***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

addinel multa bafta!!

Nastere usoara!!!

Dominic 15.05.2007
POZE CU MARIO DOMINIC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

`Neata !!

Azi am fost foarte matinala, m-am trezit la 7 dimineata, asta dupa ce aseara am adormit abia pe la ora 2 . Culmea e ca nu ma simt obosita!


Eu m-am resemnat cu formula actuala, nu mai zic nimic: cand o dori si Maria sa apara la interval atunci e foarte bine. Vorba aia: si-a facut "contractul de inchiriere" pe 40 saptamani, pana pe 18 iunie cand e DPN-ul nu am ce comenta! Plus ca ea e fetita ascultatoare caci atunci cand mi-a zis doctorul ca e micuta, eu am rugat-o sa stea in burtica pana la final, sa se faca grasuna. Acum ca m-am vazut cu sacii in caruta, am inceput sa am pretentii, nu?

Ieri mi s-a intarit putin burtica, la diferite intervale de timp ( cred ca erau contractii nedureroase), dar nu a fost nimic grav.
Voiam sa va intreb : organismul se pregateste de travaliu intai cu contractii nedureroase ??

Si mai am o nelamurire: ma doare in zona ovarelor , mai ales cand fac miscari mai ample. Ce poate fi? E cumva vorba de ligamentele care se intind?

Elteka imi place tare mult ca ai o verva si un tonus de invidiat.
De ce ziceai ca glumesc in legatura cu Red Bull-ul? Ca nu e indicat in sarcina? Eu am inteles ca avem voie 300mg de cofeina/zi cat suntem gravi. O doza de Red Bull are 80mg, deci 1/4 din cantitatea admisa. Nu beau mai mult de 1 doza pe zi ( si nici macar nu beau zilnic). Plus ca nu amestec zilele de Red Bull cu cele de cafea. (adica ori una, ori alta).


Aaa o faza comica: ma uitam prin revistele mele de bebe si vazusem un carucior tare interesant ca design, de la o firma nordica www.internationalandy.co.uk/blog/wp-content/uploads/2006/08/xplory.jpg" target="_blank">Carucior Xplore Arata tare fain si am zis sa ma uit de curiozitate si la pret. Sa-mi cada fatza : 1000$ !!!! ( frate-meu cand a auzit cica: " bey sor-mea dar e cu propulsie nucleara de costa atat?!?)


Hopa, a venit sotulica acasa sa bem cafeaua impreuna. Revin mai tarziu!

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Addinel BAFTA MUUULTA!
Sa ai parte de o nastere usoara!!! Si sa tii azi in brate cel mai sanatos si mai frumos bebe!!!

Ralucami, la mine cam cu 10 zile- 2 sapt. inainte de a naste am inceput sa am contractii dureroase dar neregulate ... Cine stie??? Poate la tine dureaza mai putin... si dupa 2-3 zile vine si BEBE!!!

M-am trezit la 04:30 sa-i dau sa manance lui ANTONIO si acum ca l-am culcat mi-a pierit somnul asa ca am cautat pe net la babycomfort un dispozitiv de supraveghere bebe... Am gasit www.babycomfort.ro/index.php?cmd=show_product&id=884" target="_blank">acest model, dar nu stiu cat de bun este si daca este functional. Mai are cineva asa ceva? Cum se descurca cu el... Chiar e folositor? Nu de alta dar am vrea in curand sa-l culcam pe ANTONIO in camera lui sa nu-l mai tin mereu dupa mine de frica sa nu pateasca ceva si eu sa-l urmaresc non-stop!
Gata... ma bag si eu la somn... sa incerc sa adorm putin...


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Addinel bafta multa!
Noi am dormit bine! Deocamdata nimic! Oricum am contractii foarte neregulate, dar sunt dureroase! Am inteles ca la cele regulate, din 5 in 5 minute, trebuie mers la spital! Azi o sun pe doctorita sa vad cand ma poate vedea! Acum doua saptamani colul meu era inchis. Sper ca acum sa fie deschis! O zi buna!
Mica multumesc de majorete! Te rog la Byu sa modifici ora nasterii, este 6.20!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Alynta27, gata... am modificat eu la Byu!

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Adina, Nastere usoara si bb sanatos!!!!
Doamne, tocmai pe tine era sa te pierd si sa nu iti fac galerie.



