***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Iris - asta cu decalotarea e poveste controversata. Daca o faci de la bun inceput dupa nu mai este greu... La spital mi-a arata dr. neonato iar eu la-m pus acasa pe sot sa faca in primele dati ca nu ma lasa inima. Sotul a avut tarie mai ales ca am inteles ca lui i s-a "lipit" cand avea vreo 3-4 ani si tine minte si acum prin ce dureri a trecut... si a spus ca nu vrea sa treaca si fisu prin asa ceva. Acum il curat eu dar numai odata la 2 zile.

Tincuta - eu ma "laud" cu operatia mea. Pot sa spun ca nu ma doare deloc, eu chiar am de urcat/coborat 9 trepte cu carutu si alta metoda nu am decat sa il ridic pe sus. Si sa ma vedeti cand fac cumparaturi, le bag frumos in plasa de sub carut si indes acolo... si mereu uit ca tre sa le si ridic cu tot cu carut. Acum sa stii ca fiecare organism reactioneaza altfel. La mine au trecut deja 2 luni si cred ca e normal sa nu mai doara.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Tincutza, incearca cand alaptezi sa-l sprijini pe bebe pe o perna mare si cu consistenta mai crescuta care sa-l ridice la nivelul sanilor (eventual sprijinita pe manerul de la o canapea sau un fotoliu), sa nu-i mai sustii tu greutatea. Si eu am avut probleme cu durerile de spate din cauza asta la inceput (in special in spital unde nu am avut perna). Acum folosesc perna de alaptat, dar si o perna mare e ok. Eu am 5 sapt de cand am nascut si nu ma mai doare burtica, o mai simt uneori (mai degraba ca o jena dureroasa) seara dupa cate o zi mai agitata (micuta are un pic peste 5 kilograme si avem si noi zile incare vrea numai in brate si, daca sa poate dansata). Am purtat ( si inca port) si brau postnatal, desi nu e cel ma grozav model cel pe care il am. daca gasesti din acela rigid e si mai bine.
Florina

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Michigan nici o veste? Nu ai ajuns inca?

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

andrada, carrie, alynta multumesc frumos ca v-ati gandit la mine....si se pare ca a avut rezultat

maine ne internam si ....daca nu se intampla nimic maine....cand este si dpn-ul....atunci sigur se intampla joi (ca e dr de garda si intervenim ca sa-l ajutam putin pe bebe)
asa ca maine sau poimaine....
VOI FI MAMICA

mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

pai michigan sa-ti spunem niste majorete sa te ajute ! nastere usoara!

felicitari brambushca!

eimotto ti-am admirat baietelul!

miniuta multumim de aprecieri.


Andreea 38+ Vladut
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

eimotto, chiar au trecut 2 luni?
doamne parca ieri l-am sunat pe sot la serviciu sa-i spun ca a nascut prima mamica...
iar bebele tau e un super-dulce...

mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Buna fetelor!Am intrat si azi sa semnez condica gravidutelor.
Adinnel,Brambushca-felicitari pt comorile voastre si refacere rapida.Va asteptam cu poze.
Irrinuca-felicitari si tie pt bebe Dominic si bine ai revenit printre noi.Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea,dar e bine ca acum au trecut toate.
MICHIGAN multa bafta maine,sa-ti tii puiutul in brate cat mai repede.Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

piticasigogosica,
mie mi-a spus dr ca bebe are inceput de fimoza dar decalotarea tre sa inceapa dupa prima luna de viata...
Cu kilogramele astea ramase dupa sarcina...cred ca ne grabim cu toate sa fim cat mai slabe desi a trecut atat de putin; pe la toamna cred ca subiectul asta devine pertinent

tincutza,
pe mine operatia nu ma mai doare de cand am implinit o saptamana, dar in saptamana aia am tras asa dureri de am zis ca mor.
Ma misc super bine, pot sa alerg, doar ca nu arata prea bine de la reactia la fire.
Incerc si io dureri de spate fiindca lui David ii place foarte mult in brate si nu are decat 5kg.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Eu inca n-am nici un simptom ca ar vrea bebe sa vina.M-am obisnuit cu formula 2 in 1,chiar ma simt bine asa.Si parca am mai multa energie,ca azi n-am prea stat linistita,mi-am tot cautat ceva de facut.Acum a cam inceput sa ma manance pielea,dar ma creia o pauzasc si trece.Intru mai tarziu,ca sigur nu adorm pana dupa miezul noptii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce inceput de fimoza??? Toti bebelusii se nasc cu fimoza FIZIOLOGICA! E normal sa nu fie decalotata la inceput. Nu va grabiti cu asta ca nu are nici un sens sa va stresati cu asta acum. Eu am inceput la Filip pe la 3 luni. Si in nici un caz nu am tras pana s-a crapat pielea imprejur, ci atat cat a permis pielea fara sa fortez. Acum e mai mult de trei sferturi decalotat, nu a facut niciodata infectie, nu s-a inrosit, face pipi in jet asa ca pana la 4 ani am tot timpul sa astept decalotarea completa si definitiva.
Ia cautati subiecte despre decalotare pe la parintii intreaba sa vedeti ca prin alte parti de lume nici nu se pomeneste despre decalotare, dimpotriva medicii spun sa lasi putza in pace sa n-o decalotezi deloc ca natura isi urmeaza singura cursul.
Iar cu kilogramele, nici eu nu mai am decat vreo 4 plus inca 15 de dinainte de prima sarcina... Eheiii, daca o sa mai am eu saptej de kile vreodata...
Gripe water i-am dat si eu Georgiei. A avut efect, nu a mai plans, bine ea nici nu urla asa cum povestiti voi ca nu puteti sta asezate o clipa ca tot trebuie sa plimbati copilul, oricum cert este ca e usor sedativ si dormea dusa cu orele Georgia mea de a trebuit s-o trezesc ca sa ii fac baie. Asa ca chiar vroiam sa va intreb voi folositi leacul asta zilnic? Azi am scapat nu a mai plans. Am descoperit si doua faze misto: dimineata o pun pe balcon in cosul de masina si doarme dusa ca e aer curat si umbra si ii place, ca la noi e cald mai tot timpul mai putin dimineata cand nu avem soare. Si a doua faza daca la amiaza o apuca iar miorlaitul o pun pe burtica si am observat ca ii place si se calmeaza si adoarme iar. Asa ca azi asa ne-am scos cu colicii.

Sa aveti o noapte usoara!

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput