Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by rodicamaries

Buna fetelor,
Amironeanu... La Multi Ani!!!

am o intrebare, sambata am fost la un lac din apropiere, baie nu am facut ca mi s-a parut apa destul de rece, dar m-am cam bronzat, adica m-am ars putin pe umeri si pe burtica, am stat foarte putin dar fiind la prima expunere... stiu ca nu e foarte sanatos pentru bebe, voi ce ziceti sa merg la medic? mi-am luat o crema de la Garnier pentru arsuri solare, sper ca nu are contraindicatii pentru sarcina... voi ce ziceti?

Rodica

26+

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;31/st/20070919/dt/8/k/b0aa/preg.png



nu cred ca are ceva...daca zici ca doar putin te-ai ars. Bebe e protejat d elichidul amniotic. Si eu am fost la mare si m-am ars pe umeri si pe decolteu , nu f tare, la limita intre normal si insuportabil. Doctorul m-a vazut bronzata si mi-a zis sa nu stau la soare intre 11-18. Oricum eu am avut costum de baie cu totul, am stat sub umbrela cu burtica si cand mi-a luat-o vantul, am pus nishte tzoale pe burta. Dar, preventiv, eu zic sa nu mai repeti figura:)

urmychance25baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Rodica, daca nu ma insel pentru arsuri solare se recomanda si aloe vera, poate ai un ghiveci pe acasa sau pe la prieteni si aplici seva de la o crenguta.Eu am avut o crema de arsuri cumparta de prin Grecia, care continea extracte de aloe si tare buna a fost.

Mandarinutza 27+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by ancasilv

Buna fetelor! Ce mai faceti? Eu nu am mai intrat de citeva zile si nici n-am apucat sa citesc din urma pt ca imi merge netul ca naiba, abia imi deschide o pagina.
Vina si eu cu o intrebare, bineinteles. Voi aveti zile in care nu il simtiti pe bebe la fel de mult ca in altele? Ca eu m-am cam speriat. Sa va zic: vineri dimineata la servici imi creste tensiunea (nu stiu cit dar mi-o cam luase inima la trap). Ma linistesc intr-un final, plec acasa unde ma apuca anumite nevoi, dar nu puteam sa finalizez nimic din cauza de super constipatie. intr-un mare final (si dupa ceva efort depus din partea mea) rezolv si spinoasa problema. Numai ca dupa episoadele de vineri bebe e mult mai linistit, nu mai misca atit de mult cum facea inainte. Si nu stiu ce sa fac, sa ma impacientez sau nu. Dr. nu raspunde la tel asa ca sint cam cu fundul in balta, cum s-ar zice. Voi ati patit asa ceva, sa fie bebe ff activ si pe urma dintr-o data sa se linisteasca????? Va rog, daca a patit cineva asa ceva sa-mi spuna si mie, ca sint cam crizata.
P.s. Scuze de detaliile date, dar mi s-au parut importante ca sa va faceti o idee clara asupra situatiei.
P.s 2 Pt fata care a facut prea multa plaja....nu cred ca iaurtul e o idee f buna, pt ca iti este atit de frig dupa aia, de nici cel mai mic curent nu il suporti. Asa ca mie, cel putin, nu mi se pare cea mai buna solutie. Succes!!!
Va pup si sa inchei o data mesajul asta, ca m-am lungit cit o zi de post (sa recuperez din urma si mai vb).Pupici

Poze nunta...

anca +21Bb Vladut...



da, cred ca tuturor ni se intampla asta...si eu m-am crizat in weekend ca misca mai putin, nu stiam ce sa fac sa imi dea cu putere:) azi si-a revenit, am observat ca in weekend e si el mai lenos. Zicea cineva ceva de genul asta: asa cum avem noi zile si zile in care suntem mai activi sau mai putini activi, asa si bebe. Te inteleg, crizata sunt si eu.

urmychance25baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Am papat de pranz si m-a luat un somn... Dar mai am treaba asa ca trebuie sa ma scutur si sa raman cu mintea limpede.

Tomitza, si eu tot pe la mijlocul lui iulie cred ca intru in concediu. Asta daca nu ma doboara caldura pana atunci. Eu una as mai sta la servici, ca ma plictisesc de groaza acasa, dar ma omoara drumurile pe caldura. Asa ca o sa inchei si eu capitolul servici, cel tarziu peste o luna.

Ancasilv, faptul ca bebe nu misca la fel in aceeasi zi nu este o problema in sine. Insa faptul ca tensiunea ti-a luat-o razna nu e bine. Ar trebui sa-ti monitorizezi in continuare tensiunea, sa verifici daca nu ti se umfla mainile si picioarele, si sa-ti faci o analiza de urina, sa verifici proteinele din urina. Asta pentru ca, toate simptomele de mai sus sunt semn de preeclamsie. Cred ca si medicul de familie te poate ajuta la o adica, daca nu iti raspunde ginecologul.

Mandarinutza, fii optimista. O sa vezi ca o sa fie asa cum iti doresti tu.

Ana 27+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gata si pozele:
http://good-times.webshots.com/photo/2339352320081181175QKydkz?vhost=good-times

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Gata si pozele:
http://good-times.webshots.com/photo/2339352320081181175QKydkz?vhost=good-times

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze



super frumos..m-ai emotionat, parca imi si inchipui cum te apleci sa il iei pe bebe in brate...vine foarte bine patutul acolo? Ai mai zis p eundeva cat te-au costat lenjeriile? Sunt f frumoase.

urmychance26baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Ancasilv, faptul ca bebe nu misca la fel in aceeasi zi nu este o problema in sine. Insa faptul ca tensiunea ti-a luat-o razna nu e bine. Ar trebui sa-ti monitorizezi in continuare tensiunea, sa verifici daca nu ti se umfla mainile si picioarele, si sa-ti faci o analiza de urina, sa verifici proteinele din urina. Asta pentru ca, toate simptomele de mai sus sunt semn de preeclamsie. Cred ca si medicul de familie te poate ajuta la o adica, daca nu iti raspunde ginecologul.



Exact la asta ma gindeam si eu, de-aia sint si cam disperata. Iar medicul de familie e...sa nu mai zic cum, n-am incredere in el decit sa imi scrie retetele. Citisem ca exista niste teste care masaoara nivelul albuminei din urina. Stiti daca sint si pe la noi prin farmacii asa ceva?

Poze nunta...

anca +22Bb Vladut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sim foarte frumos patutul, imi place tare mult fluturasul .

Mandarinutza 27+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

Ana, eu nu prea am probleme cu caldura, e chiar bine la serviciu cu aer conditionat.
Dar e greu cu trezitul dimineata, facut pachetul (si carat ditamai sarsanaua cu fructe, mancare, ceva dulce etc.) si evident statul la birou. Nu ma mai pot concentra, uit ce am de facut, ma plictisesc, pe la pranz incepe sa ma doara mijlocul, nu mai am stare...
Vreau acasicaaaa

TOMITZA 27+ cu Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Super pozele!!! M-au emotionat!
Sa le foloseasca sanatos!

Poze nunta...

anca +22Bb Vladut...

Mergi la inceput