***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Salutare fetelor!
dupa o pauza mai lunga...dar ce sa fac..nu ma lasa asta micu sa fac nimic....ne freaca si pe noi colicile....Si e un smecheras...stie ca mamica lui ar vrea sa ajunga la greutatea dinainte de sarcina cat mai devreme..asa ca....doarme el ce doarme..mami mai face treaba..si cand se pune mami sa manance, se trezeste si baietelul si incepe sa maraie....Am fost si noi azi la cantar, avem 4.300, am pus 1.250kg, avand in vedere ca in spital am scazut pana la 3.050kg.
Si noi ne iritam de la scutec si de la pipi cred, si l-am dat si cu bephantene, si cu unguent de galbenele, si cu pudra...am incercat cu de toate. Mi-a prescris acum dr o crema ce se prepara in farmacii, daca am noroc sa gasesc, ca cica are ceva ingredient care se gaseste mai greu...daca nu, sa mai incerc cu produsele astea si in plus sa il tamponez cu apa in care am fiert tarate.
Am si eu o intrebare fetelor, mai ales pt cele care si-au facut dosarul pt indemnizatie. Cererea catre angajator, pt acordarea concediului de ingrijire a copilului, este un formular tip? Sau pur si simplu il fac pe calculator..cerere..subsemnata..va rog a-mi acorda...incepand cu data de? Si banuiesc ca trebuie in exemplare, unul sa ramana la angajator si unul pt dosarul nostru, nu? va multumesc de pe acum pt interventiile voastre. Si extrasul de cont, de la orice banca?
Pana nu uit, felicitari tuturor fetelor care au devenit intre timp mamici!

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Irrinuca ma bucur pt voi! Chiar ma gandeam la tine... Sa-mi spui daca o sa folosesti Infacol pt colici! Eu abia am gasit pe cineva sa mi-l aduca!
Elteka si Ralucami eu am Stokke si sunt tare multumita de el!
Noi suntem bine , ne chinuim cu colicii dar asta e...
Pupici la toata lumea!



cristina cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

FELICITARI NOILOR MAMICI!!
De bine ce ma gandeam ieri la lavini, ea era mereu prezenta pe forum si nu o mai vazusem

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Irrinuca,
bine ai revenit; chiar ma intrebam ce mai faci, ca ai disparut subit; sa-ti traiasca bebelusul si sa va bucurati de el!

Andradap,
imi dai o veste buna cu colicile; azi facem 7 saptamani, socotesc, deci, ca mai avem inca pe atat de patimit ; macar sunt la jumatatea drumului.

Gabiu,
multumesc pentru sfat; o sa-l trimit pe sot dupa lactulose.
Io am comandat online patutul si salteaua si a doua zi le-au livrat si am platit pe loc; dar salteaua comandata de mine nu era pe stoc si mi-au adus alta; m-au sunat in prealabil sa-mi spuna.

eimotto,
ce fel de vaccin ii faci? e cel de la 2 luni, nu?
Ca noi am vorbit cu dr si ne-a zis de unul frantuzesc care nu are efecte secundare si care acopera mai multe boli si asa ca il comanda cei de la CMU si noi doar platim diferenta , vreo 2 mil, fata de cel oferit de stat si care cica e foarte naspa, ca nu mai doarme , nu mai mananca, pierde in greutate de la el.




, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna, fetelor.

incerc sa o pun si eu de um mesaj mai elaborat, ma simt azi mult mai bine pentru ca de doua zile dorm in sufragerie singura cu geamul larg deschis si nu ma trezesc decat la biberoanele lui david, nu la fiecare chitaiala-

elteka, multumesc mult de cuvintele bune, te invidiez uneori pentru tonusul tau. ma gandesc in acelasi timp ca toate avem spaime, nesigurante, dar ca unele reusim sa trecem mai usorp este ele, altele ne impotmolim mai repede...eh....eu ma consider o persoana destul de puternica, si de multe ori par pt cei din jur chiar mai puternica decat sunt.poate ca in mesajele de pe forumul asta defulez si eu ce ma tem sa spun acasa , sau ce spun asa de des ca ma tem sa mai repet deja, ca nu cumva sa iau bataie.

ce idee buna cu tusiera si felicitarile, poate reusesc si eu sa pun in practica ideea...ca mi se pare tare buna.

alina25, iti doresc nervi de otel sa depasiti mai repede perioada colicilor astora nesuferiti.

poohy, eu l-am scos pe al meu davidel afara, si inca direct la ture de soc (parca nu sunt normala). in spital mi-au zis ca pot sta si toata ziua in gradina, dar la umbra, sa nu stea in curent, sa nu il bata soarele....de-astea. si mie mi se pare aiurea sa ies doarp entru zece minute din casa...mai mare deranjul, as fi zis eu. dar recunosc, sunt avantajata ca stam mai la periferie, ca sa zic asa, si strada noastra nu e bantuita de (prea multe) masini, si avem si curtea linistita (cu exceptia mosilor care stau la parter si cand ne prind pe afara ne impuie capul cu orele . incearca sa gasesti un moment in care te simti mai in putere (si in care nu e prea cald afara) ca sa iesiti si voi la aer. nu pot spune de ex ca am remarcam efectte spectaculoase la bebelusul meu, dar eu ma simt fantastic dupa o tura de aer proaspat.

gabiu, trebuie sa iti fie greu ptintre atatea crize de plans. nu vreau sa stiu cum e, dar iti trimit pupici de incurajare. despre scaunele bebeului nu stiu ce sa iti spun, eu nu alaptez deloc, si al meu bebe are doua-trei scaune pe zi, galbioare ca mustarul si cam la fel de consistente. probabil ca celelalte fete te pot lamuri mai bine.

alynta27, nu iti fa griji, o sa nasti si tu si o sa ai parte din plin de discutii despre pampersi, kakit, alaptat si tot restul. stiu cum e sa fii nerabdatoare, dar stii cum se spune, nu a ramas nici o femeie nenascuta.

angelabv, sa dea domnu sa fie toata saptamana asa linistita ca prima zi. intrebare: esti din brasov??? ca eu de acolo mi-s....

ia uite, a nascut lavini. sa fii fericita, mamicuto, si sa va intoarceti repede acasa.

ankaa, nici tu nu ramai nenascuta. te inteleg oricum, ca si eu urlam cu o saptamana inainte de a naste ca nu mai pot, ca vreau sa scap de burta. putintica rabdare, si o sa-ti intalnesti si tu minunea din burtica.

chris27, nu am vazut decat pozele, care sunt minunate. si tu esti asa o dragutza, va sta tare bine la toti patru impreuna. ia fa tu bine si pune-te pe piciore, lasa depresiile pentru altii, ca numai de asta nu mai ai timp cu minunile tale in preajma. pupici multi de incurajare. si nu te mai mira ca mi-aduc aminte de tine. eu ma gandesc mult mult la toate fetele de pe forum, dar nu apuc sa scriu asa de des sau mult cum as vrea. o sa incerc oricum sa sciru mai des, pentru ca stiu cum e sa vezi ca cineva iti raspunde...

mama, andrada, stiu cá aveti un program de plimbari de numa....sanatate multa, sa vii cu vesti bune de la dr.

a nascut adina. sa fiti sanatosi si voiosi, colicii sa va ocoleasca si sa va bucurati de maria.

piticasigogosica, te inteleg asa de bione cand te plngi de lipsa somnului...si vorba aia, eu nu am decat un bebe cumintel (care acum doarme la mami in brate...cred ca o pune de un kakit care il deranjeazá). si nu esti singura fara poze, nici eu nu m-am invrednicit inca...desi cred ca voi face un efort, ca sa ma laud si eu cu printisorul meu.

mama, didialex, stiam ca esti vrednica, dar ai un program de numa...ma bucur mult ca sunteti bine si ca te descurci si fara ajutor. auzi, sa calci atatea rufe...eu sunt fericita cand sunt toate curate, de calcat nu calc nimic. aproape niciodata..exceptie fac ocaziile festive, sau zilele in care sotul tine mortis sa imbrace vreo camasa.

ralucami[/red,nu cred ca e cazul sa te simti vinovata...maria are nevoie de o mamica fericita, si cum pt tine e importanta si cariera, e normal sa fii putin frustrata. dar lasa, ocazii vor mai veni, asa ca nu e cazul sa disperi.

florina, nu te mai ghida dupa dpn-ul altor fete...o sa vezi ca bebelusul vine fix cand are el chef, nici mai repede, nici mai tarziu. si nu te mai stresa de kg, desi e mai usor de zis decat de facut, stiu...eu i-am zis sotului ca nu accept comentarii rautacioase decat la un an de la nastere (si nici atunci). o sa fie totul bine..

ella 74, nuj stiu (inca) cum e cu colicii, dar cel putin teoretic nu tin mai mult de patru luni...si cum cu rabdarea treci si marea...inca putin...

elteka, eu il schimb pe al meu si in somn, mai ales daca a facut mai mult decat pipi...in rest, cand imi aduc aminte (ei, nu chiar...dar pe-aproape).

michigan, asa-i ca nu conteaza cu adevarat cand vine bebeul? altele-s mai importante...si oricum nu ai de unde sti ce surpriza va pregateste

nicoll[/red, sper sa treaca repede si la voi nesuferitii de colici. cat despre gandurile ca nu esti o mama buna...la cos cu ele. pt puiul tau, esti cea mai buna mama. am zis! eu nu ii dau ceai bebeului meu, dar nici nu am de ce, ca el, saracutul, abia avea ieri, la trei sapt de la nastere 2670 de gr (in conditiile in care s-a nascut cu 2600, si la externare avea 2410. noi ne chinuim sa mancam mai mult si mai des, ca suntem tare tare micuti!).

de imbracat si eu sunt nesigura. pt ca davidelul e asa de mic, il tin in body cu maneca scurta, o bluzita peste, si pantalonasi sau salopetica de bumbac. refuz oricum sa ii pun caciulita sau sa il infas...cum am fost sfatuita.

sobi, esti o dragutza, numai burta e de tine...ferice de tine ca nu ai pus si pe maini si pe fund ca mine...oricum, ultima mea grija acum sunt kg...dar chiar si asa...tinem pumnii sa nu nasti pana nu se intoarce si tati acasa (care are oricum simtul umorului..., auzi la el, sa te dea pe burtica cu parfum!!!).

carrie, scuipam bebica sa nu o deochem ca e asa de cumintica. asa sa si ramana!! si ce cuminte e ea la baita!

irrinuca, bine ca s-a terminat nasterea si ca acum te poti bucura de comoara ta. la multi ani la patru sapt implinite!

eimotto, va invidiez pt kg luate...mie imi tataie fundul la fiecare masa, sa vad cati ml mananca. plus ca mereu ma uit la ceas sa nu treaca trei ore fara un biberon...si daca doarme, sa vezi atunci schimbat de pampersi, gadilat in talpi si alte circarii pt niste amarati de ml...dar ne-om face si noi mari si cu buculite!!!! vaccin deja??? , brrrrrrr

[red]tamaraspt, multa sanatate micutului matei!. o sa treaca si peroada asta urata, si o sa va puteti bucura si voi in liniste de el...offf, spitalele astea, te duci sanatos si te intorci altfel...


andrada, da tare cocheti mai sunteti, creme si cremute...cred ca te-ai lipsi bucuroasa de atata cochetenie...

in leg cu baita...aici se spune ca nu e bine sa le faci nou-nascutilor baie mai des de o data pe sapt, ca le afecteaza mantaua ph...asa ca noi ne spalam cu carpe ude in fiecare dimineata,punem hainutze curate, si baie, deocamdata, o data pe saptamana, si si atunci doar cu apa curata si cateva picaturi de ulei. o fi bine, o fi rau...noi asa facem deocamdata, desi buni si oma se uita cam stramb....

gata, cred ca am ajuns la zi cu scrisul...sa vedem cat ma tine. fug la un biberon, si poate putin somnic, ca tot ploua si nu putem iesi afara.

[red]liviana, ce era mai bun am lasat pt final . azi gatesc (personal) lasagna din carnitza de curcan si legume, ieri am avut tocanizta de ciuperci cu gratar si cartofi prajiti, si maine...inca nu stim...

pupici la mamici si bebiti, si pt gravidutzele in asteptare.




mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

nu stiu ce am facut, ce n-am facut, dar am pus o pag rosie rau....iertare!!!

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:


sobihai ca ma complexezi rau de tot! pai la tine doar burtica a crescut....in rest nimic-nimic
a-dala kg suntem cam la fel...si inainte si acum....dar bebe sa fie sanatos....iar la nunta vei fi cea mai frumoasa mireasa pt ca o sa ai un bebe minunat!

mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

cristinamaria,

nu vreau sa te dezamagesc dar INFACOL e o mare frectie; mi l-a adus sor-mea de la LO si am cerut ca fraiera mai multe flacoane (o sa le beau io), ca innecata, .
Daca te uiti pe ce contine, substanta activa e simeticona care este si in SAB simplex.
Marketingul asta ne suceste mintile; al meu sot, cautand remedii anticolici pe net a dat de INFACOL si mi l-a descris ac fiind a 8-a minune a lumii si am zis uauuu!!! tre sa-l avem musai si cand i l-am dat bebelusului am asteptat si ce sa vezi ? urla cel putin la fel de bine ca inainte!
Io i-l dau inainte de masa, cu putin ceai ca are gust de portocala si asta micu' il scuipa ca nu-i place.


Poate la voi are efect, nu stiu ce sa=ti spun, dar sa nu-ti faci asteptari prea mari



, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Revenim si noi dupa o pauza lunguta datorata partial colicilor Sofiei, partial oboselii mele si partial idiotilor care ne furnizeaza netul. Sofia creste vazand cu ochii: maine avem zi de cantar( sapt trecuta aveam deja 5 kg fara 50 grame), sunt tare curioasa cat a mai luat. De mancat mananca bine, in continuare combinat (sper sa ma tina laptele cat mai mult). Nu reusesc insa sa o conving pe micuta sa bea ceai sau apa. Nu-i plac si basta! Trage o data din bibi si apoi il scoate afara. Ne chinuie rau si colicile...la noi mai functioneaza aplicarea de caldurica pe burta (avem niste pungi speciale cu gel)si statul pe burtica pe antebratul lui tati. In rest...tote bune! In weekend mergem la o nunta cu micuta cu tot. Va fi vedeta!
Bun venit in lume bebelusilor nascuti in ultima vreme! Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de mult noroc in viata!
Va pupam,
Florina si Sofia (09.05.2007)

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

gata! am facut baita si acum zburam la dr
rugati-va sa-mi spuna ca nu mai e mult si nasc....
revenim cu stiri (sper bune) mai pe seara...


mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput