Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Mersi fetelor de incurajari....era vorba de eco 4d la 20 saptamani....care eu stiam ca e peste 300 Ron in alte parti....D'aia intrebam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Mersi fetelor. Hai ca am intrat pe ultima pagina de la capitolul precedent si am dat la "raporteaza la moderator" si am cerut inchiderea subiectului. Sa vedem ce iese.

Petro ai grija cu tensiunea. Eu m-am cam speriat de cand am citit de preeclampsie si imi iau tensiunea destul de des. N-am sarit inca de 11 cu 7.
Am inteles totusi ca daca inainte de sarcina aveai tensiunea ceva mai mare, nu e o problema, totul e sa nu sara cu mult fata de cat o ai in mod normal.

17+ ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

eu fac astazi 4D la Sanador si ma costa 3 milioane ac am sunat si am intrebat..

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by RGE

eu fac astazi 4D la Sanador si ma costa 3 milioane ac am sunat si am intrebat..

ROXANA 20+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!



OK.Mersi! La ce dr mergi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Fetelor, voi toate faceti eco 3D 4 D... pe mine nu m-a trimis doaman doctor la eco... credeti ca ar trebui sa ma duc singura?

sunt putin sceptica, caci am senzatia ca nu prea are timp de mine, sau poate asta a fost doar o senzatie la controlul precedent...


spuneti-mi daca voua va da trimitere ginecologul

10+

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

darleena - vaaaiiii ... ma sperii cu tensiunea ... ce-i aia pre.. aia? Pai nu stiu cum era inainte .... si la ultimul control la gineco (deci acum o luna) mi-a luat tensiunea si a zis ca e ok. Acum insa ca e mare ... si ce valori is alea zise de tine ca nu stiu nimic. Mi-a spus sa-mi iau tensiunea de 2-3 ori (se ia gratis la farmacie aici) iar vineri sa ma duc la el cu valorile si sa imi ia iarasi el tensiunea sa vada daca e mare de fel sau a fost doar o data, o intamplare ... Mi-a mai spus ca nu trebuie sa depaseasca 140 cu 90 ... nu stiu care-s valorile normale ...

Eu cred totusi ca e de la caldura, la care a contribuit si sperietura ... pt. ca acum 3-4 ani (in 2003 parca) au fost tot asa calduri mari pe-aici dar nu am suferit ca acum ... pur si simplu acum am senzatia ca ma sufoc, nu pot respira ...

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Laura daca ea nu iti face ecografii atunci cand te duci la ea, poti sa le faci in alta parte, dar nu trebuie neaparat sa-ti spuna ea.

Importante sunt 3 ecografii in sarcina: de trim.I (sapt 12-16), cea ce trim. II (sapt. 19-24) si in ultimul trimestru de sarcina (pe la 30 de sapt). Astea 3 ar trebui facute la niste ecografisti buni - parerea mea. Celelalte eco, de rutina, pot fi efectuate si de dr. care iti urmareste sarcina.

Mie, de exemplu, doctorul ginecolog imi face eco la fiecare control lunar, insa pentru morfofetala de trim II mi-a zis sa ma duc la un radiolog (adica un profesionist in ecografii).

17+ ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Petro nu te speria

In primul rand valorile scrise de mine: 11 cu 7 pot fi interpretate si 110 cu 70, si intr-adevar si eu stiam ca pana in 140 cu 90 (sau 14 cu 9) e bine tensiunea. 140 cu 90 e deja un pic cam mare, dar nu ingrijorator.
Tu cat aveai?
Oricum monitorizeaza-te o perioada, ca nu strica.

17+ ???

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

laura mie dr imi face eco la fiecare control (ca asa face dansul, nu face control manual, si in plus are propriul eco in cabinet la dispozitie), dar pt ecografiile morfologice imi spune dinainte cand sa ma duc si unde sa ma duc. Dar dc tie ti se pare ca nu prea se preocupa, nu stiu ce sa zic. Mai bine intreab-o tu despre ecografiile morfologice sau ce urmeaza sa mai faci in viitorul apropiat. La un moment dat fetele aici tot ziceau de analize si mie dr mi-a dat de facut analize numai la inceputul sarcinii si apoi nimik, asa ca eu ca sa fiu sigura, l-am intrebat la un control dc mai tb sa fac analize si mi-a zis cand va urma sa mai fac analize si ce analize, asa ca pana la urma comunicarea e totul.

Petro 140 cu 90 cum ai zis tu, pe aici se zice 14 cu 9, deci nu tb sa depaseasca aceasta tensiune, ca altfel e destul de naspa. Dar si eu cred ca la tine a fost de la sperietura coroborat cu caldura. Deja nu stiu ce vom face noi toata vara asta, vom prinde exact perioada sarcinii in care incepem sa ne umflam peste tot, dar mai ales picioare si etc, asa ca tb sa o lasam moale de tot cu sarea, ca sa nu retinem apa, ca oricum avem tendinta, iar retinerea apei duce la cresterea tensiunii oricum. Sper sa fie bine la tine valorile tensiunii pana vineri. Bafta.

Anca 18+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Stiu ca-s importante, de-asta am si amarasc atat, ca nu stiu ce sa fac. mie mi se pare putina neglijenta din partea ei cand ma cheama la control peste fix 4 sapt cand implinesc 14 sapt si cand as putea face prima eco importanta si ea nu-mi spune nimik. Acum nici nu mai stiu ce sa fac, eu ma duc pe 18 iunie la ea cand fac, cum spuneam , fix 14 sapt.

Sa ma agit sa ma duc la eco pana tunci? ma gandeam sa ma duc la alt medic, dar nu stiu care, vreau sa ma dcu la eco dar nu stiu unde e mai bine, mi-e teama ca din cauza burticii grasute a mea nu o sa vada ecograful nimik... sunt in dilema, va zic sincer. voi ce ma sfatuiti/



12+

Laura

Mergi la inceput