Salutare, salutare...


va era dor de noi? Sper ca da! In sfarsit reusesc sa stau si io cateva minute la computer. Nu ca am fost super de ocupata, dar am dormit zilele astea, atunci cand nu am fost pe drumuri. Noi suntem bine. Comparativ cu prima nastere as zice ca-s super. Incerc totusi sa nu exagerez cu efortul fizic si sa imi las organismul sa isi revina in ritmul lui nu in ritmul mintii mele

Am citit in diagonala ce ati scris duminica trecuta si apoi vineri, mai mult mesajele care-mi erau adresate: va multumesc mult de urari!!!! sunteti extraordinare si niste cuvinte rupte din timpul vostru pretios pot face minuni la suflet

M-am tot intrebat ce mai faceti, vineri am avut o tentativa de scris dar cand am vazut ca ati scris 15 pagini am lasat-o pe mai tarziu...adika azi, se pare.

Ancamari, saracuta de tine, ai plecat atunci luni seara la spital si noi nu te-am incurajat.
Sa iti traiasca feciorul si sa fie sanatos alaturi de parintii lui!!

Liviana, Felicitari! BB Bogdan e un om hotarat. A vrut sa aiba zi de nastere singur si sa nu o imparta ca nimeni, asa ca a venit exact la timp. M-a uimit ora nasterii: 23,15 fix cand imi arata inregistrarea mea in spital. De fapt, grejesc ca in De era de fapt 22,15.
Poza celor doi pitici ai tai mi-a placut asa de mult ca acum ii pozem si noi la fel.

Monitza Felicitari pt veterana grupului!!

Elteka, he he, se pare ca o sa impartim aceeasi zi din an floricele pe aici. dar pana la un an le luam doar de 6 ori ca deh, daca-s nascuti pe 31.
Imi pare rau ca nu ai avut o nastere ca in filme dar pana la urma e bine ca Dolafanele si tu sunteti bine. Vad ca ai un spor la scris de incurajezi si alte mamici...asa ca mine
Schimbam retzte si dau berea pt prezentarea feciorului meu Am aflat din spital ca ai nascut in aceeasi zi. avem preteni buni

Anca, Felicitari pt Manuela care a venit pe 2 si nu pe 1 sa strice aniversarea parintilor. Macar 1 sa fie linistita

Pauly, m-a impresionat asa de mult mesajul vostru de anuntzare a Riannei: printzesa inimilor noastre. Felicitari!

Cristina, Kay,Chichi, Byu Felicitari pt minunile voastre

Plec, ca-s chemata la datorie.

Alexandra, mami de Robert (12.09.2004) si David (31.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

hehehe a venit didialex! asteptam mai multe amanunte despre tine si David!

pentru Addinel! Sa ai o nastere usoara!

Am si un mesaj de la Chiqui care ne spune ca se simte mai bine si ca bebe e cumintel! bravo mamica!

Am fost si eu la spital, se pare ca saptamana viitoare ar fi sorocul, dar ne putem astepta si la surprize (eu sper ca nu!). Colul e moale si usor deschis, analizele ok. vom vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Hello ladies!
Am pus rufele la spalat, papa la cuptor, puiul doarme si deci pot schimba o vroba cu voi!

