***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

De patru zile ma tot pregatesc sa scriu si eu si de fiecare data apare careva sau plange abonatul la titi si abandonez.
Pepsi mersi mult de informatiile cu alaptatul, am accesat si siturile si m-am mai informat.Oricum productia de lapte si-a revenit treptat dar sincer ce ma intriga este faptul ca doarme atat de putin dupa e mananca si isi suge pumnii in continuare, iar daca intr-o zi am incercat sa ii dau completare a ras tot dupa care a dormit linistit.La faza cu somnul poate sunt eu egoista dar sincer tare as vrea sa doarma cate trei ore legate pentru ca sunt si obosita si in plus de fetita nu mai am timp deloc.
Sper sa se regleze treptat cu somnuldupa o luna- sase saptamani.Acum avem doar trei saptamani si asteptam.
Ella 74 stiu ca tu ai avut mari probleme cu ragadele si stiu ca ne-ai povestit pe undeva amanuntit ce si cum dar deh atunci nu eram interesata .Eu am la unul dintre sani chiar la baza sfarcului si ma intreb deja cu groaza imi va mai trece vreodata!Am continuat alaptatul ca asa este teoria dar ma doare rau si in plus ma gandesc daca tot ii dau sanul cum se mai vindeca sau ramane asa si ma obisnuiesc cu durerea????M-am tot dat cu garmastan, cu penbaten, am lasat lapte pe sfarc si stau cu el in vant toata ziua dat de trecut inca nu trece si deja sunt vreo patru zile daca nu si mai mult.
In alta ordine de idei ma alatur si eu clubului mamicilor disperate sa faca un concediu cat de scurt anul acesta inainte de a ma intoarce la servici in octombrie.Eu de la inceputul anului numai la asta visez concediu undeva intr-o tara calda si asa prin septembrie.Eu vreau sa cred ca e posibil chiar daca va fi un simulacru de concediu pentru ca voi fi cu bebe agatat de tate ca nu e nici o sansa nu am cu cine sa-l las altfel...nu il primeste nimeni la patru luni....dar eu to sper la concediu, sa vedem ce va iesi.

Va pup si spor la hranit bebelusii!!!

Mama lui Matei(21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

didialex bine ati revenit...sigur ca ne era dor!
addinel curaj ...sa treaca repede si cu bine!
fetelor, eu am o problema...
ma doare foarte tare sanul stang
stiu ca mai vorbeau fetele de dureri de sani inainte de nastere
dar eu m-am speriat foarte tare pt ca pe la 4 noapte m-am trezit de durere si nu stiam ce sa fac...l-am masat putin si apoi imediat a inceput sa curga colostrul (oricum la mine curge de pe la 6 luni)...dar acum meste mai dens si mai alb...oi fi vreo ciudatenie....toata lumea se vaita ca vine lapticul greu si....mie imi vine laptele inainte sa nasc?
cred ca dau o fuga pana la dr de fam sa vedem ce zice...si sunt singurica...
voi ati patit asa ceva?

mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Michigan si mie imi curg sanii dar pana acum nu pot spune ca m-au durut. Si ceea ce curge (desi are culoarea alb-galbuie) am inteles ca e tot colostru. De lapte putem vorbi abia dupa ce apare bebe. Chiar nu stiu ce sugestie sa-ti dau. Ar fi tare bine daca ai putea sa ajungi la dr azi.

Didi ce ma bucur ca ai scris!! Si ce-i mai important e ca sunteti bine si tu si baietii.

Liviana intrebai de mancare ( macar la "capitolul" asta sa ma mai bag si eu in seama, ca la intrebarile cu bebelusi sunt pe din afara total). Coincidenta: si eu tot dovlecei am facut astazi- ca sa fiu exacta, acum e in curs de pregatire. Am gasit tot pe forum o reteta de chiftele de dovlecei si am inteles ca e super super buna. Ieri gasisem dovlecei ( marfa rara prin Japonia, de-aia au si un super scor: 1 euro dovlecelul) si azi abia astept sa vad cum o sa iasa reteta. In rest, recunosc ca nu prea m-am omorat cu gatitul in ultima vreme .

Andrada merci fain pt raspunsul la intreb. despre contractii! Te inteleg la faza cu gaina de tzara. Si eu urasc mirosul ala ingrozitor , poate si de-aia sunt atat de mofturoasa cand vine vorba de carnea de pui/gaina. Trebuie sa fie pregatita FOARTE bine , cu o tona de mirodenii, vin alb si cu sosuri destul de puternice ca sa nu-i simt gustul...natural.

Ma duc la cratita. Poate ii fac pofta Mariei de ceva si vrea sa iasa afara si ea si sa guste!

