Mamici de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buna dimineatza!

Mamii de ce te-ai sculat la 5 pentru analize? Esti departe de spital? Ai grija atunci sa ai benzina mereu in masina ca poate faci vreo surpriza cand o fi sa nasti. Eu am de gand sa-l trimit pe sot sa faca si revizia la ambele masini ca nu se stie niciodata.

Inutza eu zic sa iei repede o no-spa si sa stai in pat, asta daca nu reusesti sa vb cu doctorul tau.

Karligo tie iti arde de "doape" la ora aia tarziu in noapte? nu vezi ce zice Irinusha ca ea la Cris nu l-a pierdut, eu nici nu stiu cum arata.

Eu am luat 9 kg in sarcina pana acum si ma simt ok, desi ma misc cu incetinitorul.



Si vezi ca nu te doare capul de la griji ci din cauza ca te dai cu el de zid prea mult.

Oana nu-ti mai face griji ca iese bebe cumva de acolo.

Luna 31 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

salut burticile

aazi am schimbat si noi prefixul,iar saptamana viitoare mergem si noi la eco sa vedem cat am crescut.
anto imi pare rau ca te-au apucat contractiile dar hai ca nu mai ai mult .

30+giulia rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by inuta12


buna.ma scuzati ca dau buzna asa..
am o intrebare..ma doare burtica, ma simt foarte balonata..de parca as fi inainte de CM..si am niste scurgeri maronii..
va rog din suflet dati-mi un sfat..ce se intampla? e posibil sa pierd sarcina?
unde as putea merge sa-mi fac acum o ecografie?



am 5 saptamani



Inuta12 si eu te sfatuiesc la fel ca celelalte fete! fugi repejor la un medic specilist obtetrician-ginecolog si vei vedea ca iti va prescrie ceva care sa il tina pe bebe acolo... organismul intr-adevar poate avea reactia aceasta de respingere a "acel ceva" nou care incearca sa se instaleze in uterul tau. Eu la 7 saptamani am primit preventiv (tot de la o foarte mica scurgere pe chilot... taman atunci cand am fost la primul control se intamplase) urmartorul tratament:
- 7 zile cu no-spa (1 comprimat pe zi cu scopul de a avea o relaxare mai buna a peretelui uterin in aceasta perioada mai critica de inceput)
- 7 zile cu scobutil supozitoare (2 pe zi - 1 dimineata si 1 seara; tot cu acelasi scop... de a nu forta "nimic" in zona )
- 30 zile cu utrogestan intravaginal (4 pe zi in prize de: 1 dimineata, 1 la pranz si 2 seara.... practic se introduc pastilutele de utrogestan in vagin si apoi cu putin repaus la pat ele isi fac efectul foarte aproape de locul faptei si ajuta la fixarea "oului" de peretele uterin)

Si bineinteles, incearca sa fii linistita, durerile de burtica vor trece cu odihna la pat si cu un tratament, dar atentie, tre sa te pazesti un pic de efort, de ridicat greutati, alergat, sarit in sus, grabit, etc.... DECI FARA EFORT

Acum tu nu urma "reteta" mea, dar iti spun toate astea ca sa te linistesti si musai sa mergi la doctor! O sa fie bine, ai sa vezi! GOOD LUCK si multa sanatate si fii vesela! vine bebeeeee!!!



karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

luna cum pot intra si eu pe mailul comun ca nu stiu?

30+giulia rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

quote:
Originally posted by madabout2003
Anto mai ai rabdare pana la ziua z ? Eu de ce ma apropii de ce parca e mai lunga asteptarea!!

MADA 29+, cu Emily

Noi doi+1



Mada, pe de-o parte de abia astept, pe de alta mi-e teama, cum ziceam am sentimente f contradictorii, nu reusesc sa fac pace cu mine insumi si-mi vine sa-i musc pe toti cei din jurul meu.

Anto 36 cu siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

luna pt k am fost la o prietena la spitalul la kre o sa nasc.... kre a fost de garda si la 6 fara cva trea sa fiu acolo sa imi ia tot sanjele .... Adevarul e k pana la spital fac ceva vreme ...fac o jumatate de ora dak nu e trafic... si sigur o sa fie knd o sa nasc...si pe langa asta e langa vatican si in unele zile strazile sunt inchiseSper sa nu nasc in mashina k mama a zis k ea in 4 ore a nascut... si gine a zis k nasc rapid... si pana o sa imi fac dush shi toate cele ( ma bazez pe faptu k dak nu mai pot mai e un spital in drum )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

nma, irinusha am inteles! nu o sa imi mai fac griji.. sunt f.optimista de altfel, insa treaba cu dopul credeam ca e destul de critica...

iar simo, luna o sa incerc sa nu ma mai dau cu capul de zid dar sa vad ce alt emoticon il poate inlocui... insa la propriu as vrea un pic cu capul de zid daca zici tu simo ca poate asa scap de inducere... eu nu m-am gandit la asta (ups, again... se pare ca m-am invatat prost) dar s-ar putea sa ai dreptate ... oricum am niste dureri si fara sa ma agresez eu fizic, asa incat tare cred ca mi se apropie inevitabilul... si abia astept! cat mai e pana pe 6 iulie? oho... nasc eu pana atunci, nu-i asa?

bine zici luna sa imi trimit si eu sotul sa faca revizia la masina, ca deh... si roma e aglomerata, dar bucuresti-ul e si mai si... + benzina in rezervor (eventual si un bidonas mic de rezerva in portbagaj)... chiar ai avut o idee grozava cu sfaturile pentru mamii referitoare la starea masinii cand o fi sa nasca; grija asta o putem avea ACUM nu atunci cand avem "treaba".. off! (ups again... promit ca nu mai fac )

karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

karligutza crede.ma k nu se compara TRAFICUL si prostia de aici cu ce e in bucureshti..bucureshtiul sta ink bine momentan....!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

imi vine sa plang..dar sincer nu am lacrimi..
mi-e teama de ce s-ar putea sa aflu pe 22..
nu mai are rost sa merg la Tutu...
am fost acum la o clinica si mi-am facut ecografie..avea dopller..
in fine..mi-a spus ca se vede doar sacul embrionar nu si embrionul..ca s-ar putea sa fie deja eliminat..sau sa nu se vada inca..asta cred ca a fost spusa ca sa ma incurajeze pe mine..nu stiu ce sa zic.

va rog spuneti-mi ceva..e posibil ca la 5 saptamani sa nu se vada inca embrionul? Doamne..ce ar trebui sa fac?
am in continuare pe hartie acele pete maronii..foarte pale ca si intensitate...dar totusi sunt..

sa mai merg la Tutu..sau sa astept pana pe 22? unde e tutu acum? la elias? sa merg direct? oare el vede altceva? ma indoiesc..
sincer nici nu stiu ce sa fac. sunt foarte socata.
va rog ajutati-ma




am 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Buna fetelor,

Felicitari celor care au nascut si nastere usoara celor care mai au pana la marea intalnire.

Sunt o mamica de martie-aprilie si voiam sa va intreb daca va intereseaza o pompa electrica NUK. Am cumparat-o aproximativ acum o luna si am folosit-o doar de cateva ori, pentru ca nu am avut nevoie, din pacate. Are mai multe trepte de viteza, si laptele se mulge direct in biberon. Este in garantie. Pretul este 280 RON, usor negociabil.

Daca este cineva interesat imi puteti scrie pe PM.

Numai bine,
Valentina

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)

Mergi la inceput