Mamici de iulie-august 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

multam de incurajari, gagici!
iaca nu-s in pat, desi asa as fi vrut. m-am apucat sa supervizez shmotruiala din casa, ca am cam terminat cu santieru (pt. vreo cateva luni, speram). si ca tot veni vb de soacre: io stau binishor, la modu ca ai mei socri s-au mutat la tara cu arme si bagaje de vreo 2 ani si ceva - ne-au lasat-o insa pe cumnata, care isi da acu licenta si poate-si muta cuibu-n curand; sa-ntelegeti, deci, ca stam in apartamentul lor. ei vin rarutz prin bucuresti, mai mult soacra, ca mai are de mers pe la doctori, dar nu sta mai mult de-o saptamana. acu a venit duminica si-a prins-o fii'su la inghesuiala. daca tot are antrenament cu muncile campului, de ce sa nu ne "ajute" si pe noi, macar acu pe ultima suta?! oricum, de cand am terminat cu santieru, casa era vraiste (mai putin dormitoru nostru), pt. ca io nu poci sa fac nimic, cumnata invata pt. licenta, iar sotu pleaca la 8 dimineata si vine la 10 seara, inclusiv in wknd. e de bine c-a venit acu si-o sa mai vina cand o fi sa nasc, da ca sa faca curatenie si mancare la copiii ei. nu ma deranjeaza cand vine, isi vede de treburile ei, nu se baga-n "casa" noastra, ba chiar sunt o doamna in perioadele alea, ca nu ma lasa sa fac nimic. acum, cu atat mai mult!
io-s tot cu "nervii prashtie" in continuare, m-am tzipat la amandoua azi (soacra si cumnata), da doar pt. ca nu se exprima astfel incat sa inteleg ce vor de la viata mea. sau mi s-a atrofiat mie neuronu de tot.
mai stau un pic si ma'c sa vaz ce se mai intampla prin sufragerie; tre' sa m-apuc si sa randuiesc toate incaltarile, ca e ca la balamuc.
as manca o ciocolata....da ma abtzin pana diseara, cand vine sotzu, ca altfel tre' s-o impart cu lumea de prin casa (parca am fi toate bortzoase, zau!) si n-am chef!

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">34+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Anto nu te mai supara, ca degeaba te superi, ei tot asa vor gandi, oricat de imbufnata vei fi tu. Eu cred ca asa sunt mamele de baieti, pe bune, ca si soacra-mea tot asa gandeste... ne invidiaza daca ne merge bine si are pretentii de la fiii ei de genul sa-i ia centrala, sa-i dea bani sa-si repare baia... etc. Acu' cand am facut curatenie in camera unde stam noi nu a zis macar o data sa puna si ea bani, ca doar imi scoate ochii ca e casa ei si nu a mai facut curatenie de la Sfantu'-Asteapta, ba chiar a facut pretentii la culoare, la galerie etc. Da' o taxez eu, asa finut, nici n-o sa-si dea seama ce-a lovit-o

Mada e invidioasa rau socrela ta. Eu nu le inteleg, soro. Ele, in loc sa se bucure ca le merge bine fiilor lor, nu stiu cum sa mai bage zazanie si sa le auzi ce morala mai stiu sa tina

Lunito ne-ai dat clasa, exceptand aventura lui Deni la mare. Meyy, ai avut un we rodnic deci, ai luat rochite la rasturnica Nu ni le arati si noua, ca sa le admiram si noi in fiecare seara

Anto yupiii, felicitari pt 36 de sapt . Incet-incet ne apropiem de MOMENTU' cu pricina Stiti ca e ireversibil, nu? Sincer mie o sa-mi fie dor de burtica, mai ales de senzatiile astea cand misca bebe si sughite si se intinde cat poate de tresare mama'sa cat colo

Olgutza lasa mami ca maine va fi mai bine, promit eu

Nico bafta maine la examen, iti tinem pumnii

Andreea fain AMR-ul tau

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 35+
AMR 19 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mamii ai dreptate, ma misc din ce in ce mai greu si ma gandesc ca mai bine sa ma tina taietura de la cezariana decat sa car atatea kg si sa ma doara multe altele! ...nu mai zic cas sunt din ce in ce mai nerabdatoare sa vad cum va arata puiutul nostru!

Lachi,abia v-astept! e super daca puteti veni impreuna!

Ca sa inchei cu soacra: nici macar nu e in varsta, sa zici ca deh, batranetile o fac asa, abia implineste 50 ani! si la prima impresie zici ca e painea lui Dzeu, dar se pare ca e de ochii celorlalti! cu mine nu indrazneste sa se contreze, ca i-o retez imediat, dar cand ni se adreseaza amandorura, arunca niste sageti cateodata, asa, cu zambetul pe buze, de zici ca glumeste! si cumnata-mea o mosteneste.



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 16 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ily7 spune:

Am citit si eu din urma... cat am apucat. Tare mi-ar place sa am ceva mai mult tim sa ma bag si eu in vorba !!!! Din pacate am la birou o perioada tare, tare incarcata si trebuie sa muncesc "cu sufletu' la gura". Sper ca intr-o luna sa se mai linisteasca apele - si binenteles sa ma tina balamalele..
Despre soacre nu prea stiu cum e sa ai probleme. A mea e tare timida cu mine - adevarul e ca nici eu nu sunt prea prea prietenoasa asa ca... ne vedem rar si cand vine se anunta inainte si nu sta mai mult de 15 minute.
Unde este Aylin???? Stie cineva?


ily 31 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Pe mine nu m-a bagat nimeni in seama,ca m-am laudat si eu ca am terminat perna de alaptat
Antofelicitari pentru cele 36 saptamani,hai ca mai ai un pic,un pic.

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 34+
poze Iosua

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ily7 spune:

Am si eu o rugaminte!!! Vad ca toate fetele au cumparat deja diverse lucruri pentru copilasi. Spre rusinea mea eu inca nu am luat nimic pentru fetita !!!
Cine poate sa-mi dea o lista cu ce trebuie cumparat initial??? Pentru spital mi s-a spus ca nu-mi trebuie nimic ca-mi dau ei pentru bebe strictul necesar (e spital privat si cica asta e politica lor de functionare).
Multumesc anticipat pentru ajutor !




ily 31 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

ily, Aylin scrie la subiectul cu contractii nedureroase. Am vorbit cu ea azi, parea bine.
Oaana, felicitari ca ai terminat perna.
Anto, ce socrosenie mai ai si tu. Cind ne intilnim data viitoare propun sa alocam juma' de ora birfirii soacrelor.

Masina noua vrea si soacra mea, pe mine ma stringe in spate, sigur va trebui sa contribuim si noi. Incerc sa nu ma enervez de pe acum pe tema asta, o sa am tot timpul cind va cumpara masina.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

karligutza stiu ca sunt saltele la ikea, ca duminica ne-am luat patutz, din ala de care ai luat si tu. mi-a placut tare mult mai ales ca e simplu. saltea n-am luat ca n-aveam cum sa o aducem si pe aia.......

+31 cu bebe baiat
mihaela


Domnita draga... salteluta pentru patutul lui bebe e facuta rulou si e si usoara. Ma mir ca nu ati mai putut sa o luati si pe aceea... probabil ati facut vreo confuzie... nu sunt desfasurate si voluminoase deloc (nici chiar o saltea de 2/2 METRI!... v-am zis ca si-a luat si sora mea pat mare si cand am vazut ca salteaua era facuta rulou, m-am socat un pic, stiind ca eu la mutat am carat salteaua cat e ea de mare si de intinsa! dar la IKEA ai toate solutiile, nu stiati? poate ma dau nenicii astia de la DC afara ca fac reclama la produsele de mai sus ). Deci saltelutza pentru bebe e cat 2 sticle de apa la 5 litri una peste alta (ca inaltime) si ca grosime tot ca sticla de 5 litri. MA rog.... sper ca m-am facut macar nitel inteleasa cu asemenea comparatii ...

karligutza

sapt.37 cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nico, da, cumnatii s-au anuntat ca vin la Iasi in concediu. Deocamdata nu am zis nimic, Il iau cu binisorul pe sot sa rezolve el problema. Nu de alta, dar ei, pe langa faptul ca trebuie serviti (cumnatica nu face nimic, nimic cand vine in vizita - ma rog, si eu ca Jeni, nici n-as vrea sa o vad in oalele mele)mai trebuie si plimbati, insotit in cluburi...tot tacamul. Cu ei insa sper sa rezolv. O sa spuna sotul ca anul asta spunem pas. Cu socrela e mai greu. Sotul voia sa mearga we trecut la ei in vizita, cu Stefan. Dar n-a facut programare la timp, ca a anuntat abia joi. Asa ca a fost sfatuit sa stea acasa, nu erau disponibili, nu aveau pregatit nimic(ce? o oala de supa???)Cica sa vina pe 18 si sa stea o sapt. Azi a sunat soacra si a inceput sa se planga ca ea pe 18 tr sa-si ia o sapt. concediu daca vin ei, socrul trebuie sa o suplineasca, deci n-o sa aibe cine sa stea cu Stefan. (v-am zis ca acolo mai mult socrul meu se ocupa de Stefan cand nu suntem noi, el il hraneste, il imbraca, cu el doarme...)Bla-bla!!!Nici nu-l mai duc, ma lipsesc. faza e ca vin ei we asta. Chiar n-am de gand sa ma agit, dar sigur o va faca mama. Ea mereu pregateste oale de mancare, dulciuri... Iar de pus masa-strans masa, probabil ca daca ma vede ca-s obosita o sa faca sotul.

Na ca iar v-am innebunit cu povestile despre socrela

Nico bafta la examen maine. Ia la tine No-spa. Si incearca sa intri printre primii. Tu faci tot master? Ce?

Oana 33+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Off, iar vorbiti despre soacre? Nu am nimic cu a mea , dar as putea vorbi despre soacra sotului meu Adica mama mea .Ea m-a intrebat de ce scot copilul afara pina nu il botez , desi stie ca nici la primii doi nu am asteptat atit .Ieri mi-a spus ca ea nu vine la mine sa ma ajute daca eu nu o informez cu o zi inainte ca as avea nevoie de dinsa ,eventual ar trebui sa ii dau telefon in fiecare zi sa o intreb daca e libera si daca poate veni sa ma ajute sa ies cu flacaii afara .Tot ieri m-a "descusut" pe subiectul mutarii la casa .O interesa daca ne mutam acolo pina la sfirsitul lunii , ca ea s-a plictisit singura ,fara tata (el ne ajuta cu lucrarile la casa si sta si noaptea ca paznic ),ca plinge in fiecare zi etc.O inteleg ca ii e greu sa vada casa goala ,si ca avind mai mult timp liber la dispozitie se gindeste la muuuulte lucruri .(Karligutza , motivul supararii mele pe mare are legatura si cu mama mea :anul trecut ,pe 29 iulie unul dintre fratii mei a murit inecat acolo ..)

Cind i-am spus mamei ca daca o sa ne mutam o sa stea cu noi sa ne ajute ,a zis ca ei nu ii place zona si drumul pina in oras .In schimb a recunoscut ca ea m-a lasat la bunica o luna de zile cind l-a nascut pe fratele meu



Poze

Mergi la inceput