Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

petronela, un rimedii se gasesc: mananca multe cereale, multa fibra(alimente)sau gasesti si in farmacie caci sunt pliculete cu fibra nu-mi amintesc cum se chiama! daca nu-ti place iarba(cum o numesc eu pt. ca e verde)salata spanac,etc , eu de fiecare data cand mananc verdeturi ma ajuta f. mult chiar prea mult ; de asta nu prea le mananc nici nu-mi plac..ihii ; activia yogurt; priune uscate,rosii,si multe altele; depinde si de organismul tau.

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

HI hi hi ce haioasa ai fost azi Petronela....auzi sa aiba bebe aer conditionat......Ce bine ca m-ai mai inveselit si pe mine ca si-asa sunt cam nervoasa pe sefu meu care ma pune sa fac cate ceva pe ultima suta de metri inainte de sf programului....
Si mie mi-a zis chestia asta cu picioarele cineva dar cred ca e valabila pt ultimele 2 luni eventual....cand deja bebe se pregateste sa iasa....si sta cu capul jos....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

eu de anul trecut am slaninuta pe burtica(adica m-am ingrasat cu totul dar mul mai mult pe burtica)cel putin decand am ramas insarcinata a inceput sa-mi creasca burtica cu grasime cred ca nu e de la sarcina la 12 sapt.??? La ecografii n-am avut niciodata probleme cred ca daca nu mi-au spus nimeni nimic cred ca se vedea bine.si fac eco di 2 in 2 luni! Dar o problema este!!dr. l-a gasit f.greu bataile inimi(ultra-sunet) si zice ca din cauza grasimii.
Asa o fi da eu ce sa fac de mancat tot trebuie sa mananc doar ca am lasat tigarile, si gimnastica ;mergem aproape in fiecare zi la sala cate doua ore, dar acum dr. mi-a interzis orice efort (pentru ca am mai pierdut o sarcina nu pt. ca eu ma simteam rau sau altceva...)pana la 3 luni aproape numai in pat doar mersul pe jos.....

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

dr. m-au mai certat si din cauza ca pot avea probleme la nastere cum eu vreau o nastere naturala si nu cezariana,mi-a spus ca in ritmul acesta o sa ajung sa am probleme grave???? am pus deja pe mine 3 kg dar cele mai multe le pui in ultimele luni eu stiu dar cum sa ard caloriile????

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Petronela....am citi ca e normal la varsta asta a bebeului sa fim constipate....acolo mai scria ca putem lua niste pastile pe baza de plante pt digestie usoara.....(am uitat cum se numeau) dar eu zic pana nu intrebam dr sa nu luam nimic...
Eu inainte de bebe rezolvam cu o canitza cafea cat mai calda pe stomacul gol.....dar acum..... nu stiu ce o sa fac....desi nu am inca pb cu digestia....

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Eu ma indrept spre al 6-lea kg cu voinicie, la 17 saptamini si nu is foarte happy, dar am o pofta de mincare de numa, in continuare ...
Mie medicul mi-a zis numai ceva de genul ca la barbati nu prea le plac femeile grasutze chiar daca au trecut printr-o sarcina ... ehh... ce sa-ti spun ....
Insa nu mi-a zis de riscuri sau asa ceva, cel putin deocamdata, astept consultatia de joi ...

------------------------
Flory 17+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

apropo de grasime, si eu am pe burtica.si e de la sarcina.
eu credeam ca m/am ingrasat, dar nu. abia am recuperat 600 grame din cele 2 kg pierdute.deci mai am inca de recuperat si abia apoi putem vorbi de ingrasat.dar eu mananc cu frica...si mai am cate o zi cd vomit mereu.:(

18+ si gimnastul/a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Da ... azi am fost pusa pe glume . Sper sa nu se fi suparat stefania ... Eu nu am mai auzit faza cu pozitia picioarelor ....

Este chiar adevarat ca o sarcina nu se aseamana cu alta ... vad ca voi vorbiti de ingrasat, kg. in plus etc. Eu v-am spus am slabit 2 kg. de la inceputul sarcinii ... daca tineam vreo dieta ceva nu reuseam performanta asta . In schimb dr. a spus ca e bine asa ... si ca da, in ultimele luni de sarcina e mai indicat sa punem ceva kg. Acum eu cred ca stiu de ce am slabit ... nu mai mananc ca inainte (nu ma refer cantitativ sau la calitatea mancarurilor, gras, slab) ... adica nu prea are gust mancarea ... nu am eu gust. Mananc sa fie pt. ca stiu ca nu trebuie sa ma infometez ... am eliminat in mare parte dulciurile ... tot asa pt. ca nu simt nevoia, nu ca m-am fortat. Seara mananc fff putin pt. ca am o senzatie de aciditate, arsura in piept, nod in gat si cateodata voma ...

stefania - merci pt. remedii ... nu prea imi plac "buruienile", ce-i drept ... in schimb mananc muuulte fructe in perioada asta ... si parca mai ajuta. Activia ... nu-si mai face efectul la mine. Am uitat sa-l intreb si pe dr. despre asta ... data aviatoare .

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Chestia cu picioarele incrucisate am citit-o si eu pe undeva, dar spunea ca e pentru a evitata formarea varicelor din cauza circulatiei defectuoase. Deci era pentru mama nu bebe.

Si in legatura cu greutatea, eu am remarcat ca e obsesia doctoritelor (femei), pentru ca de la prietenele/cunostintele care au fost la doctori barbati stiu ca nu le-a batut nimeni la cap. Doctorii s-au preocupat sa manance suficent, sa nu aiba tensiunea crescuta si in ultimele luni sa nu se ingrase exagerat, adica peste 25 de kile. Desi am prietene care au luat si 30-40 de kile si n-au avut probleme la nastere, doar ca le-a luat mai mult timp sa se intoarca la greutatea initiala. Dar s-au intors.

In al doilea rand, ritmul de acumulare e propriu fiecarei gravide, prietena mea a luat 7 kile in primele 4 luni si a mai luat doar 5 in restul. De la luna 7 nu a ai luat de loc. Asa ca probabil ca mai depinde si de la om la om. Teoretic ar trebuisa se ia 1 kg pe luna in primele 3 luni si cam 1.5 pe luna in celelalte. Dar probabil ca avem saptamani in care nu luam nicu in gram si saptmani in care luam si 2 kg.

Ca veni vorba de ecografii morfo-fetale, eu am facut-o pe cea de trimestru 1 la Medical City la dr. Mona Zvanca si am fost tare multumita. Acum o saptamana am fost si la Herghelegiu si m-a dezamagit, ca nu mi-a raspuns la nici o intrebare, doar a dictat, nu s-a obosit sa o astepte pe bebelina sa se intoarca, mi-a tras vreo doua sonde in burta si daca a vazut ca nu s-a intors cum trebuie, a concluzionat ca e prea mica sarcina sa se vada bine. Si aveam 15 saptamani. Nici vorba de 4D desi la asta eram programata. Asa ca la pomul laudat sa nu te duci cu sacul...

16s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Fetelor, despre CONSTIPATIE va pot spune ca eu de cand sunt insarcinata "ies afara" doar cu SUPOZITOARE CU GLICERINA- efectul e garantat; stiu ca nu avem voie sa sa suportam efortul defecatiei.

Iar de grasimea de pe burtica, eu cred ca am maxim si nu mi-au zis doctorii ca ar incurca la echo; nu e bine pt mine, dar dupa ce il avem pe BB bag un regim de 1400 kcal si dau jos 25 kg ca am mai facut-o; sa speram!

Eu joi merg la alta echo - de data asta cardiaca, din pricina problemelor cu tensiunea si cu valva. Va mai dau vesti.

Am facut TT vineri la Genetic Lab si nu am primit rez, stiti dc mai dureaza?

Bebica mea e bine, se agita mai multisor, o simt din ce in ce mai bine, scumpa de ea!




Ellis 15+

Mergi la inceput