Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

a mai facut careva control "pe jos" dupa sapt 13???

adalia, fate pt maine!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 18+

poza eco bb si burtik





bb,, eu nu am facut, dar voi face inainte sa plecam in concediu cu masina la un drum mai lung..poate tocmai de aceea ti-a facut pt ca nu l-ai mai facut de mult. din cate stiu eu, examenul secretiei si testul Pap ar fi bine sa se faca inainte de a ramane insarcinata. asta ar fi explicatia dupa parerea mea, pe langa explicatia ca te-a prins in cabinet si ti-a facut tot ce se poate ca sa te taxeze cat mai mult :)

adalia 17+

imi place tare mult semnatura ta: "cea mai fericita sotie si o viitoare mamica". mi se potriveste si mie! daca te saturi de ea, sa imi spui, ok??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

bb stai linistita cu avionul. Am o prietena in 7 sapt. si se plimba cu avionul! Mie cu gemerala mi-a dat voie din sapt. 14 sa si eu chiar am intedictii!!



PUSSI 12+ din care unul

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

va multumesc de raspunsuri!!
petro , m-am referit la control, nu la eco!
adalia ciudat e ca nu m-a taxat si pt control doar pt eco!! eu mi-am facut examenul secretiei si papa nicolau inainte de sarcina!! multumesc de complimente in lagatura cu semnatura, daca vrei poti sa o mai adaptezi si tu si sao folosesti! nu ma supar!!
pussi, oricum merg cu avionul, am deja biletele. pana la urma am gasit sa plecam din aeroportul TM! ma bucur ac nu mai tre sa fac drumul pana la Bucuresti!
aseara am mai primit o veste buna : nunta care credeam ca e pe 16 iunie e de fapt pe 7 iulie (exact cand venim din concediu!). numai bine am timp sa caut rochie! doar ca pe 7 am 2 nunti deodata!!

oare sigur o fi ok cu controlul facut pe jos??? mie un pic frica, mai ales ca ma si durut!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 18+

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

noi va spunem NOAPTE BUNA!!!!
ne auzim dimineata!! somnic pufos!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 18+

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Bb_yasmi, stai linistita, ca si eu am facut control la 14 saptamani, si chiar am impresia ca mi-a bagat un fel de departator ca sa se uite mai bine inauntru. M-a durut putin dupa, durut e cam mult spus, mai bine zis imi simteam vaginul.
adra_bell 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, burtici.
Fetelor, sunt tare suparata. Azi am fost la ginecolog si cind i-am aratat eco de la Iosup mi-a spus ca IR la artera uterina dreapta are o valoare prea mare: 0,86. Zilele trecute zicea una din fete (imi pare rau, nu-mi amintesc care) ca Iosup i-ar fi spus ca cele doua IR la ambele artere uterine au valori cam mari de 0,60 si ceva, nu-mi amintesc exact). Sunt un pic cam suparata si pe Iosup fiindca mie nu mi-a zis nimic de asta (ba chiar la sfirsit l-am intrebat daca e vreo problema si mi-a zis ca nici una), tinind cont ca am o valoare atit de crescuta al IR dreapta (IR stinga e de 0,50, asta cred ca e bine.) In fine, medicul mi-a zis ca dupa eco de 20 saptamini o sa-mi dea probabil tratament, dar fiind pe fuga nu mi-a zis ce fel de tratament. Cred ca asteapta sa vad daca si la acea eco valoarea se mentine ridicata si probabil ca atunci va decide daca imi da tratament. Am o rugaminte, caci stiu ca multe dintre voi sunteti niste enciclopedii: ce implicatii are aceasta problema (caci eu nu stiu deloc) si cam ce tratament se da, si ce riscuri pot fi etc. Stiti voi. Stiu ca nu e ceva foarte grav ca altfel mi-ar fi dat tratament imediat, dar oricum imi fac griji. Of, mergea totul prea bine ca sa fie adevarat....

bebe si burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

buna seara.
mai primiti mamici noi?
ma cheama gabi, am 29 ani, un baietel de aproape 4 ani si o burticutza de 17 sapt.
um = 02.02.2007
dpn = 09.11.2007
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Buna seara, burtici
N-am mai intrat de multa vreme pentru ca am stat in pat o lunga perioada de timp, asa ca n-am avut timp sa citesc mult in urma. Am avut niste scurgeri maronii inca o data( a treia oara deja) si aici in afara de recomandarea de stat in pat nu-ti mai dau nimika.Asa ca m-am conformat, ca ce era sa fac?? Greturile si varsaturile mi-au revenit, desi dupa ce disparusera comlet vreo doua zile, mi-au intrat in cap idei ciudate. Dar cu ajutorul vostru, le-am depasit.
E foarte important sa ai o atitudine pozitiva.Asa ca Jasmin, capul sus si lasa prostiile la o parte. Probabil ingrijorarile tale au un fundament, dar pana nu stii ceva mai sigur, nu te ingrijora. Fii optimista.
Eu am fost la prima mea eco vineri si am aflat ca bebe e bine, translucenta nucala e de 1mm si ca varsta gestationala conform ecografului e mai mare cu 5 zile, adica e mai dezvoltat un pic decat trebuia sa fie. Nici nu ma asteptam, la cat am varsat. Urmatoarea eco e pe 23 iulie la 20 saptamani. Astia aicea nu fac poze la bb si cand le spui de cd se uita la tine ca.....la poarta noua.
Va pup
Mai intru cand am timp. Sa fiti bine.

Crisstiana
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Jasmin, pot sa-ti spun ca doctorul meu mi-a spus ca nu sunt relevante IR-urile (presiunile pe artere ) in primele luni de sarcina, pentru ca sunt de multe ori marite si ca cel mai bine se verifica la ecografia morfologica de trim 2.

16s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Neata, burticutze. Azi-noapte am dormit doar vreo 5 ore, si m-am trezit cu gindul la problema mea. Incerc sa pastrez optimismul (ma gindesc tot timpul ca daca era de rau nu ma lasa doctorul fara tratament atitea saptamini. Gindul asta imi da putin curaj. Plus ca vrea sa astepte rezultatul la eco de 20 saptamini si asta inseamna ca totul depinde de acea eco, deci acum e prematur sa ma ingrijorez. De altfel, citind mesajul de la Mihuta, m-am linistit si mai mult.
Mihuta, multumesc, esti o draguta. Mi-ai dat liniste

Crisstiana, ce bine ca ai aparut, nu mai stiam nimic de tine si chiar ma intrebam ce faci si unde umbli. Merci de incurajari, dar si tu ai nevoie de ele, asa ca ti le transmit inapoi. Ai inceput sa maninci? Ti-e mai bine? Lasa ca o sa-ti mai treaca din greturi peste vreo 2-3 saptamini. E bine ca bebe e totusi mai dezvoltat. Intra si tu mai des, nu ne lasa atita timp fara semnede viata

Fetelor, la noapte o sa fiu cu iubitul meu. Mi-am facut deja cea mai mare parte a bagajului, am avion la 8 seara si ajung la Madrid la 12 noaptea (23 ora Spaniei. De-abia asteptam sa-l vedem pe tati...

bebe si burtik

Mergi la inceput