tincutza, eu nu am nici un stres cu alaptatul in public. Folosesc o paturica/scutecel ca sa-l acopar discret pe bebe si in acelasi timp sanul meu. Desigur ca incerc sa ma asez intr-un loc mai putin expus. L-am alaptat asa in parc si in Auchan. In general ma deplasez in afara casei cu sotul si Matei si daca se trezeste gaza si vrea papa, e bine ca o am la purtator. Nu gasesc nimic rusinos in alaptatul asta, atata vreme cat nu te expui (ex. tigancile in tramvai).
Ella, dar tu nu te-ai reglat cu scaunul nici acum? Mi se pare ciudat sa folosesti de atata vreme supozitorul. Fii atenta, iti dau un pont care sigur te va ajuta: bea seara si dimineata (pe stomacul gol) o cana de ceai de musetel, eventual mai concentrat. Ai sa vezi rezultatele imediat. Eu m-am constipat in spital si a trebuit sa fac o clisma. Odata revenita acasa am baut vreo 2 zile ceaiul asa si tranzitul s-a reglat imediat.
Am fost si noi ieri in Tineretului si chiar ma intrebam daca va gasesc pe vreuna din voi (tu sau Alyna24). Am facut inconjurul parcului si pe final un maraton rapid caci se anunta ploaia. Sa-l fi vazut pe tati cum alerga cu M in brate si cu caruciorul in cealalta mana...
Elteka, ma intrebai de poze. Vezi ca am pus unele cu Bogdanel al meu in semnatura. Ma bucur ca nu mai plange puiul la baie. Ai gasit reteta, bravo!
Carrie, daca suge numai 5 min, inseamna ca i-a fost sete fetei. La intrebarea 2 cred ca e normal comportamentul - puii sunt mici si se linistesc la mami in brate. Caldura bratelor ii calmeaza. Si B face a fel. Nu cred ca e rasfat - cel putin pana face 6 luni.
Mica, ma bucur ca Maya e cumintica. LA MULTI ANI pt printesa ta! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Si B al meu e cuminte, papa si doarme, dar se mai si scartaie uneori. Ma bucur nespus ca nu avem colici. Poate ne vedem in parc in week-end, ce zici?
Didiiiii, ce ma bucur ca ai aparut! Iti simteam lipsa. Merci frumos pt complimentele adresate lui Bogdanel. E o minune de copil care ma face extrem de fericita. Ce bine ca esti si tu mai bine acum decat dupa prima nastere. La fel am zis si eu, chit ca primele 3 zile dupa cezariana au fost tare grele... Tu cum ai nascut? Natural sau cu cezariana? Hai mai zi-ne cate ceva despre voi.

Fetele, ce-ati mai facut papa bun? Haideti sa ne informam reciproc si in acest sens. Eu azi am facut dovlecei cu branza si rosii la cuptor si la pranz o sa prajesc si niste ficatei de pasare.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Slautare
DidiAlex, ce faci, mami? Ma bucur ca ai scris si ca esti bine. Si eu la fel ca tine am simtit ca mi-am revenit mult mai bine si mult mai repede decat la prima nastere.
Addinel, bafta! Nastere usoara si refacere rapida si usoara!
Carrie, la fel e si la mine. Uneori trage 7 minute si apoi somn de voie, mie tot mi se pare ca n-a tras destul dar se pare ca ea e de alta parere si doarme neintoarsa 3 ore minim. Cu nervisorii de doua zile experimentam si noi la greu. I-am luat ieri gripe water, cel egiptean, ca am uitat inainte sa intru si sa va intreb ce si cum, nu stiu daca o ajuta ca face relativ la fel. Si evident in brate trece si mama lor de colici Acum e in cosul de masina si doarme dusa unde credeti? PE BALCON! Ca patul o musca...

Am si eu o mica problema cu salariul bonus: merg azi la serviciu sa depun cererea si alte acte pe care mi le-au cerut. Dar m-am uitat pe modelul ala de cerere pus de voi pe contul comun si in ea este invocat contractul pe 2006 si din cate stiu eu a aparut si intrat deja in vigoare cel pe 2007-2011 parca daca nu visez. Voi ce stiti? Ati depus asa modelul acela cu contractul de munca pe 2006?

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Didialex!!! Ce bine ca ai scris in sfarsit!!! Te asteptam mai des... Mie una mi-a fost tare dor de tine!!! Si astept cu nerabdare poze noi cu DAVID!!! Ma bucur ca sunteti bine si ca totul a decurs bine.

Liviana, eu in ultimul timp NU am mai gatit!!! Ci sotul... Asa ca sa-ti zic ce a gatit el:
-PULPE la gratar;
-Friptura la cuptor;
-Gaina de tara ( N-o suport!!!) fiarta si apoi fripta...
-etc... tot din domeniul asta...

Bineinteles ca toata carnea doar el a mancat-o... Eu m-am atins doar de pulpe la gratar, si in rest eu mancam iaurturi si alte chestii aduse de mama: paste cu branza, piure etc...

Ella, nu stiu ce sa zic de problemele tale de tranzit ... Eu chiar am avut DIAREE in prima saptamana... Si avand in vedere ca multe fete se plangeau de dureri cand faceau... eu zic ca am fost norocoasa ca in primele zile de dupa epiziotomie am avut acel scaun moale care nu mi-a jenat mult rana! Incearca sa bei multe lichide, sa faci combinatii de iaurt cu diverse fructe... Si sigur o sa mearga!

ELTEKA, poza cu David al lui DIDIALEX din maternitate o stiam ... Dupa discutiile avute pe forum intelesesm ca mai sunt si altele si eu pe alea le voiam Mersi oricum pt. site!

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput