Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Iuli, dragute sandalute. Sa le porti cu placere.
Ramona, felicitari pt doctorat!!!
Pinacolada, am studiat si eu problema patuturilor transformabile, dar noi nu aveam loc pt asa ceva. Despre medical - da, putem sa luam. Eu, de ex, am medical obisnuit acum. Inca nu mi-am inceput prenatalul.
Tomitza, tu cum stai cu tensiunea?
Gema, eu intru in prenatal de pe 20 iunie. Nu am de gand sa merg la servici pana aproape de nastere, mai ales pe caldurile astea Dar fiecare face dupa cum se simte si dupa ceea ce ii spune dr.
Eu am fost la magazinele alea de la Iancului cu Mandarinutza. A! Si am mai fost la inca un magazin de prin zona, Prichindel. Unul din ele avea lucruri dragute la preturi bune, iar celalalt era inchis. O sa ma duc sa vad ce hainute au si la celalalt. Dar...vroiam sa va spun ca era sa o patesc la intoarcere de la fierul ala afurisit. Gata, de azi nu il mai iau. Cand am iesit de la metrou la mine la Dristor, m-a luat o durere de burta si niste crampe de credeam ca nu mai ajung pana acasa la baie . Asa ca, Mandarinutza, bine ca nu am mai mers si pana la Piciul ca cine stie ce pateam . Acum ma duc sa imi fac un ceai de menta si poate imi fierb niste orez sa scap si eu de chestia asta nasoala. Am luat si un No-Spa preventiv.
Roxana, bine ai revenit. Asteptam detalii si poze


Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetelor, nu ma pot abtine sa nu citesc din urma, desi ati scris romane foiletoane. Eu postez povestiri si pozici mai incolo. Dar repet, a fost bestial, vorba mamei, o luna de miere intr-un moment nepotrivit. BB este foarte miscaret si activ, a umblat 1600 km cu masina plus 3 zboruri si sotul meu zice sa ii schimbam numele in Marco Polo. In fine...revin cu povesti.

Eu am o burta imensaaaa, e si mai mare decat o stiti si o sa vedeti si voi. 72 de kg de la 63, asa ca azi cred ca ma ia Badiu la bataie. Dar am bagat la pizza....

Am vazut ca intrebati de serviciu. Eu nu vreau sa mai merg deloc insa trebuie. Si asa e o tragedie acolo ca am lipsit. De la 1 iulie nu mai merg. Ma simt bine, nu e vorba, insa imi e mai greu sa stau 10 ore cu fundul intepenit pe scaun si sa ma frece ei cum vor. In plus e super cald, imi e cam rau de cand m-am intors. Daca puneti la socoteala cele 3 ore minim pe drum in fiecare zi, in masina cu AC ce e drept, dar tot in cald si soare, mai bine stau eu frumusel acasica de la 1 iulie.

Am vazut ca discutati si de plapumioare si sac. A mea nu a dormit deloc invelita, nu ma intrebati cum se dezvelea mereu, inca din primele zile. Asa ca nu am folosit decat o paturica usoara care disparea de pe ea din primele 15 min de somn. Sac de dormit nu mi-a placut mie cand eram copil si nu i-am pus nici ei.

Tomitza, mie mi-a curs mai mereu sange din nas pe sarcina, este fluzxul crescut, mai ales pe calduri si probabil e sparta vreo capilara.

Ramona, felicitari!

Teodora M, sunt acasa saptamana asta, te astept in vizita. Si nu mai avem nici urma de raceala pe aci.

Myral, eu simt nevoia sa pun paura sul sb genunchiul de deasupra, dar si asa dorm cam prost.

Annisia, daca te consoleaza, sutienul ala de mi l-am luat atunci cand trebuia sa ma vad cu tine imi este super fix, imi intra in carne bretelele. Cat despre sughit, Marco Polo asta al meu cred ca se foieste. Uneori il simt in burtica, dar de cele mai multe ori sughite acolea jos si e tare enervant. Bea lichide si stai naibii departe de caldura asta, nu mai umbla dupa toale si papuci. Eu am crezut ca mor duminica in Florenta, m-am certat si cu al meu de rau ce imi era. Aveam stare de lesin, palpitatii, si rau de ziceai ca pic pe jos. Si erau doar 31 de grade nu canicula naibii ca aici.

Gabriela, sa stii ca as mai fi putut ceva distractie, dar a trebuit sa ma intorc.

Nana si Danielle, nu ne vedem?

Simona, vad ca nu te lasi cu shoppingul. Eu am luat multe din Germania, chiar prea multe. Le scot acusica la mezat daca vrei. Vreau sa mai iau numai pantalonasi subtiri de bumbac pentru casa si niste body si gata. Catc despre cuib, sa stii ca fie-mea e mai "mamoasa" ca mine, voia sa ii monteze patutul lui BB pana sa vin si imi zice continuu sa il scot mai repede ca sa il iubeasca.