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Buna!
Felicitari mamicutelor si nasteri usoare celor care urmeaza sa devina in curand! Sa va traiasca printii si printesele si sa va aduca numai bucurii
Sper ca ma mai tineti minte... eu am mai citit din cand in cand dar sa scriu nu am avut timp si nici rabdare. Acum am mai prins si noi putere si va rugam sa ne treceti pe lista :) Puiul nostru Leon s-a nascut pe 18.03.2007, la 27 saptamani si a cantarit 9oo grame. Este un luptator si a reusit sa treaca cu bine peste toate momentele grele. Acum este acasa de 1 saptamana si are 2,940 kg.
Sper sa ne primiti printre voi chiar daca noi ne-am nascut mult mai devreme, teoretic el este inca in burtica


Poze Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

dragele noastre,scriem rar din motive de timp...acesti 2 copii rai(cum ii alint imi mananca energia").Michigan,si eu am avut lapte inainte"(probleme cu prolactina),dupa nastere,doar cateva zile am avut si foarte putin"(dar au fost alte probleme,nu mi-a fost data la san pt ca a avut problemele acelea...Didialex,bine ati revenit!tuturor ne-a fost dor...Ralucami,pt tine am o sugestie:pune branza rasa si marar,rade dovlecelul si lasa-l cu sare sa scada si apoi amesteca-le pe toate,pune ouale si sa vezi ce minunatie iasa!Ieri am fost la zoo cu copiii,a fost frumos...dar apoi asta mica ne-a terorizat...n-a mai dormit deloc 8 ore!Androix,eu nu am depus cererea completand vreun formular ,ci am intocmit-o eu...apoi au inregistrat-o la fabrica...va pup,azi fac mazare cu carne si ceva ciorbita
Sunteti bineveniti,Nicoll...multa sanatate puiutului luptator!

http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

salutare mamici si pitici. ne primiti si pe noi in club? puiutul meu, Teodor, s-a nascut pe 3 mai 2007, la Polizu, 3750 kg, 51 cm, nastere naturala. sanatos tun.ceea ce nu i-a impidicat pe cei de la neonatologie sa-mi spuna la 2 zile dupa nastere ca are nevoie de o operatie pe colon!
dar am scapat cu bine, evident, fara nici o operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsy spune:

Salutare,dragele mele burtici si mamici!!Noi suntem tot in formula 2 in 1 si am inceput sa cred ca eu sunt fata care nu mai naste.Nu mai am rabdare sa-mi vad si eu bebelusa si o rog in fiecare zi sa vina afara ca-i mult mai fain decat acolo inauntru.
Ralucami am experimentat si eu niste dureri tot ca si tine,in zona ovarelor,mai degraba niste intepaturi puternice cand m-am miscat.Nu stiu nici eu ce sunt...Noi doua avem cam aceeasi DPN,sa speram ca vin macar la timp fetitele noastre daca nu au vrut sa vina mai repede.
Fetelor eu de vreo doua zile am si niste dureri de spate ca la ciclu dar fara sa ma doara si burta,mai ales dimineata.A mai avut cineva asa??
Adinel,nastrere usoara!!!!!!!!!!!!

Pup toate fetele!!!

39+ cu Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by dyonise

salutare mamici si pitici. ne primiti si pe noi in club? puiutul meu, Teodor, s-a nascut pe 3 mai 2007, la Polizu, 3750 kg, 51 cm, nastere naturala. sanatos tun.ceea ce nu i-a impidicat pe cei de la neonatologie sa-mi spuna la 2 zile dupa nastere ca are nevoie de o operatie pe colon!
dar am scapat cu bine, evident, fara nici o operatie.



Bine ai venit!
Unor medici cred ca pur si simplu le place sa taie si atat

Addinel bafta multa!!!

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

liviana,

da, ieri am fost in Tineretului, si cred ca in acelasi timp cu tine fiindca si noi ne-am grabit ca sa nu ne prinda ploaia; data viitoare sa te uiti dupa un carucior verde Peg Perego.
Pacat ca nu ne-am vorbit inainte...

O sa urmez sfatul cu musetelul.
Folosesc glicerina din obisnuinta, ca e comod si fiindca nu suport sa nu am scaun zilnic; sunt si zile in care nu ajung la glicerina dar sunt exceptii.

Moberi,
nu vreau sa te dezamagesc dar nu ai ce sa faci decat sa lasi timpul sa treaca; dar continua cu garmastan, bepanten si stat la aer; mie mi0au trecut ranile prin a 3 -a saptamana.

tre sa fug ca david ar colici din alea nasoale , urla fara oprire indiferent ce-i dau sau cum il tin; aseara am sunat doctora ca nu stiam ce sa-i mai facem.



, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Buna fetelor!

Michigan, cred ca ne luam de mana pana la urma

Addinel, multa bafta si nastere usoara!!!

Fetelor, spuneti-mi si mie care e treaba cu gelationosu' ala (dopul gelatinos)? Am impresia ca l-am pierdut ieri. Cam dupa cat timp isi face bb aparitia? E vreo regula?

Multumesc!

Mergi la inceput