MAMICI DE ITALIA

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by dana7mi

Petronela, ai decis sa nasti la Milano?



Da, la Milano, la Mangiagalli ... tu unde ai nascut? Te astept la mine prin noiembrie daca esti prin zona ...

Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Petro, vad ca ne-ai parasit ! Chiar asa, ne lasi fara vesti despre tine? Ce mai face bebelina? Te-ai hotarit la nume?



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

quote:
Originally posted by dana7mi

Petronela, ai decis sa nasti la Milano?



Da, la Milano, la Mangiagalli ... tu unde ai nascut? Te astept la mine prin noiembrie daca esti prin zona ...

Petronela




eu am nascut la Buzzi; initial am vrut sa merg si eu la Mangiagalli (acolo am facut prima ecografie, primele vizite), insa am renuntat, desi amandoua spitale sunt universitare si au cam aceeasi politica ... doar ca Buzzi mi s-a parut mult mai organizat (dupa prima vizita la Buzzi, ei mi-au programat toate vizitele, toate analizele). La urma urmei cam toate sunt la fel.

Vin cu placere, doar sa-mi dai de stire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by MIKUTA4

BUNA FETELE!
Dana sa iti traiasca flacaul este frumos tare mincal-ar mama,iar ptr dintisori vezi ca in farmacie este un gel care poti sa il dai cu el si nu mai sufera asa tare ca ii aleviaza din dureri.

Mirela 19+

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU




multumesc Mirela! am dat si cu gel, mai nou in farmacie este o solutie "camilia" , sunt flacoane de solutie si se dau bucal. Au efect calmant imediat, doar ca evit sa-i dau tot felu' de solutii ... faza este ca in perioada cresterii dintilor setea este mai mare si se trezeste de mult mai multe ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata' e asa de racoare pe aici la mine(in dim. asta)!
va invit la o gura de are curat de munte....


Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Neata !!!

dana - am auzit de Buzzi da' nu stiu amanunte, cum e etc. Eu merg la Mangiagalli ca acolo e dr. asta care ma urmareste in sarcina. Am mai avut o prietena care a nascut de curand (in mai) acolo si am fost la ea la spital, nu mi s-a parut asa infiorator ... bine, era doar o vizita ... De aia am zis ca vreau sa fac cursurile pre-parto ... sa intru mai mult in atmosfera spitalului. Alta prietena de-a mea acum gravida merge la San Raffaele ... o imensitate de spital ... mi-a placut si atmosfera de acolo asa, dupa o prima vizita.
Daaa .. mai tinem legatura pt. vizite. Deja o prima doritoare sa ne viziteze este ... o fata de la italience.

Asaaaa ... eu ca sunt cu intrebarile astea intrebatoare . Imi vin flash-uri si tre' sa va intreb si pe voi, sa aflu pareri ... unde ati facut sau intentionati sa faceti botezul? Noi il vom face cu siguranta aici, in It., desi mi-ar fi placut in RO. In fine, din varii motive il vom face aici ... biserici ortodoxe sunt cu duiumul prin zona ... dar dupa aia petrecerea? Ati facut la rest. sau o masa acasa? Sau cum intentionati sa faceti?



Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Neata !!!

Asaaaa ... eu ca sunt cu intrebarile astea intrebatoare . Imi vin flash-uri si tre' sa va intreb si pe voi, sa aflu pareri ... unde ati facut sau intentionati sa faceti botezul? Noi il vom face cu siguranta aici, in It., desi mi-ar fi placut in RO. In fine, din varii motive il vom face aici ... biserici ortodoxe sunt cu duiumul prin zona ... dar dupa aia petrecerea? Ati facut la rest. sau o masa acasa? Sau cum intentionati sa faceti?



Petronela




noi am vrut sa-l botezam la catolici, insa am fost refuzati ..... unul ne-a spus ca 2 parinti de alta religie nu sunt in gradul de a invata copilul tainele catolicismului .... altul ca se supara preotul ortodox .... am gasit un preot catolic (roman) care tinea slujbe inafara orasului (Corsico) doar ca era prea departe ... asa ca pana la urma l-am botezat la biserica ortodoxa de la Milano .... in post, dar de-a dat dezlegare .

Botezul (in biserica) a fost frumos, am avut si prieteni italieni care au ramas entuziasmati de ritul ortodox (la catolici este ceva mai simplu).

Cum la biserica am fost programati pt. ora 16:00, petrecerea a fost un aperitiv (era prea devreme pt. cina si in Italia nu se fac petreceri mari pt. botez, se face ceva restrans), desi a fost mancare ca pt. cina (bufet cu autoservire).
Aproape de casa avem un restaurant care se poate inchiria seara sau sambata/duminica. Meniul l-am facut impreuna. Am platit pt. numarul de persoane. Am avut circa 50 invitati.

A doua zi, acasa, am scos din mir ... am invitat putine persoane. Doar o pereche de nasi (romanii, ca ei le au cu aceasta traditie) si inca o pereche (moasa). As fi invitat mai multi, dar din lipsa de spatiu am fost nevoita sa ma abtin.

Peste 2 saptamani vrem sa-i luam din mot, am invitat nasii (de aceasta data si pe cei italieni), de aceasta data facem o cina ... in aer liber, o nasa mi-a pus la dispozitie terasa, deci spatiu este berechet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Neata !!!
Daaa .. mai tinem legatura pt. vizite. Deja o prima doritoare sa ne viziteze este ... o fata de la italience.

Petronela




o prietena, care pana la urma l-a si botezat pe Ale, mi-a fost foarte aproape in momentele nasterii (si dupa) ... sa stii ca-i foarte important sa ai pe cineva alaturi in acele momente.

ea, imi povestea, ca s-a simtit foarte singura (si a avut 2 nasteri in Italia, prima la Buzzi, a doua la Mangiagalli). Nu avea prieteni, sotul muncea ... iar ea era singura in spital... singuratatea apasa mai greu cand vedea cum vin in vizita la celelalte mame ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Hello!

Ce mai fac fetele cucuiete?

Serj in postarea de ieri te-am botezat Dana....tre' sa dau mielul acum,ce sa fac?....multumesc inca o data pt incurajarile in privinta furiei laptelui ....asa o sa fac....daca vad ca Matteutu' meu "nu goleste laptaria" o sa-l trimit pe tati sa-mi ia pompa de sin....din cite am inteles,cea electrica de la Avent ar fi buna...
Petro si noi tot aici vom face botezul,in rit catolic...
Am fost aici la 2 botezuri de italieni si sincer nu am fost deloc
incintata...e muuult mai frumos in rit ortodox si as fi vrut asa,insa sotul fiind italian,il vom face catolic...
Dupa biserica vom merge la un restaurant...dupa calculele noastre vom avea in jur de 40 de invitati...
Da' mi-am scos pirleala cu nunta,pe care am facut-o in Ro,evident in
rit ortodox ...si am dansat cit sa-mi ajunga si pt nuntile la care am fost aici,la care se statea doar la masa si din cind in cind se mai asista la cite o gluma puerila...
mamii nu ne mai zici nimic?
Mikuta,slimatei,Dana


Picca 32+ cu Matteo



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

dana - sar'mana de informatii !!!

Pai noi vom face botezul la o biserica ortodoxa, in rit ortodox si din punctul asta d evedere sunt multe biserici prin zona, trebuie doar vorbit si prenotat cu preotul. Despre petrecerea de dupa ... acasa nu am cum sa fac din lipsa de spatiu ... trebuie sa ma orientez de vreun rest, local si sa vad preturile ... mai e pana atunci, dar asa de curiozitate vroiam sa stiu ce faceti voi poate imi vin si mie idei. Oricum, botezul va fi prin febr.-martie, daca totul va fi bine.

Cat despre vizite ... da, e ff rau sa te simti singura. Bine, eu nu de asta te-am invitat ... ca sper sa am ceva prieteni alaturi in momentele alea, sotul, o fam. de italieni care ne-au "adoptat" si care ne sunt mereu alaturi ... ci pur si simplu mi-ar face placere sa te cunosc si sa mai impartasim pareri, sfaturi despre momentul magic pe care o sa-l traiesc, avand in vedere ca si tu ai trecut prin asa ceva ...

Petronela

Mergi la inceput