Maruntzika, eu sufar la fel de arsuri, uneori imi vine sa plang, mai ales noaptea la orizontala. Dar am observat ca si alimentatia mai provoaca arsuri.









Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Hi, hi! Pai tu spui de mine, Roxana? Vad ca si tu ai cumparat destule de pe acolo. Astept si eu detalii despre ce ai gasit misto. Si eventual, o poza, doua. Eu mai am de cumparat cate ceva, dar marea parte a cumparaturilor le-am facut.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetele, nu va spurati, dar chiar nu reusesc sa va raspund la toate. Iau si eu asa ce imi sare in ochi, ca ati scris nenica...

Urmy, arati tare bine! M-au amuzat pozele tale in oglinda, am si eu asa vreo cateva de la sarcina trecuta.

Andries, sa stii ca si eu am greturi de la caldura, ieri abia am mancat si apoi m-am abtinut greu sa nu dau afara. O sa mor vara asta!

Rodica, ce ti-a venit cu plaja? Mie mi-a interzis medicul de tot sa stau la soare. Sa vezi cum ii zic azi ca ma mut la Neptun vreo 3 saptamani, insa la soare nu voi sta.

Anca, nu te agita, asa sunt bb-ii mai fitosi. Al meu super miscaret, s-a gasit la intoarcere in avion sa nu miste deloc. Mai dar stii cum, NIMIC! Era zborul de la Florenta la Munchen, cu un avion mic, de era sa fac infarct la decolare, si dupa aceea nici o miscare. In mUnchen pe aeroport si-a revenit si mi-a terminat vezica, asa ca m-am invatat sa nu ma mai agit asa usor.

Mandarinutza, te-a tras Sim la shopping si pe tine? Mai gasesc ceva si eu dupa voi fetelor?

Mai trimit din cand in cand mesaje, ca dc imi moare zapp sa nu raman cu ele scrise.







Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Buna dimineata!!!! Acusia ca m-am trezit, pot sa imi fac simtita prezenta...
Roxule sa ne traiesti si bine te-ai regresat in tara si pe la noi pe forum! Ce mi-ai adus din strainataturi? Vreau rochita, cu pantofiori si gentuta, plus bijuuri asortate. Stiai deja, desigur, deci ce mi-ai luat din astea?
Apropo de trusou complet, tre sa plec la o pretenara sa o gatesc de o nunta. In clanul meu asta e rolul de baza, sa imbrac fetele pentru nunti, botezuri, cununii... Din hainele mele, desigur... Si i-am pregatit o rochita sexy mother fucker vernil, cu tot tacamul... O sa ii placa si o sa fie gagica misto...
Eu ma simt, ca de obicei a doua zi dupa furtuna, super bine si am chef de goange... Ceva distractie si alcool... Glumesc, chiar nu suport bautura si oamenii care beu...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Eu azi am fost la un 4D ca voiam si eu poze cu bebe Sara! Si am vorbit cu ea sa se arate si a fost cuminte fata mamii! Si am un CD de toata frumusetea! Bebe e bine dezvoltat, corespunde excat cu 26 saptamani! Placenta din pacate, tot joasa si a zis ca nu mai sint sanse sa se ridice! Asta e! Voi fi cuminte pana la final! Tare fericita sint!

Annisia, sa stii ca si eu duminica am avut asa o stare de ameteala, cred ca de la caldura…A trecut dupa cateva ore! Eu nu am tensiometru acasa! Si eu pe cantar nu mai vreau, ca ma deprim! Parca in fiecare saptamana ma ingras!

Ramonaiani, felicitari pt doctorat! Acum sa te bucuri de bebe!

Gema, asta tu hotarasti, cand sa iti iei prenatalul, nu colegii tai!

Carpatina, cu arsurile nu prea avem ce face! Pe mine, din fericire, nu ma tin mult!

Amar draga, sanatate mamei!

Roxana, bine ai venit! Ma bucur ca Alex e bine si voi ati avut o vacanta frumoasa! Ne-a fost dor de tine! Asteptam pozele!

va pup

Gabriela 26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vad ca se mai plang si altele de serviciu, ce bineee, credeam ca numai eu am asa o lene si o lipsa de chef. Problema este ca in urma medicalelor am luat jumatate de salariu si deja sunt cu probleme financiare. Luna asta am uitat iar sa platesc ratele la timp si fac numai incurcaturi. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa stau eu cu 6 milioane cand numai ratele mele sunt 10 milioane, cand eu plateam menajera, eu le dadeam bani alor mei, si cheltuiam la greu si pentru mine si pentru Alex. Sigur ca ne va da sotul meu, insa o sa ii cada fata cand vede ce sume voi cere.

Legat de placenta, la Iosup nu o sa auziti altceva decat gradul 2, adica ma rog, pana mai incolo cand o sa fie 3. Mie mi-a zis gradul 2 de la 15-16 saptamani desi altii ziceau grad 0 sau 1.

Aoleu, nu mai fac fata cu romanele! Tin deschise 2 capitole in paralel si incerc din greu sa recuperez.

Andies, citeam de suzete. A mea nu a vrut suzeta deloc si nici deget nu sugea. De fapt cred ca suptul era o problema la ea, ca nu voia nici la san. Numai bibe il hapaia rapid in 5 minute si atat

Ziceati de biberoane. Eu cumparasem unul singur, facandu-mi planuri ca voi alapta la greu, insa nu a fost cazul. Acum voi lua sigur mai multe de la inceput.

Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by ramonaiani

Acum .. am zis ca-n week-end fac vacanta 3 zile in Elvetia. Chir, prin ce parte stai Piciulika?



Draga Ramonaiani, io-te si eu pe langa Aarau (Kanton Aargau), la 45' de Zürich, pe axa Zürich-Bern (Autobahn A1). Chair ar fi fain sa ne putem vedea!

Tu pe unde ai de gand sa mergi? Zona turistica, presupun, Luzern, Interlaken sau Tessin/Sud? Scrie-mi te rog. (m-am uitat la vreme, samabata cam ploua... ) Lasa ca mai vedem pana atunci.


Piciulika 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetelor, ma uimiti cum deja va ganditi la lista pentr spital. Nu mai stiu care din voi se gandise la reviste, eu nu mai voiam nene sa vad si sa citesc nimic. Cand mai tacea urlatoarea mea voiam numai sa dorm, ca timp de reviste nu a fost. Ceaiuri si alte chestii nu aveam cum sa folosesc pe acolo, dar chiloti multi si mai prosti asa au fost buni, ca m-am patat rau si ii aruncam sa nu mai stau sa spal. Cat despre BB, bine ca mi-ati amintit de caciulite sa ii cumpar vreo 2. Ca a mea cum nu prea a purtat, uitasem de tot.

Cat despre achizitii pentru bb, apropos de pompita. Eu nu am folosit deloc la Alex, nu era mucioasa deloc deloc, dar uite ca recuperam acuma. Si oricum nu ma descurcam cu pompita aia deloc. Eu am oricum batista bebelusului de ea si daca va fi cazul o sa o folosesc. La Alex am avut interfon din acela si nu il foloseam, ca la 2 camere o auzeam si cu usile inchise de imi venea s ama duc in lume, acum insa sigur o sa il folosesc. De scoica nu mai zic, i-am facut destul apologia valorii pe aicea. Uscator nu am folosit, desi fie-mea avea plete nu gluma. Am sters-o bine si atata, a stat cu pleata uda.

Alinush, nu stiu daca te-ai lamurit cu lacuna aia sau cum ii zici tu. BB Andrei avea 3 chisturi din acestea de plex coroid, si inca de 5-7 mm nu de 3 ca la voi si s-au resorbit complet pana la 24 de saptamani. Las-o incolo de trisomie 18, nu apare un singur chist la ea, acolo e hidroencefalie serioasa. Sa imi zici ce ai facut si daca te-ai lamurit, ca eu am citit destul despre porcariile astea.

Lavinia, ce ai facut cu stafilococul auriu ala? Stiu ca poate aparea si pe piele, cumnata mea a tot avut pb cu el. Noroc ca se trateaza el.

Urmy, stiu ca te-au lamurit fetele, dar ma bag si eu in vorba. Numai ca nu sunt un model de urmat...adica: eu car ca nebuna, mai ales pe fie-mea de 14 kg, urc scari de cel putin 10 ori pe zi, merg mult, si cand ai sa afli ce am mai facut prin concediu o sa zici ca sunt nebuna. Doctorul ma va lega de pat. Zapacitul meu de BB pocneste de la 14 saptamani si acum se vede foarte usor cum loveste sau cum se misca burta. Sotul meu zice ca se uita la Alien.







Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, ce ta apuca fata cu burta mare si cu lichidul mult? Du-te mai de acilea cu panicile tale, eu sunt imensa de zici ca nasc maine poimaine si al meu inghite lichid ca s-a vazt evident la ambele eco de dupa 22 de sapt. Zau daca mai citesc ceva pe aici pe la voi ca ma speriati.

Alinus, hai ca tot citesc mesajele tale. Eu am facut si TT si amnio si totul e ok, si zau la noi situatia chisturilor era super nasoala. Da PM cu nr tau sa te sun daca mai ai griji.

Va las ca am dat naiba zappul de tot. Mai sun la astia cu cablul sa vad ce si cum, ca poze nu pot incarca pe zapp ca ar lua secole. Povesti despre conced dupa ce vin de la Badiu, ma rog, daca se prezinta la consultatie. Sa dea naiba sa ma puna pe drumuri 2 ore in caldura pana acolo si sa nu vina.



Rox 26+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput