Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna fetele, fumoasele!!

Andreea (Amironeanu) La Multi Ani!! Sa fii fericita!!

Roxali deci mai suntem trei "gretoase" pe-aici, tu, eu si cu Nana? Of of, eu si saptamana trecuta am avut doua zile cumplite, in ciuda faptului ca eu iau B6 plus alte vitamine, nu vor domnule sa treaca si cu asta basta!! Singura mea consolare sunt rosiile. Ieri de exemplu am iesit afara o ora jumate in total (m-am dus pana la Carefour, cu masina cu aer conditionat, nu am stat in caldura, vroiam sa mai ies si eu un pic) si am ajuns acasa lesinata, cu stomacul in gat, si am zacut pana la 8 seara. Azi, imi e mai bine, sper sa ma tina tot asa, mai bine.

Sim si Mandarinutza va doresc plimbare placuta.

Annisia hainele de la Z chiar nu mai merita banii, prin 2004 cand ii luam lui Victor mai erau cum mai erau, dar acum se decoloreaza si se labarteaza de mama focului. No regrets!!

Eu la capitolul garderoba am ramas in 3 rochii (foarte misto ce-i drept) si o pereche de pantaloni subtiri la care asortez tricouri mulate sau bluze de vara. Papuci am trei perechi, unii mai "de scandal" si doua perechi mai normale, si gata nu mai dau banii pe altceva, cel putin pana in 15 septembrie cand ii voi cumpara garderoba lui bb2 (ca nici acum nu stiu ce e) si probabil voi mai lua ceva mai gros pentru mine ca eu am DPN-ul la coada cozii, sf de octombrie, sa dea Dumnezeu sa nasc fix in saptamana 40!!

Si mie imi e frica de nastere, desi nu e prima, dar nu am ce sa fac. Numai cand ma gandesc la ultima parte mi se ridica parul in cap. Singura optiune sa nu mai imi fie frica ar fi sa fac cezariana, dar parca-mi e mila sa ma taie pe burta, daca am reusit sa-l scot pe primul pe cale vaginala, poate reusesc ok si la al doilea.

Azi vreau sa ma mai duc la o eco, poate isi desface bb picioarele si vede si doctorul ce-i acolo, un cuc sau o pasarica????


O zi frumoasa va doresc!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Tomitza, de data asta nu eram la shopping. Ma bagasem la un somnic mic . Tu de cand intri in concediu?
M-au sunat de la Babycomfort ca vor sa vina sa monteze patutul . Trebuie sa apara. Abia astept. Dupa ce pleaca tipul, fac montaj si pun si poze.


Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Rodica ce sa spun, plaja ti-a trebuit ca in rest le aveai pe toate!!

Daca nu faci febra si nu ai frisoane nu e musai sa mergi la doctor, e suficient sa stai in casa, la racoare, bei 3 litri de apa/suc/ceai/compot pe zi si mananci mai dietetic vreo doua zile. Daca ai febra si frisoane fuga la spital sa-ti bage vreo doua perfuzii si ceva de febra. Febra e fosrte periculoasa, poate sa declanseze o nastere prematura, doamne fereste!!

SANATATE!


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rodica,eu stiu ca nu e prea indicata crema. Ma rog, nu e recomandata nici expunerea la soare. Of, ce ti-o fi trebuit tie sa stai la soare? Si ai grija cu intratul in apa. Poti sa iei o gramada de boli si nu cred ca asta iti trebuie acum. Una e la o piscina supravegheata (desi nici astea nu mai sunt sigure) sau la mare in apa sarata si alta e intr-un lac in care intra si oameni si animale.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

multumesc Andries... din fericire nu am frisoane , nici febra, nici alte simptome in afara de usturime...sper sa-mi treaca si astea repede... m-am cam ingrijorat pentru bebe, dar daca n-am facut febra m-am gandit ca nu-i ceva grav...

multa sanatate si voua si aveti grija cu plaja ca eu.... m-am ars si la propriu si la figurat...

Rodica

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;31/st/20070919/dt/8/k/b0aa/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rodica, incearca altceva pt arsurile alea - de exemplu traditionalul iaurt.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Andries, hai cu vestile despre culoarea caruciorului! Si sa treaca odata afurisitele alea de greturi!

Sim, asteptam montajul de poze!

Rodica, si eu tot asa zic, mai degraba un iaurt ceva, care cica face minuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

pai eu practic pot intra oricand in concediu, dar ma chinui si o mai lungesc (pt bani fireste)
cred ca prin iulie, pe la mijlocul sau sfarsitul lunii il dau naibii de serviciu (adica intru in CO)

TOMITZA 27+ cu Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti? Eu nu am mai intrat de citeva zile si nici n-am apucat sa citesc din urma pt ca imi merge netul ca naiba, abia imi deschide o pagina.
Vina si eu cu o intrebare, bineinteles. Voi aveti zile in care nu il simtiti pe bebe la fel de mult ca in altele? Ca eu m-am cam speriat. Sa va zic: vineri dimineata la servici imi creste tensiunea (nu stiu cit dar mi-o cam luase inima la trap). Ma linistesc intr-un final, plec acasa unde ma apuca anumite nevoi, dar nu puteam sa finalizez nimic din cauza de super constipatie. intr-un mare final (si dupa ceva efort depus din partea mea) rezolv si spinoasa problema. Numai ca dupa episoadele de vineri bebe e mult mai linistit, nu mai misca atit de mult cum facea inainte. Si nu stiu ce sa fac, sa ma impacientez sau nu. Dr. nu raspunde la tel asa ca sint cam cu fundul in balta, cum s-ar zice. Voi ati patit asa ceva, sa fie bebe ff activ si pe urma dintr-o data sa se linisteasca????? Va rog, daca a patit cineva asa ceva sa-mi spuna si mie, ca sint cam crizata.
P.s. Scuze de detaliile date, dar mi s-au parut importante ca sa va faceti o idee clara asupra situatiei.
P.s 2 Pt fata care a facut prea multa plaja....nu cred ca iaurtul e o idee f buna, pt ca iti este atit de frig dupa aia, de nici cel mai mic curent nu il suporti. Asa ca mie, cel putin, nu mi se pare cea mai buna solutie. Succes!!!
Va pup si sa inchei o data mesajul asta, ca m-am lungit cit o zi de post (sa recuperez din urma si mai vb).Pupici

Poze nunta...

anca +21Bb Vladut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Am revenit si eu.

Sim asa ramane, ne vedem la 10 , iti trimit si un PM.Am fost la servici sa-mi las concediul si pe urma am ajuns la Catedrala SF Iosif, am reusit sa ajung la statuia Fecioarei de la Fatima, m-au lasat sa intru in fata ca eram cu burtica. Oricum coada era foarte lunga si n-as fi rezistat si cu bebe care sta pe vezica cocotat.

Andries, suCces la eco!! asteptam vesti si culoarea caruciorului.

Slippers, si pe mine m-a sfatuit sora mea sa optez din start pt epizotomie. Din cate am inteles, sansele sunt mult mai mari ca bebe sa te rupa ferfenita si atunci are doctorul mult mai mult de cusut.Eu una vreau sa nasc natural cu epidurala. Singura neliniste pe care o am e sa nu ma chinui degeaba cu nasterea naturala si in final sa ajung la cezariana, din cauza de nedilatatie,etc. Sper ca toate contraciile care le-am avut opana acum sa-si faca de cap cand o fii momentul nasterii si sa nasc repede.

Mandarinutza 27+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput