***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Lasa A da ca vei naste cu dr tau!
Eu una m-am panicat ca nasc, dar mai am de asteptat! Sincer am o burta tare mare si au inceput si durerile astea, asa ca vreau sa-l mai tin pe David si in brate!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Addinel, felicitari pt BB, sa-ti traiasca minunea!

Azi la bucatarie: o sa fac crap prajit, caci ficatelul de ieri s-a terminat, insa ne-au mai ramas din dovlecei si ciorbita.
Didi, nu ne-ai zis sau n-am vazut eu - tu cum ai nascut? Natural? Pt anti-constipatie mai sunt bune si taratele clasice de grau care in Ro se gasesc la brutarie. Puse in iautul de dimineata regleaza repede tranzitul. Eu am o punga de 1 kg si in prezent le folosesc doar ca sa le fierb si sa-l spal pe B cu apa respectiva. Deci R inca merge la gradi, nu l-ai retras, nu?
Elteka, de ce esti tu convinsa ca Elias s-a constipat de la ciocolata mancata de tine? Mai iau si eu cate o patratica-doua, dar n-am avut asemenea efecte la B... Eu ii dau intotdeauna puiului sanul cel mai plin primul (de regula cel oferit pe locul 2 la alaptatul precedent).

Japonicilor, vad ca va agitati tare mult cu cremele astea. Ei bine, desi are si B creme, eu pana acum l-am dat pe corp (dupa baie si dupa KK la fundulet) numai cu ULEI DE MASLINE. Vreau sa va zic ca are o piele super fina si chiar daca nu-l schimb intotdeauna de kk imediat dupa ce face (daca e la masa il las sa termine si inca 10 min dupa ca sa nu regurgiteze) nu se irita. Sunt f multumita de efectul lui. Uleiul l-am fiert un pic inainte de folosire si dupa racire l-am pus intr-o sticluta mica.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Ne cerem scuze pentru intarziere, nu am avut conexiune la internet cateva saptamani :((

Am nascut pe 14 MAI, 10 zile mai devreme, un baietel, DOMINIC WILLIAM. A cantarit 3 kg si a avut 51 cm. A fost nastere naturala fara nici un fel de anestezie, dar am avut o ruptura de gradul 3. La 3 am ajuns la spital complet dilatata (nu stiam daca am contractii sau ma doare stomacul de la ceva care am mancat, pentru ca la nasterea anterioara nu am avut nici un fel de contractii, desi se rupsese apa de 12 ore). Am crezut ca nasc in ambulantza! La 18:48 seara am nascut in sfarsit, dupa ce s-a enervat moasa si a infipt foarfeca in mine, pe viu. Dupa ot chinul, tot a trebuit sa intru in operatie pentru ca nu iesea placenta. In plus trebuiau sa ma mai si coasa. A fost un calvar si mult mai nasol ca data trecuta, dar asta e, de data asta chiar ca e ultima oara!!!!! Bebe e bine, e perfect, si a facut azi 4 saptamnai. De-abia astept sa mergem la cantarit, sa vad cat a luat in greutate. La 3 saptamani avea 3,600kg. este foarte cuminte, nu prea plange, nu am avut probleme pana acum.
Va pup si va doresc sa va odihniti cat mai mult.

O sa punem niste fotografii cu Dominic in curand xxx

Da cineva stie cum sa acceseze baza de date, va rog sa adaugati detaliile, eu chiar nu stiu cum. Multumim

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

Baby ticker

Poze recente cu Andy, Mamy si Ady
Andreas mic mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

O zi buna pentru burtici, mamici si pitici

Noi ne pregatim deja pentru vaccin - joi. In rest colicii de rigoare pe care daca nu ii face seara (ca e prea obosit) ii face la 5 dimineata mai nou

Elteka - eu as incepe cu sanul plin plin apoi cu cel golit pe jumatate. Lui Yannis nu ii prea place suzi de la chicco (aia lacrima) ca ii scapa repede din gura in schimb e indragostit de Nuk. Ambele sunt din latex. Oricum e plin de fite noi avem numai bibe de la chicco si zilele trecute am vazut un bibe ff ieftin dar haios pictat si i l-am luat. Nici nu vrea sa puna gura pe el

Nicoll - si la noi colicii sunt in general seara si cred ca e vorba de stresul acumultat de peste zi din care cauza nu mai suporta asa bine toate parturle si crampele (pe care al meu le are tot timpul si la acceasi intensitate dar numai seara is deranjante). Eu ii dau ceai (nu mai am lapte in titi si ii dau formula si asa ne-a sfatuit pediatra cand am trcut exclusv la formula) dar nu be mai mult de 50 ml/zi. Ii dau cei de fenicul de la Hipp (nu e cu zahar e indulcit cu dextroza) si in el ii mai pun si 15 picaturi de bonnisan.

De papa (facut ieri): tocanita de pipotele si inimioare, piure, tocanita de ciuperci, salata verde si ciorba de vacuta. Maine o sa bag niste spanac

Eu citisem pe un site engelezesc inainte de a naste ca bbilor le place daca mami mananca usturoi si ceapa (chiar daca schimba gustul cica le place)

Edit ca sa ma laud - avem si noi 5 kg. Asta inseamna 1kg/luna ceea ce e bine zic eu

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

addinel si lavini felicitari, sa va traiasca bebelusii.

elteka ce zi frumoasa ati avut. iti doresc cat mai multe.

liviana ma beau si eu cate juma de pahar de bere nu stiu de ce da mi-e pofta tare. Si inainte nu beam deloc.

poohy eu am scos-o din casa la 2 saptamani. SI tare ii mai place afara, doarme tot timpul, secretul este insa sa nu se opreasca caruciorul . Eu zic sa incepi sa o scoti cate putin seara.

Aoleu mie nu imi mai vin pantalonii vechi. Am fost azi si mi-am luat o fusta din in sa mai am cu ce iesi prin parc. Ce ma oftica f tare e ca nu intru in pantalonii vechi pentru cativa cm. Tre neaparat sa dau jos kg astea.

A si aseara am fost la control la gineco. Si ne-a dat voie sa uraaaa. A zis ca sunt f ok, mi-a dat anticonceptionale si niste ovule.

andrada asa stiam si eu, sa nu scoti copilul in aglomeratie, adica la cumparaturi sau ceva. Eu am mai mers cu ea dar prin farmacie sau magazine mici de aici din cartier. Nu in carrefour sau ceva mare. SI mai stau 1 luna (adica de la 2 luni) pana o luam la cumparaturi cu noi.

pitica ce sa iti urez? Sa dormi cat mai mult?

irrinuca bine ai revenit, felicitari pentru bb.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna fetelor,
androix, carrie, nicoll, va multumesc pentru raspunsuri, m-am mai linistit cu kk, se pare ca intradevar ambele variante sunt corecte.
ella_74 eu am folosit lactulose, un sirop tare bun despre care daca stiam inainte de nastere l-as fi folosit cu succes ca si eu tot cu supozitoare cu glicerina am supravietuit toata sarcina, sau cu clisma!
Incearca-l, garantat vei fi multumita si e permis si in sarcina si in perioada de alaptare.
Va pup

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

vreau sa intreb fetele care au comandat de la babycomfort.ro cum au procedat ( ati platit cu o.p. suma necesara sau ati platit la curier valoarea totala a produsului+transport).
Am comandat acum 2 saptamani salteaua de cocos si nimik!
Le-am trimis si mail sa-i intreb ce s-a intamplat, am mai comandat de nervi si a doua oara si tot nimik!
Poate trebuie platit inainte dar in ce cont?
Merci anticipat

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

Buna mamicilor si burticutelor - care sunt din ce in ce mai putine.

Abia dupa 3 sapt de la nastere reusesc sa va scriu, de citit nu am reusit mai mult de citeva rinduri. Ma bucur ca Kay a nascut in sfirsit, ne-am intilnit la spital si nu era cu moralul prea bun, iar intr-adevar Tutunaru nu prea trece pe la pacientele lui.

Poate intr-o zi o sa va scriu povestea nasterii lui Matei, dar docamdata vreau sa trecem de problemele aparute. Mai intii la nastere Matei a avut fractura de clavicula, intre timp s-a vindecat, dar la 2 sapt am aflat ca are otita medie supurata, proabil luata tot din spital. Am schimbat 2 antibiotice, am fost la spitalul ORL si inca urechea mai supureaza. Nu stiu ce vom mai face, astept astazi medicul pediatru sa vad ce mai zice.
Matei plinge destul de mult, am avut tendinta sa-i dau sa manince tot timpul, find mai linistit la sin, dar nu am reusit decit sa vomitam in valuri. Din pacate doarme destul de putin, probail mai are si dureri si de aceea nu are un somn linistit si mai lung. De dimineata pina acum a dormit vreo 2 ore si jumatate. Noroc ca sta mama cu noi, ca nu stiu cum ne-am fi descurcat. Incerc sa nu ma stresez prea mult sa nu-mi afecteze laptele, dar se vede pe noi toti caci toti am slabit.

Am fost si constipati - daca ii puneti supozitor si face moale inseamna ca nu e constipat, dar daca face cocoloase se numeste ca este constipat. Apoi am fost si deranjati la stomac, probabil din cauza antibioticului.

Ma duc sa-l alaptez pe Matei, pt ca mama nu mai poate sa-l potoleasca. Si a mincat la ora 1.

Nasteri usoare si bebei sanatosi va doresc la toate.

Tamara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Hmmm... gata cu toata treaba, asa ca ma pot pune sa scriu linistita... Scriu in notepad, si salvez din cand in cand... nu de alta dar ieri am patit-o. Fix cand scriam un mesaj s-a oprit calculatorul... de fapt s-a resetat. Asa ca acum m-am invatat minte si salvez din cand in cand mai ales cand am de scris un mesaj mai lung.

