Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

alfa anca si mie imi face ecografie la control (intravaginal) caci cred ca nu are altul... adika sigur nu are si control, dar am inteles ca nu e bine...

Analizele de sange a insistat pentru ele intotdeauna, le-am facut sunt ok cu 3 exceptii: creatinina, uree si calciu scazut, dar abia peste 2 sapt ma duc la interpretare.

Eu am auzit numai lucruri bune despre ea, ca e ok, dar nu stiu ce sa zic, acum e ceva ciudat, sau mi se pare mie, parca nu-mi da suficienta atentie, si platesc la greu consultatiile. Adika ma suie pe masa, ma consuleta, imi face eco si o roaga pe asistenta, cat eu ma imbrac, sa imi completeze carnetelul ca ea tre sa plece ca are alte consultatii in conditiile in care intotdeauna astept cam 1 ora peste ora programarii si pe altii ii tin 30 min si pe mine 10. poate ca asteapta sa-i dau ceva, cu toate ca nu o sa vada de la mine nimik.

poate-s eu sensibila.

si m-a pus pe ganduri o prietena care mi-a zis ca asa face si ca nu trimite la nici o eco, ca ei i-a facut vaginala pana la final...

nu stiu ce sa fac...


12+

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Pai de cascata ce sunt nu l-am intrebat pe dr. cat aveam tensiunea ... doar atat mi-a spus sa nu depaseasca 140 cu 90. Vad eu ... ma duc mai tarziu la famacie si sper sa fie bine.
Merci fetele pt. lamuriri si sfaturi.

In rest ... mi-am adus aminte ... greutatea e bine desi am slabit 2 kg. si imi faceam griji. Mi-a spus dr. ca e bine si ca voi avea timp sa ma ingras spre sfarsitul sarcinii ... mai ales ca eu sunt grasunica . Picioarele nu le am umflate, doar putin gleznele ... Concediul pot sa il fac linistita la mare, la munte, unde vreau ... i-am spus de drumul It-Ro in masina (peste 2000 km.) ... mi-a spus doar sa facem opriri dese sa ma dezmortesc ... oricum, pana atunci ma mai duc la el si va vedea cum decurg lucrurile ...

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Laura sarcina ta este pentru tine cea mai importanta, deci trebuie sa actionezi ca atare.
Daca doctorita nu iti spune ce trebuie sa faci, intreab-o tu - asa cum zicea si Anca - ca daca intri pe forumul asta o sa ai mii si mii de intrebari de pus doctoritei, deci macar idei ce sa intrebi vei avea.
In al doilea rand, daca ea se poarta necorespunzator, sau tie ti se pare necorespunzatoare,si ca nu iti acorda timpul necesar, mai ales in conditiile in care platesti bani grei ca sa mergi la ea, schimb-o, fara drept de apel. Mai bine acum decat mai tarziu. Doctori buni se gasesc, mai ales ca esti in Bucuresti, unde sunt mai multi doctori ca in toate celelalte orase.

Daca ea nu iti da recomandari pentru eocgrafiile importante, fa-ti tu programare la doctorii astia renumiti,la care mergem aproape toate: Iosup, Herghelegiu, Pop, Albu. Singura problema e ca sunt foarte aglomerati si trebuie sa-ti faci programare din timp, ca sa prinzi chiar in perioada in care ai tu nevoie.

Si nu in ultimul rand, capul sus, nu te lasa stresata de o problema asa minora, ca forumul te invata multe. Si ce sa faci si cum sa actionezi. Eu cand am ramas insarcinata nu stiam nici ca sarcina se masoara in saptamani si acum ii dau lectii doctorului, il las masca cu comentariile mele



17+ ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

laura cum Doamne iarta-ma sa faca eco intravaginal pana la sfarsitul sarcinii?? si dc ai avea ceva pb-e cu colul si etc???? Eu stiu ca eco intravaginal se face cand e sarcina mica si nu se vede mare lucru cu eco abdominal, si nu cred ca aparatul ei are numai sonda intravaginala, ca aparatele astea sunt si ele standard, au cel putin sonda abdominala si cea intravaginala (ba chiar unele au 2 abdominale). Parerea mea, acuma nu stiu ce sa zic, dar e prima data cand aud de eco intravaginal pana la nastere....

darleena m-ai dat gata cu lectii date doctorului. Asa le tb, sa nu creada ca suntem niste tambe care habar nu avem ce ar tb sa ni se intample in sarcina sau etc. Cred ca tutunaru e deja obisnuit cu paciente care stiu multe, chiar stie de forumul asta si ca se vb despre medici si nu numia, ma rog, pana la uram el are si site-ul lui unde exista un forum, deci e obisnuit. Dar altii mai raman si masca cand aude ca ne ducem la ei ca am auzit de ei de pe forum, sau le punem intrebari si se mira de unde stim si le zicem ca de pe forum .

Anca 18+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

darleena merci de incurajari , asa este, trebuie sa ii pun mai multe intrebari, numai ca ma pierd asa de repede, supa un control cu mana si o ecografie vaginala deja sutn varza. de-asta si prefer sa merg la femeie doctor, epntru ca nu suport ideea de ginecolog barbat.

Cred ca ma duc pe 18 la control apoi daca continua asa, o sa va cer parerea legat de o alta doctorita, caci asa eu nu mai pot. Ecografia asta de 14 sapt. o s-o sar ca nu cred ca mai apuc sa mi-o dac, dar macar cea de 20 sapt. asa ca va rog sa-mi spuneti cum dau de dr. iosup si la care clinica sa ma duc si care investigatie mi-o recomandati.

12+

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Laura cel mai sigur si mai repede si mai ieftin cred gasesti la Fortis, pt programari la Iosup suni la nr de tel 0724 464646, sper ca asta e nr, dc nu sa ma corecteze fetele. Si spui ca vrei ecogafie de 20 de sapt si stie el ce sa faca, nu tb sa ceri tu 3D sau 4D sau mai stiu eu ce altceva. Bafta.

Anca 18+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Hmm...nu cred ca mai sunt ecografe care sa nu aiba sonda pentru abdominala.

Alfa_anca eu cu dr. meu avem ani buni in spate, si e un tip deosebit, imi permit sa si glumesc cu el si de aia ii dau "lectii".
Cand mi-a zis ca pliul nucal e bine, ca e sub 3 mm i-am zis ca stiam asta , acum la ultima eco i-am zis in mod expres sa-mi controleze colul ca eu il am cam scurt, ca ultima data era 3,40. S-a conformat omul

Laura eu zic sa nu excluzi nici posibilitatea de ginecolog barbat. Din experienta mea si a multor altor fete, barbatii le dau clasa femeilor la capitolul asta.
Jena cred ca trebuie lasata la urma, interesul lui bb primeaza.

17+ ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

merci anca, crezi ca mai apuc sa-mi fac eco de 14 sapt? ca eu sunt in 12 si 1 zi azi, si pana la 20 mai sunt 6 sapt, sa incerc sa ma programez pentru cea de 14 sapt?

credeti ca burtica grasuta este o problema pentru eco?



12+

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

laura - si eu stiu ca eco vaginala se face numai pana-n 12 sapt. Mie deja nu imi mai face decat abdominala. Da' ai grija cu cremele de corp ... Si de ce sa fie probleme cu burtica grasuta? Tocmai am scris ca si eu sunt mai grasunica ... da' la eco se vede bine tot ce trebuie ... aparat performant dom'le ecograful asta ca trece si de stratul de grasime ....

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Buna laura si eu am aceeasi pb cu dr-itza mea.....ma tine 5 min si gata ma preda asistentei ....In ce spital e dr ta ca tare mai seamana-in afara de faza cu intravaginalele?!
Si la fel ca tine vreau sa o schimb....mai ales ca ii dau si un banut mereu.....dar tot o doamna vreau nu barbat...
Mie pana la urma mi-a dat sa fac (dar tot asa tarziu la 14 sapt)eco 3 D de 14-18 sapt si secretie.....

Deci pana la 14 sapt nu cred ca se fac alt fel de eco.....in afara de intravag si abdominla normala .....si nu 3D

15+

Mergi la inceput