiar si de cei pe care eu nu-i iubesc ... Nu stiu daca ti se potriveste si tie sfatul asta, pentru ca imi amintesc din ce povesteai tu ca erau la mijloc lucruri mai grave. Oricum ar fi, sunt sigura ca tu te gandesti mai mult la binele copilului si asta primeaza!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

gabi daca iti povestesc ce mi s-a intamplat mie cu o masea de minte anul trecut, prin comparatie, ai sa vezi ca e normal ce ti se intampla si tie acum... deci, am fost eu la stomato sa-mi extraga a doua masea de minte care facea scandal pe acolo si fiindca avusesem deja experienta unei extractii de acelasi gen tot cu doctorita asta, am zis ca scap ieftin si de data asta (pe prima mi-o scosesem acu' 2 ani in vreo 10 minute... cam atat!); eh, la cea de a doua masea n-a mai mers in 10 minute.. si nici macar numai cu 2 anestezii doar (a se intelege ca la mine nu prinde niciodata prima anestezie!), ci a durat 5 ore si au trebuit 8 anestezii... Crede-ma ca am crezut ca mi s-a dizlocat maxilarul de atata tinut gura cascata si mai ales de la ce ramasese in locul maselei de minte... adica o gaura cat "Groapa Marianelor" din Oceanul Pacific! nu mai puteam sa fac nimic, asa cum ai zis si tu... ba mai mult, a durat o luna si ceva la mine ca sa imi simt si eu "muscatura" fara sa se mai auda "crant! crant!" aveam mereu senzatia ca asa voi ramane si ca nu se mai aseaza oasele alea la loc... dar a trecut! stai linistita ca si durerea va trece, important e ca eu am luat antibiotic si inainte de extractie si dupa! la maselele de minte se cam da astfel de tratament.. acum tu pentru ca alaptezi s-ar putea sa nu poti lua, dar intreaba stomatologul cel mai bine. Oricum atentie sporita ce mancarica intra pe acolo, banuiesc ca fara medicamente tb.sa fii de 10 ori mai precauta sa clatesti bine zona! poate cu ceva ceaiuri? musetel, etc? tot cu medicul stabilesti, pt.ca zau nu as sti ce sa te sfatuiesc de aici incolo, am vrut doar sa iti mai iau din grija ca durerile au ceva doar cu tine ... te pupik si ai grija de tine!

karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput