***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Poohy, cum sa nu scoti copilul 3 sapt?Eu nu m-am luat upa
dr de fam.L-am scos cand am considerat:la aproape 2 sapt si...direct 1 ora am stat nu...cate 5 min cum se spune....Daca n-are nimic...de ce sa nu-l scoti?
Iar pe buric ii poti bune baneocin ca nu-i face nimik.





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Poohy, eu n-am pediatru Dar cred ca i-a placut afara

Sincer, si pe mine "ma tine" operatia, ma mai doare pe aici, pe colo - dar o sa treaca Plus ca vad ca daca eu sunt bine dispusa, bebe e in al noualea cer - doarme, mananca, se uita la mine, nu plange o secunda. In ziua in care am fost isterica, parc-o luase razna si el...

Alyna24, voiam sa-ti zic ca dupa 6 saptamani eu as incepe cu abdomene, mai ales ca tu n-ai cezariana...nu vad de ce nu...dar ia-o progresiv, nu prea mult deodata. Daca faci chestiile alea cu picioarele de care ti-am zis, sunt afectati si muschii stomacului...

Eu sunt bucuroasa, mai am 4 kg din 17 la 11 zile de la nastere, si o burtica de 2-3 luni (cam flescaita, dar sper sa ne reparam )

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Elteka, eu din aprox 20kg mai am de dat jos 6.
Sunt obsedata!Ma ingrozesc cand ma uit la pantalonii mei cei vechi, la fustitele scurte....Ma mai refac eu cum eram inainte????????
N-as mai manca....dar....bebe trebuie sa papa asa ca...ma resemnez deocamdata!Dar ce m fac ca in august plecam in Bulgaria cateva zile!Cum ma etalez eu asa?





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna dragele mele,
printre crize de plans, alaptat, iesit afara, iata ca in sfarsit mai intru si eu pe aici.
Am facut o luna ( multumim de urari, la multi ani celor ce fac azi o luna) si desi speram sa se rareasca reprizele de plans, ele parca se intensifica. Plange ca din gura de sarpe si-i mai tremura si barbia de nervi. Si nu se calmeaza cu nimic!. Intr-un final oboseste dar va dati seama cum suntem noi!
Am si o intrebare pt voi: bb face kk dupa ( sau in timpul ) fiecare masa, adica de vreo 8-9 ori/zi. E normal?
In greutate a luat bine zic eu, adica la o luna avea 4.630 gr, fata de 3.200 cu cat a iesit din spital.
Va pup ca s-a pus pe plans si trebuie sa plec.
Nasteri usoare si bb-i fara colici

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Elteka, ce zi extraordinara ai avut! M-am relaxat pana si eu doar citind despre ea

Poohy, doctorita asta a ta mi se pare un pic depasita, din vechea generatie. E in varsta? Cum sa nu scoti copilul 3 saptamani? Eu am scos-o pe cretzofolina in a 11-a zi. Hai ca cu completarea, inteleg ca poate inca nu ti-a venit lapticul si pot sa inteleg dar pe caldurile astea sa nu scoti copilul din casa e exagerat. Iar cu completarea eu te sfatuiesc in felul urmator: daca nu ai cantar cumpara-ti unul. Dar nu cadea in patima cantaritului non stop, ci o data pe saptamana. Daca ia 200 de grame de la o saptamana la alta nu are rost sa-i dai completare. Eu asa am pierdut laptele la Filip si aveam destul, dar mi s-a pus mie pata sa-i dau completare.

Cu cererea am rezolvat, am facut un pic de research pe net si abia apoi am vazut ca diferenta era foarte mica. Oricum am fost si le-am dus si le-a cam cazut fata alora de la personal, bine ca nu ele se ocupa dar imi imaginez pe-aia de la salarizare ce mecla o sa faca cand le-o vedea. Ca acum 2 ani am amenintat-o cu ITM-ul ca sa-mi dea salariul bonus, iar acum deja ma cunostea dupa nume, le spunea astora la personal super panicata: "Dragota, trebuie neaprat sa rezolvam cu Dragota!" Am bagat spaima in ea
Gabiu, e normal sa faca kk la fiecare masa. Asa mi-a zis mie in spital ca bb tre sa consume 7-10 pampersi pe zi.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa si a zis cineva sa facem skimb de idei ce sa mai gatim ca si eu sunt in pana de idei. Uitati ce am gatit eu in ultima vreme: pilaf cu pulpe de pui, ostropel din piept de pui, supa de vita cu legume si taitei, pulpe de pui la ceaun cu cartofi prajiti si salata de rosii si azi ciorba de pui si tocanita de carne de porc cu piure de cartofi. Vad ca puiul e de top
Bagati si voi idei ca eu nu mai stiu ce sa gatesc.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

ELTEKA, da... cica BEPANTHEN este pt funduletul lui bebe... Eu una am folosit crema NIVEA cu zinc... Asta pentru ca facuse o iritatie nasoala... Crema asta NIVEA cu zinc... este buna ca practic impiedica accesul umezelii... L-am dat si i-a trecut iritatia... In continuare il dau cu ea la fundulet.

Poohy, sa stii ca si mama imi zicea sa nu-l scot in parc pana nu face o luna , dar de scos afara, cica sa-l scot... in curtea casei... Dar cica in aglomeratie sa nu ies cu el... pana pe la o luna . Ei bine eu l-am scos. Ba chiar ieri ne-a prins si vijelia si eu eram cu Antonio in chiloti si maieu...



Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estecri spune:

buna fetelor,

sunt o mamica de iulie -august si mi-am permis sa intru la voi pe forum ..poate reusiti sa ma ajutati cu o informatie. Aveti idee cat costa o cezariana la dr Vladareanu de la Elias?
Multumesc pt raspunsuri
pup burticile si bebeii


sorina 34+
poze1
poza2
uite asa cresc 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

Poohy noi am iesit afara pe la 2 saptamani. Ideea este sa nu bata vantul, sa nu iesi la ore cu soare puternic. Si daca adaug babismele: sa nu te prinda seara si sa nu treci ape
Noi am inceput cu o iesire de cam 20 min...apoi 30 min, acum la 4 saptamani stam cam 40-50 minute si in week-end cand iesim si cu tati chiar depasim un pic o ora ca iesim in parcurile mari.


Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna! Vad ca vorbiti cu spor de bebelusi, plimbari si pempersi! Abia astept sa ma alatur discutiilor voastre!
Eu ma confrunt in continuare cu dureri de burta, care se indesesc pe zi ce trece! Si am o stare de somnolenta!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput