Mamici de iulie-august 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Buna dimineata si pentru ca sunt prima gata

Otiliainceput 32+Laurentiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Lia - felicitari si de la noi (asa ca sa nu fim mai prejos ,nu ??) Eu am uitat sa intreb pe nenea gine de vaccin si trebuie sa merg si la medicul de familie - cred ca o sa-l sun sa vad ce zice . Si tot pe nenea gine am uitat sa-l intreb de concediu lui , vezi daca nu-mi notez uit , offf . Noroc cu voi ca imi mai aduceti aminte . Si daca tot incepem asa in forta dimineata sa va pove si eu ceva mai "haios" . Trebuie sa-mi fac analize , medicul mi-a dat compensat (ca doar am dreptul ,nu ??) Si eu hotarata ca doar e inceput de luna si speram sa nu se fi epuizat fondurile ... sun la o firma pentru programare ( la cea care ma duc de obicei si la care stiu ca nu ma ciuruie ca sa-mi caute vena ) . Raspunsul lor ... toata luna iulie e plina cu programari pentru analize , sa sun la inceputul lunii iulie pentru programare pentru august ( eu in august chiar vreau sa fiu nascuta deja ) . Concluzie imi fac analizele pe bani , pentru asta pot merge in orice zi . La farmacie aceeasi poveste nu mai sunt fonduri pentru retete compensate , varianta ar fi fost sa mai astept pana mai vin suplimentari de fonduri , deci am cumparat vitaminele cu suma intreaga
.

pentru toata lumea si o sa citesc din urma deseara acasa .

Otiliainceput 32+Laurentiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

buna dimineata fetele!

nu am mai scris...stiu. nu prea am scuza. ieri juma de zi iar am avut calculatorul "inchiriat" lui frati-miu. in rest...unele zile mai bune, altele mai rele, fara logica. deci nimic extraordinar de mentionat.

azi sunt un pic cam ciufulita dupa o noapre mai naspa, dar poate trece mai pe dupa amiaza.

alina, sunt alaturi de tine. cum ziceau si fetele, pot sa fie saptamani intregi intre evenimente. cumintica ca si pana acum. i multi de la mine

anto, ce putin mai ai!

alexi, imi pare rau sa aud ca vii cu vesti din astea! gata, ajunge cu spitalul!

toate fetele

Aylin, 30+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Otilia, ! Eu imi fac analizele la Synevo si la ei gravidutzele nu au nevoie de programari. Uite asa am eu mereu noroc sa rezolv repede si bine cu problema asta. Cat despre vitamine compensate, dr. meu de familie nu mi-a dat niciodata reteta, le-am tot cumoarat noi singurei. (Acuma ca sa fiu sincera pana la capat, nici n-am stiut ca vitaminele sunt compensate ca sa cer reteta! )

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

buna dimineatza fetelorr....

eu ma simt () EXCELENT :))

alina.a multumim de adresa poate o sa apuc sa si ajung

O zi placuta la toata lumea
p.s socrosheniile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Buna dimineata zanelor cu burtici !
Am avut o noapte cumplita, am si plans ce rau mi-a fost. Mi se aseaza copilul in cate o pozitie si ma inteapa in partea dreapta sau stanga de zici ca baga cutite. Cumplite dureri. Ma termina ca nu ma pot odihni, ca ma gandesc cu groaza ca dupa ce voi naste n-o sa ma lase bebe sa dorm. Offffffffffffff.
Otim, eu in afara de analize pe care le-am facut gratuit, in rest toate medicamentele le-am luat cu bani, degeaba imi da dr de familie reteta compensata ca nu le gasesc, asa ca am renuntat sa le mai caut fara bani. E dezastru cat de la pamant sunt sistemul de asigurari sociale si medicale, protectia familiei, a mamei si copilului, a batranilor, etc. Si se mai mirau acum 1-2 saptamani la radio ca a scazut natalitatea. Pai cati isi permit sa chelutie asa cu nemiluita pe vizite la medic lunar, plus tot felul de analize (ma refer la cele necompensate) si medicamente, vitamine, etc. Asta, ca sa nu mai vorbesc de nasterea in sine cat costa. In concluzie, platim degeaba asigurari sociale si de sanatate. Practic din asigurarea mea de sanatate platesc retetele gratuite la toti batranii, corect ?
Sunt f suparata pe tot ce se intampla, si dezgustata...

Pupici la toata lumea,

Jeni31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Jeni, si mie imi vine sa-mi iau lumea-n cap cand e vorba de medici si spitale. Dar prefer sa platesc consultatiile la cabinet in loc sa ma duc in spital. Cel putin la cabinet stiu ca e curat, la gine e atenta cu mine etc. Ultima oara cand am stat in spital a trebuit sa-mi cumoar eu si antispasticele, fiinda ei nu aveau nimic pe stoc. Si eu ma intreb unde se duc toti banii pe care-i dam lunar, fiindca stiu sigur ca medicii nu sunt platiti asa cum ar trebui, dotarile din spitale sunt cum sunt...

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:



oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 34+
poze Iosua

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Liadorian, imi amintesc cand a nascut au trimis pe cineva din familie sa ia fiole de oxitocina sa aibe contractii. Iar acele fiole aveau un pret derizoriu. Penibil, ce se intampla in tara asta.


Jeni31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by ily7

Violetan scuze de intarziere cu raspunsul.Da, acolo o sa nasc la dr Herghelegiu. Ce te-ar interesa sa afli despre spital?


ily 31 saptamani




Nu ti-ai activat pm-ul? Uite, daca ai chef si/sau timp, id-ul meu de mess (daca ai instalat) e: violetahabr. Poate e mai bine sa vb pe mess. Pana atunci, as fi vrut sa stiu (am si deschis topic)ce include mai exact pachetul, de ce prefera dr rahia si nu generala pt cezariana (asa am citit), de cefac epidurala cu analgezice si nu cu anestezic etc...poate reusim sa vb pe mess sau pe pm. Pupici si multumesc mult de rapsuns!


http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 31

Mergi la inceput