Asadar, cum va spuneam azi am fost la dr. din nou sa vedem ce ne mai facem cu bubitele alea... L-a dezbracat iarasi din cap pana-n picioare (de parca ar fi fost si greu... avand in vedere ca avea doar un body-utz pe el). Dupa un consult amanuntit si atent... CONCLUZIA: pe fata, pe ceafa, si putin pe cap... are CLAAAR stafilococie cutanata... si dr.-ul este foarte sigur ca a fost colonizat cu acest stafilococ inca din maternitate. Era foarte dezamagit dr.-ul ca nu i-am facut baita din prima zi acasa... Si ne-a zis sa stim pe viitor ca ei in spital asa le fac baita cap-coada si le uda toate buricele lumii si nu e nici-o problema, doar ca sunt atenti sa-i stearga bine pe-acolo... In fine, pentru bebe n3. 2 si 3 am bagat la capatana!!! Acum avem de urmat un tratamanet cu unguent: FUCIDINE alternat cu BANEOCIN... de 2 ori pe zi. Mai avem si alta problemuta... Dupa alergia de acum 2 sapt. de la "falosenie"... acum ca ne-a trecut alergia/iritatia, ne-am captusit cu o CANDIDOZA... Asdar pe-acole trebuie sa-l dam cu alt unguent: TRIDERM... Ce sa mai ne cremuim peste tot... Ce? Nu putem fi cocheti de mici? Oricum... dr.-ul a zis ca sigur la inceput a avut bubite in par... pe cap, dar fiind bine ascuns de par, nu am observat... si eu pupandu-l pe capsor, apoi pe obraji... l-am umplut de colo colo... Si sa va mai zic ceva... Eu nu observam acele bubite, daca nu-mi zicea o prietena ca le-a vazut... Ce inseamna sa fii mama... Desi fi-tu e cu bube in cap tu nici makr nu le observi!!! Tot cel mai frumos printisor il consideri...

In fine... trecem la partea draguta si nebuboasa a lucrurilor...
Cum azi era firesc sa faca controlul lunar i l-a facut si pe-asta... Asadar, am castigat in greutate 1,650 Kg (deci avem 4,950 Kg) si avem muscultaura gatului dezvoltata ca pentru 6 saptamani cel putin... E si normal... la cat se forteaza micutul sa intoarca caputul de pe-o parte pe alta cand il pun pe burtik... Si asta pentru ca lui ii place sa stea pe falca dreapta... iar eu mereu il pun pe falca stanga... sa mai stea si pe aia. La consult a mai facut ceva amuzant... cat ne explica dr.-ul de zor ce tratament sa-i facem... de ciuda ca ii vede toata luma "falosenia", a facut pipi... dar nu asa putin, ci la greeeeu... Si cum era el acolo dezbracat mititelul, a tasnit jetul si pe fata lui si pe buze avea un strop... si bineinteles ca a udat si port-bebe-ul de la carut... si scutecul... TOT... Noroc ca i-am luat un pampers de rezerva... si l-am primenit pe loc...

In fine, ne-am intors acasa in jur de 12:00, i-am dat sa suga, l-am adormit, si cum portbebe-ul era ud... l-am dus in dormitor, am setat aerul conditionat pe 20 de grade si l-am lasat acolo sa doarma dus cat timp am calcat rufele spalate ieri si am mai pus niste rufe la spalat... si acum in sfarsit sa servesc si eu o ciocolata calda...

MIHAMORA, MICHIGAN, multumim mult, din tot sufletul pt. urari!!!

Ella_74, pe mine m-au tinut pana pe la 5-6 luni (asa mi-a zis mama), dar eu cred ca am fost prin putinele si rarele cazuri, nu de lata dar in general pe la 12-14 sapt. se cam opresc colicile

ELTEKA, asa zic si eu... COLICILE dureaza 10-20 de minute... nu ORE INTREGI cum ii place lu' Antonio sa ne dea de inteles Si chiar si neonatologul a zis ca ACESTE COLICI nu sunt de la burtik... ci mai degraba de la CREIERAS... Aaaah... si vad ca intrebi de schimbat... NU... Eu il schimb la fiecare alaptat... Dar nu in somn Eu prefer sa-l schimb inainte, ca dupa daca il manevrez e posibil sa vomite.

Irrinuca felicitari! Sa-ti traiasca!!!

Eimotto, felicitari si voua pentru cele 5 KG!

Gabiu, cum la noi in tara comenzile pe net sunt ceva mai noi... eu sunt mai inapoiata, si am preferat sa merg direct la ei la showroom. AM dat banii acolo si am plecat cu carutul direct...

Tamaraspt bine-ai revenit!!! Imi pare rau ca sunt probleme cu MATEI, dar sigur ii vor trece...

Gata, ma duc sa vad ce mai face... ca doarme de vreo 2 ore si ceva...



Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Irrinuca felicitari pentru baietel! Imi pare rau ca a trebuit sa patimesti atat! Pare ireal sa poti suporta atata durere! Cum decurge recuperarea ta? La asa o taietura... Si fara anestezie... Cum ai putut rezista?! Nu ai lesinat?

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput