Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by ancasilv

quote:
Originally posted by slippers76

Ancasilv, faptul ca bebe nu misca la fel in aceeasi zi nu este o problema in sine. Insa faptul ca tensiunea ti-a luat-o razna nu e bine. Ar trebui sa-ti monitorizezi in continuare tensiunea, sa verifici daca nu ti se umfla mainile si picioarele, si sa-ti faci o analiza de urina, sa verifici proteinele din urina. Asta pentru ca, toate simptomele de mai sus sunt semn de preeclamsie. Cred ca si medicul de familie te poate ajuta la o adica, daca nu iti raspunde ginecologul.





Exact la asta ma gindeam si eu, de-aia sint si cam disperata. Iar medicul de familie e...sa nu mai zic cum, n-am incredere in el decit sa imi scrie retetele. Citisem ca exista niste teste care masaoara nivelul albuminei din urina. Stiti daca sint si pe la noi prin farmacii asa ceva?

Poze nunta...

anca +22Bb Vladut...



de ce nu mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere sa iti faci nishte analize la sange si urina? Eu asa am facut...tot albumina am vrut sa o verific si Ca, Mg si Fe. Sunt gratuite, la mine dureaza max. 2 zile, dau si eu de-un cico acolo si apoi ma linistesc.

Eu cred ca ti-a luat-o razna tensiunea pt ca te-ai speriat sau pt ca erai obosita. Ti-ai masurat-o sau doar crezi tu ca ti-a crescut/scazut tensiunea? Si mie mi se parea azi ca am ceva pb cu tensiunea, m-am culcat juma de ora, am intrat pe net si am uitat de ea...si, ptiu, la naiba, cum de nu mai am nimic?

In alta ordine de idei, eu azi stau acasa sa invat...ufff, nu am deloc chef. Si eu de abia astept sa intru in prenatal, cred ca o sa imi iau in perioada 15-26 iulie cand o sa fiu in sapt. 31-32 parca.

Am cumparat si eu ieri primele hainute pt bebe, asa simbolic ca deocamdata nu am unde sa le tin. O caciulita alba, un pieptaras si un nadrag cu botosei. 10 ron toata afacerea. Am sa incerc sa pun nishte poze.

urmychance26baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

sunt foarte frumoase SIM, si lenjeriile si patutul !!

TOMITZA 27+ cu Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Urmy, patutul a fost 359 RON, lenjeria albastra 219 RON, fluturasul atasat la patut 79 RON, lenjeria verde 249 RON, iar suportul cu buzunare 89, caruselul 88 RON. A mai costat salteaua 159 RON. Lenjerii erau si mai ieftine, dar ni se pusese pata pe astea si le-am luat.
Fetelor, multumesc pt aprecieri si urari . Sincer, si eu am inceput sa ma invart prin dormitor pe langa lucruri si abia astept sa treaca saptamanile care au mai ramas.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Tomitza, si mie imi era greu cu trezitul dimineata si cu pachetul pt servici. Bine ca am scapat. Ma mai duc lunea care vine sa predau ce mai am si gata. Eu acum am medical, inca nu mi-am luat prenatalul; de pe 20 intru.
M-am molipsit si eu de greturi. Aseara am dat la rate si vad ca azi am luat-o de la capat. Oare o fi de la pastilele cu fier? Parca ar coincide una cu alta...

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

fetelor va pup si va citesc tot timpul. ff frumoase toate lucrusoarele pe care le-ati luat... astept si eu momentul asta..dar...

N-am mai dat nici un semn pentru ca in afara de delfinasul meu scump, alt motiv de bucurie nu am, mai ales cand vad ca voi deja ati cumparat ff multe lucruri pt. BB, eu ma gandesc unde o sa stam cu BB...pentu ca proprietarii ne maresc chiria la 300 EURO si asteptam ca tampitii sa gasim ceva mai rezonabil, nu stiu ce...nici curat nu am facut..o zugraveala, ceva, nimic, nimic....

nu am luat nimic,nimic la BB...chiar ma gandeam ca doamne fereste sa vina mai repede pe lume..canu suntem pregatiti deloc. am zis ca sa ma apuc din timp de curatenie etc..pai cu asa proprietari care se trezesc peste noapte si eu stiu ce mai vor..ce naiba fac?

simt cum intru in depresie incet, dar sigur...
ma scuzati, nu ma bagati in seama...

va pup pe toate ca tare dragi imi sunteti toate...

off, ca era sa uit, dupa eco morfofetala de vineri, mi-a scris pe foaie (fara comentarii sau altceva din partea Dr.), ventricul lateral=4,2 mm..asta este o masuratoare OK?
in rest totul era OK cu BBlina, in afara ca este cu o sapt. mai mica...conf. ecografului..


21s+, cu codite

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Simmmmmm... ce frumossssss! Mi-au dat si lacrimile de emotie.

Vin si eu la "gretoase"... Eu nu iau nimic in plus fata de Elevit-ul pe care-l iau de muullltteeee luni... si totusi, de circa 1 saptamana mi-e greata... si mai si vomit. Asta probabil ca sa compenseze perioada de inceput cand n-am avut nici o problema

23+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Urmy, patutul a fost 359 RON, lenjeria albastra 219 RON, fluturasul atasat la patut 79 RON, lenjeria verde 249 RON, iar suportul cu buzunare 89, caruselul 88 RON. A mai costat salteaua 159 RON. Lenjerii erau si mai ieftine, dar ni se pusese pata pe astea si le-am luat.
Fetelor, multumesc pt aprecieri si urari . Sincer, si eu am inceput sa ma invart prin dormitor pe langa lucruri si abia astept sa treaca saptamanile care au mai ramas.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze



multumesc.esti f prompta..sunt super ...

am facut si eu un album pt voi ca sa fiu in randul lumii.
Aici ma puteti vedea si pe mine cu burtica : la 19 saptamani, la 23 saptamani, 24 si 25.

http://s167.photobucket.com/albums/u154/urmychance/hainute%20bebe/

hainutele pt bebe sunt ceva simbolic, am stat jumatate de ora sa le iau:) grosul cumparaturilor il voi face dupa ce intru in prenatal si ma mut in casa noua. Cam dupa 1 august.

urmychance26baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Tzuc, imi pare rau pt ce vi se intampla. Despre masuratoarea de la eco nu stiu ce sa iti spun. Sper ca lucrurile se vor rezolva la timp pt voi.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Sim, sunt superbe! Mai ales cu lenjeria verde, m-ai dat gata!

Tomitza, nu la birou e problema, ca am si eu aer conditionat. Mi-e greu cu drumul de acasa la birou si invers. Ma omoara variatiile de temperatura si aerul conditionat din masina nu-l prea suport.

Ana 27+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Sim, sunt superbe toate lucrusoarele sa le folositi si purtati sanatosi.Sincer lenjeriile mi-au placut enorm.....fara cuvinte.

Eu am fost dimineata la analize, mi-a promis prietene mea ca azi aflu si rezultatul. Iar lucrul cel mai bun este ca miercuri am prins programare la dr. mea. E cam nasoala infectia asta sau ce o fi, imi povestea o prietena ca ea a facut infectie urinara in ultima luna de sarcina, ii venise nu stiu cine in casa si a fost la WC, cica in ultimul trimestru sunem predispuse la asa ceva, va spun asta ca sa aveti grija la ce WC-uri mergeti... eu sunt aproape sigura ca de la asa ceva am luat-o, asta ca mereu imi era frica sa merg la Wc de la servici,....dar nu totdeauna poti sa te abti. asta este scap eu si de asta, important sa fie bebe bine, ..........hai ca ma incurajez singura.




cecilia,27+Cristian

Mergi la inceput