Mamici de iulie-august 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

cum activez pm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

LIA!!!!! Unde te-ai ascuns azi???

Deni, cum e sa stai cu burta la soare? Stii de ce te invidiez? Pentru plimbarile pe faleza, seara. Of!
In ce statiune ati mers?

Oana 33+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Oana, sa-ti explic: in castronul de yena pun un pic de apa, pun obiectele care trebuie sterilizate si apoi acopar etans cu folie de plastic si dau la microunda; nu mai stiu cite minute, dar tot atitea cit se da si un sterilizator de microunda, ca e acelasi principiu al vaporilor de apa. Am mai folosit si separat solutie de sterilizat la rece de la Chicco, puneam un pic intr-un litru de apa si tineam jumatate de ora; solutia se putea folosi 24h.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

proba sa vad dak am pm :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mamii ai pm.

Oana e acelasi cu cel electric, adica pui apa, bagi in priza si scoate aburi.

Luna 30 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

intrebari :D
1: sutienele de alaptat sunt obligatorii??sau atat de necesare?? nu de alta dar eu ash prefera bustiera...e incomoda?
2 pentru bebei...hm cate caciulite sa luam la noi??
3 cum ii scot mucii din nas lu bebe?defapt cum ii bag ser fiziologic in nasuc?
4 pana la urma pana ii cade buricutzul cum il spal?:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

mamii: 1 - incearca acum sa stai 15 min cu un sin afara si unul in bustiera, si apoi fa schimb cu celalalt sin; daca tie ti se va parea comod, poti sa renunti la sutienul pentru alaptat. 2 - una; 3 - sa speram ca nu o sa aiba muci prea devreme; tehnicile sint bine explicate pe la sub-forumul "parintii intreaba"; 4- il speli normal, incerci sa faci abstractie de buric; si la maternitate il spala normal.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

mamii subscriu la ce ti-a scris Ioana. In plus iti zic ca eu n-am cumparat nicio caciulita. E august cand nasc eu.

Luna 30 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

multumesc de raspunsuri...si ..
1 eu nasc acushi acushi maxim o luna chipurile! ma duc singura de nas! dar aici nu prea se shtie cum e vremea acu e cald acu ploo si e umezeala mare...deci de caciulitza de bumbac sigur vom avea nevoie...!nu sunt asha nebuna sau sperioasa eu sa imi vina sa imi dau si pielea jos de pe mine de cald si copilu cu caciula :D

2 nu am sanii asha mari adik ii am destul dar nu mi se pare incomoda ideea sincer...acu nushu deaia intreb .. :D

3 eu cred k o sa leshin sincer la faa cu buricu!( curaj gaina k te tai!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Buna fetelor , gata serviciul pentru ziua de azi la noi , asa ca incepem cititul din urma ....

Lavinia - se reintorc

jeni71 - referitor la arsuri nu ai vorbit totusi si cum medicul pe aceasta tema ??? Cu lamaie sau limonada ai incercat ??? Iar referitor la vizite neasteptate din partea familiei sa-ti spun cum procedez eu ( poate iti dau idei ) . La noi nu se vine in vizita decat daca in prealabil se da un telefon inainte . Este valabil si pentru familia mea(care iti spun ca au chei de la usa de intrare dar stau la 60km de noi ) , la fel si pentru familia lui ( care sta la nici 10 minute cu masina de noi ) . Regula era valabila si cand locuiam singurica , desi garsoniera in care locuim noi e pe numele parintilor mei . Multi se minuneaza cand le zic , dar noi asa consideram ca e mai bine si asa procedam . Pe cand vine bebe pe lume mami vrea sa mergem la ai mei , dar am zis nu (desi habar nu am ce trebuie sa fac ) . De ce - pentru ca vorba soacrei mele ( si nu am luat-o ca o rautate ) copilul are parinti apoi bunici .Totusi mami va locui la noi aproximativ 2 saptamani dupa ce vine bebe pe lume , dar asta am discutat-o deja cu ambele familii de acum . Concluzia pune piciorul in prag .

Otiliainceput 32+Laurentiu

Mergi la inceput