***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by timur

Buna fetelor!

Michigan, cred ca ne luam de mana pana la urma

Addinel, multa bafta si nastere usoara!!!

Fetelor, spuneti-mi si mie care e treaba cu gelationosu' ala (dopul gelatinos)? Am impresia ca l-am pierdut ieri. Cam dupa cat timp isi face bb aparitia? E vreo regula?

Multumesc!



Nu e o regula dar in principiu in cam 7-10 zile isi face aparitia bb.
Dop poti pierde mult si bine...are proprietatea de a se reface. Dar e un semn ca tb sa fii atenta la alte simptome ale nasterii. Poate ai bafta si se naste bb inainte sa plece d-na doctor. Ai incredere in dansa si crede-ma ca va fi ok.

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna, fetelor!

imi tot propunde cateva zile sa scriu, dar nu mai reusesc. citesc si pe diagonala, nu am reusit sa recuperez chiar totul si nu stiu cand si daca o sa mai reusesc. sincer, cand va vad ca apucati sa faceti si mancare, si curat, si aveti si doi copii acasa (dintre care unul trebuie alaptat des des, si are colici si alte alea) ma apuca disperarea. disperarea ca eu sunt o mamaligoasa, dependenta de ajutorul mamei, cumva...parca nu imi mai revin cu somnul (a fost si extrem de cald aici si eu uras caldura excesiva!!!!), si parca sunt tot in reluare.

puiutul meu e bine, nu e nici prea mofturos, mananca destul de regulat (desi de la caldura a mancat si la doua ore...ca mi s-a acrit de sterilizat sticlutele) si colicii nu il prea chinuie. ma amuza ca a inceput sa scoata tot soiul de sunete, chitaieli...amuzatul asta dureaza numai ziua, ca noaptea tresar si ma scol sa ma uit la el la fieacre fosnet. aseara am dormit in sufragerie ca sa pot dormi si eu cateva ceasuri, ca altfel as fi stat doar cu ochii pe el. asa, m-am trezit doar ca sa ii fac sticluta, si am putut adormi amandoi fericiti la loc.

DIDIALEX, bine ai revenit pe forum. recuperare rapida si multa sanatate tie si baietilor tai.

lbelciug, esti unda dintre mamicile eroine....sincer, nu stiu de unde atata enrgie. mie imi e rusine ca nu ma pot aduna cu totul doar cu un bebe cumincior.

timur, nu mai ai mult si iti tii si tu comoara in brate.

cris27, cum mai stai cu mancarea-vitaminele-oboseala??? mie imi e sila cam de orice mancare, dar ma straduiesc sa ma alimentez corect...sotul meu a ras ca nu imi trebuie cipsuri si alte porcarii...

nicoll, dar stiu ca ai avut un pui mic mic...cred ca e cel mai mic de la noi din odisee, daca nu ma insel. sanatate si lasa, din mic se face mare..povesteste-ne mai multe despre el, daca poti si ai timp. cum de a fost asa piticot la nastere??? bine oricum ca acum e totul ok.

dyonise, bine ai venit.

addinel, sa dea domnul sa ai parte de o nastere super-usoara, si de o recuperare vesela. ma apuca emotiile cand ma gandesc ca acum trei saptamani eram la spital asteptandu-mi scumpetea.

eu pun majoretele si pentru cele care sunt in asteptare. uite, suntem imediat la mijlocul lui iunie...se apropie momentul sa ne mutam la scutece...desi davidelul meu e la el in patut si doarme tot nu imi vine sa cred ce a trecut timpul . deci, fetelor, nu va temeti, nu ramaneti nenascute....curand o sa bananaiti si voi pe aici in cautare de sfaturi, si o sa va mandriti cu comorile din dotare.



mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blc_lia spune:

Salut mamicilor norocoase si celor care mai astepta,

Eu nu am mai scirs de mult, am mai intrat sa va citesc din cind in cind, dar nu prea am timp. Din pacate eu fac parte din cele care sunt over due, sunt peste termen de 5 zile deja desi am contractii false de aproape 2 saptamini. Contractii care nu mai imi permt sa dorm in pat, decit pe canapea in fund, si cu medicamnte de durere. Sunt foarte obosita de atita durere si terminata psihic, toata lumea imi spune ca e normal, dar nu mi=se face nimic pina la 10 zile peste. Deci pe 15 o sa ma interneze sa imi provoace nasterea......... asa ca daca nu se intimpla o minune mai am citeva zile de cosmar.......

Poate daca eram in Romania lucrurile erau altfel, dar aici se merge pe metode naturale, adica sa lasi natura sa-si urmeze cursul.
Am vazut ca mai sunt 1, 2 fete peste due date, nu stiu ele cum sunt psihic, sper ca mai bine decit mine.

Va pup si va consider foarte norocoase pe cele care ati scapat deja.

Liana, 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

blc lia Si la mine data ultimei menstruatii a fost pe 29.08.2006 si deocamdata nimic....

