MAMICI DE ITALIA

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

cristina - sa iti traiasca tesorinii ... frumoase nume !!!

Eu stau pe langa Milano, la vreo 40 de min. cu masina. E un sat mai mare (de curand a fost declarat oras ca a depasit 12.000 de loc.). Problema e ca nu-i nici munte, nici mare ... campie, ceata cat cuprinde atunci cand e sezonul, orezariile lui Scotti prin preajma. Sunt la vreo 3-4 km. de loc. unde s-a nascut Gerri Scotti si Maria de Filippi ... insa nu imi plac oamenii, ff rasisti si impotriva strainilor (pe de o parte e de inteles, dar mai sunt si exceptii bune pe care ei nu le iau in consideratie si ii eticheteaza pe toti la fel), cu munca fff greu (pt. femei) si doar cu muuulte recomandari ... Ce sa-ti ma zic ... avem de toate, toate utilitatile supermercat, spital, farmacii, scoli, negozii de tot genul ... spatii verzi, parcuri insa ... ioc.
Ce bine de tine cu marea aproape, chiar daca nu esti fan, dar macar e alt peisaj ...

Iar in RO sunt din Focsani ...

mirela - pai iar ne potrivim ... avem si noi rude (pe care le-am vizitat in trecere acum) la mare, in com. di Fiumincino, cu marea din balcon etc. etc. ... mai exact la Passoscuro ... Dupa cum vezi am facut un tur de forta in 2 zile ... mare, munte ...
Da, am hotarat unde voi naste (Mangiagalli - Milano), unde e si dr. meu. Vineri voi discuta acest aspect cu dr. ca e ultima vizita inainte de vacante ... dupa aia ne mai vedem in sept. Si tot acum vreau sa ma inscriu la cursurile alea pre-parto in spital sa ma familiarizez cu ambientul ... pe care insa voi incepe sa-l frecventez din sept, la intoarcerea din vacanta.

Apropo, cele care sunteti deja mamici ... ati facut astfel de cursuri? E ceva interesant, se merita? Spuneti-ne detalii ...

stefi - daaaa, "frumos" si Hildegard .... da' tot Pompi a mea e cea mai cea
Si eu sunt pt. numele simple si sper sa dau copiilor mei nume decente si sa le placa si lor cand vor fi mari ...


Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Ciao fetele!

Mamii deci in sfirsit s-a produs minunea! ...Sa-ti traiasca comoara,sa fie sanatos si norocos!
A,vreau si eu asa o nastere usoara ca a ta ...auzi la ea,deja avea dilatatie 8 cind a ajuns la spital....Bravos!
Da' cum fu cu episiotomia aia?...te-a durut cind te-a taiat? dar cind te-a cusut?...uite mie nu mi-e frica sa nasc cit mi-e frica de taietura aia...si imi mai e frica de ceva,de furia laptelui ...
Serj bine ai venit! Sa-ti traiasca ingerasii!
Mikuta pup fata scumpa care se gindeste la noi ...azi ma simt bine,chiar daca ametita rau din cauza caldurii...e o zapusala de moooori...
Insa aseara pe la 11,mi-a fost tare rau...m-au apucat niste dureri naspa in capul pieptului si in partea stinga si nu puteam sa respir...puteam sa stau doar in picioare,ca in pat simteam ca ma sufoc....Doamne ce spaima a mai tras sotul meu....pina la urma m-am bagat sub aerul conditionat un pic si mi-am revenit....
Azi m-am oprit direct in farmacie si mi-am luat cerotti nasali pt ca respir greu...
Bebe e bine,cumintel zilele astea...cred ca-l termina caldura si pe el...
Petro ma bucur ca sinteti bine si tu si Pompi a ta
slimatei wow,Hildegard,hihihi...cred ca incetat imediat sa mai puna intrebari
Dana

Noi luni mergem la eco,yuppi!...abia astept sa vad cit a crescut flacaul meu!

Picca 31+ cu Matteo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

ciao piccaflor
Mai pai sa va zic cu taietura ..cand au inceput sa se pregateasca ca nasc.... a venit moasha cu o injectie si mi.a zis vezi k nu simti nimic k o sa iti fac o injectie am simtit 2 intepaturici ca de un tzantzar iar apoi cand m.a taiat va jur ca nu am simtit nimic si nu cred ca ishi facuse inca efectul injectia!IAr apoi la cusut mie imi tremurau picioarele ptr ca contractiile inca mai erau si oricum iti sta gandu la bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

mamii super.. ce bine ar fi sa avem si noi parte de asa ceva....eu nu incetez sa visez....continui...macar atata alinare am....

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

salve!
mamii frumos si Alexandru!
sa-ti raspund la intrebarea cu tigara.. desi nu fumez, eu nu cred ca face mai rau o tigara din cand in cand, decat a sta in fum de tigara. asta daca nu ai cazut in ispita intre timp...
cum e cu bb acasa?
Petronela departe stai... sa stii ca si pe aici ii simt tot asa. si da, macar am marea si pot merge cu copii la plaja cand am timp. si parcuri da avem, sunt faimoasele pinette. si mai este si muulta linsite si pace iarna plecata din Bucuresti... imi cam lipseste galagia
aici in zona este foarte apreciata clima, si sunt multi milanezi care vin in vacanta.
Petronela, eu am facut cursurile la prima sarcina, sunt interesante, dar din pacate nu am avurt ocazia sa le pun in practica , am avut cezariana, si a doua a fost obligatorie...
Stefania eu stau mai sus de Grosseto, chiar la mare. de Argentario am auzit ca este frumos, dar nu am fost niciodata. am auzit ca este si plaja cu nisip negru pe acolo in zona...
Mikuta da, mi-am dorit foarte mult sa am si fata. acum pt ca este o diferenta destul de mare intre ei, se cam cearta, ca el are jucariile lui si ea pe capul lui.. si el o alunga... eh.. o intreaga poveste. iar eu in mijlocul lor sa fac pace, si sa fiu calma
Piccaflor multumesc de primire.
nu trebuie sa-ti fie frica de furia laptelui, eu la primul am putut alapta, daca puiul nu-ti mananca destul ca sa goleasca sanul, trage laptele cu tiralatte.
pupici la toate

cristina + i miei tesorini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

ciao mamicutelor si mamicutelor in devenire! Eu ma lupt cu .... insomniile ... cu dintisorii lui Alessandro ... cu caldura.

Bine ai venit Cristina, am trimis imediat un mesaj de bun venit insa dupa cum am observat ... a disparut.


cateva poze facute duminica

http://img126.imageshack.us/img126/6273/alessandrop13jv9.jpg

http://img66.imageshack.us/img66/6339/alessandrop12bl7.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/6382/alessandrop11ly5.jpg



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

dana..frumos...
la toate fetele si o zi minunata!

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

BUNA FETELE!
Dana sa iti traiasca flacaul este frumos tare mincal-ar mama,iar ptr dintisori vezi ca in farmacie este un gel care poti sa il dai cu el si nu mai sufera asa tare ca ii aleviaza din dureri.
In rest la toate fetele va si va urez o zi minunata si racoroasa de s-ar putea

Mirela 19+

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

quote:
Originally posted by mamii

ciao piccaflor
Mai pai sa va zic cu taietura ..cand au inceput sa se pregateasca ca nasc.... a venit moasha cu o injectie si mi.a zis vezi k nu simti nimic k o sa iti fac o injectie am simtit 2 intepaturici ca de un tzantzar iar apoi cand m.a taiat va jur ca nu am simtit nimic si nu cred ca ishi facuse inca efectul injectia!IAr apoi la cusut mie imi tremurau picioarele ptr ca contractiile inca mai erau si oricum iti sta gandu la bebe



Fata tu esti sigura ca ai nascut? ....ca prea suna a basme ce ne povestesti tu aici ....glumesc,desigur!...si ma bucur mult ca ai avut parte de o nastere asa usoara....pai sa tot nasti nene asa!...Doamne ajuta sa fie la mine la fel ca tine!

Dana multam' de incurajari

Pupici pt toate fetele si bebeii

Picca 32+ cu Matteo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

Va multumesc frumos!

Sarcina usoara la toate viitoarele mamicute si sa aveti puiuti frumosi si sanatosi!


Vad ca mai toate sunteti in zona Romei, mai la nord cine mai este?
Petronela, ai decis sa nasti la Milano?

Mergi la inceput