Ma dor rau de tot oasele bazinului si abia reusesc sa ma intorc in pat. Cam tot de cateva sapt se intampla si la mine treaba asta. De vreo 3-4 zile am niste dureri naspa cand stau in picioare si cand merg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

mihamora multumim

addinel bafta

ralucami bea acum redbull si cola cata vrei ca dupa nu mai ai voie. Pe mine nu m-a lasat tati toata sarcina sa beau cola ca zicez ca ii agit fata. Si acum imi vine sa mor ca as bea o cola rece da nu am voie cat alaptez .

andrada eu am unul din america care este si video si imi este de mare ajutor, mai ales noaptea. Are si infrared si o vad noaptea de ce se agita.

didialex bine ai revenit!

liviana pai vb in week-end sa iesim. Noi sambata nu am iesit ca a fost furtuna aia urata si duminica am fost pana la parintii mei la Pitesti. Dar wee-endul viitor suntem acasa.

nicoll si dyonise bine ati venit, sa va traiasca bebelusii. V-am trecut in listuta.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Miniuta,multumesc ca ti-ai amintit de mine...sa zicem ca lucrurile merg spre bine...mai putin faptul ca ma scald intr-o baie de rusine...Azi a venit mama prietenei mele sa ma ajute la curatenie...Nici eu nu prea fac fata mai mult decat necesitatilor de prim ordin...si cred ca i-a fost mila de mine...ca nu ma cunostea asa...depasita...Au aparut chiar si panze de paianjen,in unele colturi...de camera(Deci niciuna dintre noi nu e super-femeie),nu are de ce sa te complexeze treaba asta,doar ca unora ne e mai greu...Oricare din noi s-ar bucura sa aiba un ajutor,nu cred ca ar fi una sa-l refuze(ca doar nu suntem martire)asa ca bucura-te de sprijinul mamei tale...La mine,lucrurile sunt foarte complicate,nici nu ar avea sens sa incep o astfel de discutie aici,pe forum...Dar nu sunt eu puternica?Ba da...si totusi sunt mai slaba decat multe altele(ma refer la capacitaTEA DE A DEPASI OBSTACOLE)...mA cuprinde foarte des depresia...dar tot eu imi sterg lacrimile si trec mai departe...Tin foarte mult la independenta mea...ce daca am 2 copii dupa mine,unul in ham si altul carew fuge de mine?!eu tot fac piata...ca ma bucura sa fiu independenta...Si cand nu mai pot/Tot n-am ajuns pana la capat...

Album foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blc_lia spune:

quote:
Originally posted by timur

blc lia Si la mine data ultimei menstruatii a fost pe 29.08.2006 si deocamdata nimic....

Ma dor rau de tot oasele bazinului si abia reusesc sa ma intorc in pat. Cam tot de cateva sapt se intampla si la mine treaba asta. De vreo 3-4 zile am niste dureri naspa cand stau in picioare si cand merg.



Nu s-au oferit sa-ti induca nasterea prin tot felul de metode, sau sa-ti faca ceva? Eu credeam ca in Romania nu te lasa sa te chinui asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Nicoll ma bucur ca ati trecut momentele dificile!
Dyonise bine ai venit.


Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Miniuta, hehe, si eu ziceam la fel ca tine cand l-am nascut pe Matei. Depinde f mult de starea ta fizica si psihica a ta si desigur de cat de cuminte e copilul. La Matei mama mea a stat 3 sapt cu mine si-mi facea tot ce trebuia in casa, iar in ziua cand a plecat la ea acasa simteam ca ma sufoc si ma panicasem ca nu stiam daca voi face fata cu ale casei si copilul urlator. M-am descurcat pana la urma, dar f greu. Acum am norocul ca mi-am revenit fizic mai repede, ca m-a ajutat si sotul si mai ales ca Bogdan e un copil cuminte si nu are colici. Pot sa spun ca ma simt f bine psihic, am o liniste in suflet mai mare decat atunci cand eram gravida. Simt ca-mi iubesc copilul la maxim si ca revars de atata dragoste. Nu ma deranjeaza sanii care curg (port sutien si tampon) poate doar un pic noaptea si nici faptul ca B e f legat de mine. Treburile in casa le fac cand B doarme - dar ca regula, las distractia la urma (forumul, TV-ul etc). Matei merge la cresa, deci in timpul zilei sunt singura acasa doar cu Bogdan.
Mica, daca iti este pofta de cola, poti sa bei, macar 1/2 pahar. Sotul meu e fan Pepsi si cum imi face pofta uneori, mai iau si eu o gura din sticla lui. Pana acum am gustarit din toate (chiar si 2 guri de bere cu alcool), fara sa exagerez insa. E mai bine asa decat sa poftesti - aveam o prietena careia i se umflasera sanii de pofta unei portocale si dupa ce s-a decis sa o manance, copilul n-a suferit de colici sau mai stiu eu ce.
blc_lia si fetele in depasiri, mai rezistati un pic. E f bine daca bebe se naste la 41 sapt. Atunci dezvoltarea lui e completa, nu face icter, e mai rezistent, are putere sa suga, etc. Nu e bine insa sa stea mai mult de 41s. Hai curaj, mai e un pic!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

fetelor, multumesc de raspunsuri.

adevarul e ca si eu sunt sucita. in primul rand, sunt o perfectionista, si inca una din categoria "nemeni nu face treaba mai bine decat mine". asa ca desi ma bucur ca ma ajuta mama, mi se pare aiurea sa o vad cand da cu aspiratorul, sau ca imi cara rufele in pod...le-as face eu, noroc ca ea nu ma lasa. sunt obosita si mi-e rusine ca ma simt asa...cica e normal, dar ma uras cand ma vad asa de neajutorata, neputiincioasa...vreau sa fiu iara eu cea de altadata...cand le faceam pe toate si ii serveam pe cei din jur.

ca sa nu mai spun ca de fapt cred ca ma termina psihic nesiguranta asta legata de bebelus. oare ii e bine??? oare fac totul asa cum trebuie? nu stiu de unde atata nesiguranta, el e bine, mananca, doarme, are scaune, da partulete...si mie imi sare inima, ma bantuie tot soiul de spaime nedefinite...as vrea o infuzie de siguranta si incredere si nu stiu de unde sa o iau...offf...nici nu stiu de ce ma aberez aici. poate ca sa le dau curaj celor care simt asa ceva si le e frica sa verbalizeze.

va pup si ma duc sa o pun de un biberonas.

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput